Mətbuat şərhi 11 fevral 2016 05:38
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və İsveç Krallığının xarici işlər naziri xanım Marqot Vallströmün birgə mətbuat konfransı
11 fevral 2016 05:38
Elmar Məmmədyarov: Xanımlar və cənablar! Bildiyiniz kimi, İsveç Krallığının xarici işlər naziri xanım Marqot Vallström Azərbaycanda işgüzar səfərdədir. Biz onunla həm təkbətək, həm də geniş tərkibdə geniş müzakirələr apardıq. İsveçlə Azərbaycan arasında siyasi münasibətlər çox yüksək səviyyədədir. Stokholmda Azərbaycan Respublikasının səfirliyi fəaliyyət göstərir. İsveç də Azərbaycanda öz nümayəndəliyini açıb. Məlumdur ki, İsveçin Azərbaycandakı səfiri Stokholmda oturur və səfirlik burada müvəqqəti işlər vəkili səviyyəsində fəaliyyət göstərir. Biz səfirin Azərbaycanda yerləşəcəyini gözləyirik. Mən arzu edirəm ki, bu səfərdən sonra İsveç hökuməti səfirin Azərbaycanda yerləşməsi barədə qərar qəbul etsin.
Biz indi xanım nazirlə çox önəmli bir sənədi - “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsveç Krallığı Hökuməti arasında gəlirlərə görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması və vergidən yayınmanın qarşısının alınması haqqında Konvensiya”nı imzaladıq. Bu, iqtisadi və hüquqi baxımdan çox vacib bir sənəddir. Baxmayaraq ki bir sıra İsveç şirkətləri Azərbaycanda fəaliyyət göstərir, bu sənəd İsveç şirkətlərinə Azərbaycana daha çox investisiya yatırmağa imkan yaradacaq.
Mən xanım naziri Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair Azərbaycanın mövqeyi barədə məlumatlandırdım. Azərbaycanın münaqişə ilə bağlı mövqeyi ədalətlidir. BMT Təhlükəsizlik Şurası münaqişə ilə bağlı dörd qətnamə qəbul edib. İsveç gələn ildən BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü seçilmək istəyir. Bu yaxınlarda Nyu-Yorkda bununla bağlı səsvermələr keçiriləcək. Mən inanıram ki, İsveç BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçildiyi təqdirdə, həmin qətnamələrin yerinə yetirilməsinə öz töhfəsini verəcəkdir.
Sonra humanitar məsələlərə toxunduq. Xanım nazir qadın və ailə məsələlərinə böyük maraq göstərir. Mən də öz tərəfimdən onu dəstəklədiyimi bildirdim. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşlarının 48 faizi qadınlardan ibarətdir. Bu, İsveç ilə müqayisədə bir az aşağı rəqəm olsa da, Azərbaycan üçün çox yaxşı nəticədir. Xanım nazir yaxşı bir təklif irəli sürüb. Münaqişənin həll edilməsi prosesinə qadınların cəlb olunması və bu prosesdə, eləcə də Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı və erməni icmaları arasında görüşlərin keçirilməsində qadınların rolunun artırılması təklifini irəli sürüb. Biz bu təklifi həmişə dəstəkləmişik. Düşünürük ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı və erməni icmaları arasında nə qədər çox görüş olarsa, o qədər münaqişənin həll olunması prosesinə kömək etmiş olar. Bizim hazırda didərgin vəziyyətdə yaşayan qaçqın və məcburi köçkünlərimiz öz doğma yurd-yuvalarına qayıtmış olarlar. Ona görə biz bu təklifi tam şəkildə dəstəkləyirik.
Bir məsələni də qeyd edim ki, Azərbaycan artıq rəsmi şəkildə Avropa İttifaqı ilə strateji əməkdaşlıq sazişi layihəsini Aİ-yə təqdim edib. Mən İsveç tərəfinə bununla bağlı danışıqların başlanmasına dəstək verdiyi üçün təşəkkür edirəm.
Biz viza məsələsini də müzakirə etdik. Biz Avropa İttifaqı ölkələri ilə bütün növ pasportlar üçün vizaların sadələşdirilməsinə çalışırıq. Biz istəyirik ki, bizim vətəndaşlar Avropa ölkələrinə sərbəst gedib-gələ bilsinlər.
Sual: İlk növbədə xanım nazirə sualım var. Sualım ondan ibarətdir ki, İsveç həm də ATƏT-in Minsk Qrupunun üzvüdür. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli olunması üçün İsveç hansı addımı ata bilər? Cənab nazirə də sualım belədir ki, Münhen Təhlükəsizlik Konfransında Azərbaycan hansı səviyyədə təmsil olunacaq? İkinci sualım da belədir ki, bir neçə gün bundan öncə amerikalı konqresmen Adam Şift AŞPA-da Dağlıq Qarabağla bağlı sənədin qəbul olunmamasında ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Viktoriya Nulandın böyük rolunun olduğunu qeyd etmişdir. Azərbaycan tərəfinin buna münasibəti necədir?
Elmar Məmmədyarov: Təşəkkür edirəm. Xanım nazir özü mənə münaqişənin həlli prosesində İsveçin rolunun nə ola biləcəyi barədə sual verdi. Biz müzakirələr apardıq. Təkcə Minsk Qrupu həmsədrləri deyil, bütün üzv ölkələrin birgə konfransının təşkil olunması təklifini müzakirə etdik. İsveç də Minsk Qrupunun üzvüdür. Vaxtilə, İsveçin təcrübəli diplomati Yan Eliasson bu münaqişə ilə məşğul olub, münaqişəni dərindən araşdırıb, regiona bir neçə dəfə səfər edib və çalışıb ki, münaqişənin həlli prosesinə töhfə versin. Digər bir təklif - münaqişənin həll edilməsi prosesində ictimaiyyət nümayəndələri kimi qadınların rolunun artırılması təklifini müzakirə etdik. Azərbaycan tərəfi hər iki təkliflə razıdır. Münhen Təhlükəsizlik Konfransında iştiraka gəldikdə, Azərbaycan cənab Prezident səviyyəsində təmsil olunacaq. Konfransda enerji məsələləri ilə bağlı təşkil olunacaq paneldə cənab Prezidentin çıxışı nəzərdə tutulub. İkinci sualla bağlı onu demək istəyirəm ki, ilk növbədə bu sual xanım Nuland və konqresmen Şiftə ünvanlanmalıdır. İkincisi, bu məsələnin araşdırılması ilə bağlı artıq Vaşinqtondakı səfirliyimizə tapşırıq verilib. Məlumat əldə olunan kimi mətbuat katibi məsələ ilə bağlı açıqlama verəcək.
Sual: İlk sualım xanım nazirədir. Polşa “Şərq Tərəfdaşlığı” proqramının iflasa uğradığını bildirib. İsveç “Şərq Tərəfdaşlığı” proqramının əsas təşəbbüskarlarından biridir. Bununla bağlı nə düşünürsünüz? Həmçinin Avropa İttifaqı keçmiş post-sovet məkanında Ukrayna, Gürcüstan və Moldovadan fərqli olaraq, yalnız Azərbaycandakı münaqişə ilə bağlı qəti mövqe nümayiş etdirməyib. Buna münasibətiniz necədir? Cənab nazir, sizə sualım da ondan ibarətdir ki, Minsk Qrupu AŞPA-da münaqişə ilə bağlı bir qədər birtərəfli mövqe nümayiş etdirdi. Bundan sonra münaqişənin həllini Minsk Qrupunun mandatı ilə necə görürsünüz və yüksək səviyyəli görüşlər planlaşdırılırmı?
Elmar Məmmədyarov: Mənim cavabım çox qısa olacaq. Minsk Qrupu həmsədrləri ilə hələki hər hansı bir görüş planlaşdırılmır.

Press release 11 February 2016 05:38
Joint Press Conference of Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Sweden, Margot Wallström
11 February 2016 05:38
Elmar Mammadyarov: Ladies and gentlemen! As you know, Margot Wallström, Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Sweden is on a working visit in Azerbaijan. We had a tete-a-tete meeting, as well as a meeting with participation of the delegations and discussed wide range of issues. The political relations between Azerbaijan and Sweden are at the very high level. The Republic of Azerbaijan has the Embassy in Stockholm. Sweden has opened its diplomatic mission in Azerbaijan. Although, the Ambassador of Sweden to Azerbaijan resides in Stockholm and the Embassy has been represented by Charge d’affairs, we expect that Ambassador will be resided in Azerbaijan soon. I wish the Government of Sweden will take a decision about her residency in Azerbaijan.
We signed a very important document - “the Convention between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Kingdom of Sweden for the avoidance of double taxation and the prevention of fiscal evasion with respect to taxes on income” with Mrs. Minister. It is a very important document in terms of economic and legal significance. Although, several Swedish companies are operating in Azerbaijan, this document will create good opportunity for all Swedish companies to invest in Azerbaijan.
I informed Mrs. Minister about the position of Azerbaijan on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. The position of Azerbaijan on this conflict is fair. UN Security Council adopted four resolutions on the conflict. Sweden is willing to be elected as the non-permanent member of the UN Security Council. The elections are set to be held in New-York soon. I believe that if Sweden is elected as the non-permanent member of the UN Security Council, she will make its contribution to the implementation of those resolutions.
Afterwards, we discussed the humanitarian issues. Mrs. Minister is much interested in women and family affairs. I expressed my support to her in this issue. 48 percent of the staff of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan consists of women. This figure is lower than that in Sweden, but can be considered a good result for Azerbaijan. Mrs. Minister had a good proposal – engagement of women to the resolution of the conflict, increasing their role in this process and also the process of holding meetings between the Azerbaijani and Armenian communities of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. We have always supported this proposal. We consider that the more the meetings are organized between the Azerbaijani and Armenian communities of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, the more it could help to the process of the resolution of the conflict and our refugees and IDPs which are driven out from their native lands could return back to those lands. Therefore, we are fully supporting this proposal.
It should be noted that Azerbaijan has already presented the strategic cooperation agreement project with the European Union to Commission. I express my gratitude to Sweden for its support to start the negotiations on this issue.
We also discussed the visa issue. We are trying to simplify the visa procedures for all kind of passports with the EU countries. We wish all our citizens could travel to the European countries with no restrictions..
Question: First, I have a question for Mrs. Minister. Sweden is the member of the Minsk Group of OSCE. What kind of steps could it take for the resolution of the conflict? My question to Mr. Minister is as following: at which level is Azerbaijan going to be represented in the Munich Security Conference? My second question is that some days ago an American Congressman Adam Shift noted the significant role of Victoria Nuland, the official of the US State Department in the non-adoption of the document on the Nagorno-Karabakh conflict in PACE. How is the Azerbaijani side’s attitude toward this issue?
Elmar Mammadyarov: Thank you! Mrs. Minister herself addressed me a question about the possible role of Sweden in the resolution process of the conflict. We had a discussion. We discussed the proposal of organizing the joint conference not only with the co-chair countries, but also all Minsk Group member countries. Sweden is the member of the Minsk Group. Once experienced Swedish diplomat named Jan Eliasson tackled this issue, made a deep research of the conflict, paid a number of visits to the region and tried to contribute to the resolution process of the conflict. We also discussed the proposal of increasing the role of women as the public representatives in the resolution process of the conflict. Azerbaijani side supports both proposals. For the participation in the Munich Security Conference, Azerbaijan is to be represented at the presidential level. Mr. President will deliver a speech in the panel on energy issues in the conference. Regarding the second question, I would like to note that firstly this question has to be addressed to Mrs. Nuland and Congressman Shift. Second, we have already instructed our Embassy in Washington to investigate thoroughly this issue. As soon as we get information, our press secretary will comment on that.
Question: My first question is for Mrs. Minister. Poland declared that “the Eastern Partnership” initiative has been failed. Sweden is one of the initiators of “the Eastern Partnership” program. How do you think about that? Also the European Union has not demonstrated a firm position only on Armenia-Azerbaijan conflict yet, unlike the conflicts in other post-soviet countries, such as Ukraine, Georgia and Moldova? How is your attitude toward that? Minister Mammadyarov, my question for you is: the Minsk Group demonstrated lopsided position regarding the resolution in PACE. How do you see the resolution of the conflict with the mandate of the Minsk Group after this and are there any plans to have a high-level meeting?
Elmar Mammadyarov: My answer for this question will be very brief. There are no plans to have a meeting with the Minsk Group co-chairs yet.