Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Gürcüstanın xarici işlər naziri Mixeil Canalidze ilə birgə mətbuat konfransı
08 mart 2016 03:56
Elmar Məmmədyarov: Hörmətli xanımlar və cənablar! Bildiyiniz kimi, dünən Gürcüstanın xarici işlər naziri cənab Mixeil Canalidze Azərbaycana rəsmi səfərə gəlib. Azərbaycan və Gürcüstan xarici işlər nazirlərinin ilk rəsmi səfərlərindən birinin qonşu ölkə olaraq bir-birilərinə etməsi çox yaxşı ənənədir. Məlumdur ki, Azərbaycan və Gürcüstan arasında strateji əməkdaşlıq münasibətləri mövcuddur. Bu görüşü keçən ay Türkiyə, Azərbaycan və Gürcüstan xarici işlər nazirlərinin Tbilisidə keçirdikləri görüşün davamı hesab etmək olar. Bu gün gürcüstanlı həmkarım Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilib. Sonra biz burada görüşdük. Bu gün o, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Baş naziri və Milli Məclisin sədri ilə görüşlər keçirəcək. Mən qeyd etmək istəyirəm ki, ümumiyyətlə Azərbaycan və Gürcüstan arasında dərin strateji əməkdaşlıq münasibətləri mövcuddur. Biz cənab nazirlə görüşdə ikitərəfli əməkdaşlıq məsələlərinə toxunduq. Bildiyiniz kimi, Azərbaycanda “Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurası çərçivəsində görüş keçirilib. Biz cənab nazirlə bir çox məsələləri müzakirə etdik. Azərbaycan və Gürcüstan arasında enerji layihələrinin həyata keçirilməsində əməkdaşlıq çox genişdir. Biz görüşdə enerji məsələlərindən başqa, nəqliyyat məsələlərinə də toxunduq. Mən Gürcüstanda səfərdə olanda Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolunun inşa edildiyi əraziyə də getmişdik. Hər üç ölkənin – Türkiyə, Azərbaycan və Gürcüstanın xarici işlər nazirləri bu dəhlizin çox önəmli olduğunu qeyd edirlər. Bu layihə Azərbaycan və Gürcüstanın milli maraqlarına uyğun olaraq, iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinə imkan yaradacaqdır. Bundan başqa, görüşdə humanitar, sərhəd delimitasiyası məsələlərinə də toxunduq. Biz Gürcüstan ilə turizm sahəsində əməkdaşlığı genişləndirmək barədə razılığa gəldik. Hesab edirik ki, enerji və nəqliyyat sahələrində əməkdaşlıq genişləndirildiyi kimi, turizm sahəsində də eyni iş aparılmalıdır. Sərhəd delimitasiyası üzrə işçi qrupunun yaxın zaman ərzində görüş keçirməsi barədə razılığa gəldik. Azərbaycan və Gürcüstan arasında 480 km sərhəd xətti mövcuddur. Onun 314 km-lik hissəsi artıq razılaşdırılıb. Qalan hissəsinin də razılaşdırılması üzrə fəaliyyəti davam etdirmək barədə razılığa gəldik. Ona görə sərhədlərin delimitasiyası ilə bağlı gürcüstanlı ekspertləri Azərbaycana səfərə gəlməyə və görüş keçirməyə dəvət etdik. Ümumiyyətlə qeyd edə bilərəm ki, Gürcüstan və Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlıq yüksək səviyyədə inkişaf edir. Biz bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün tələb olunan hüquqi bazanı müzakirə etdik. Gürcüstan tərəfi ilə 11 sənəd üzərində iş aparılır, onlar 3-4-ü artıq razılaşdırılıb. Bu yaxınlarda Gürcüstan və Azərbaycan hökumətlərinin müştərək komissiyasının görüşü keçiriləcək.
Sual: Bu görüşdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı müzakirələr aparıldımı və gürcüstanlı nazir regional təhdid törədən bu münaqişə ilə bağlı Gürcüstanın rəsmi mövqeyini ifadə edə bilərmi?
Elmar Məmmədyarov: Bildiyim qədər, gürcüstanlı həmkarım çıxışında Gürcüstanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı mövqeyini artıq səsləndirib. Azərbaycan və Gürcüstan bir-birilərinin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını birmənalı olaraq tanıyır və dəstəkləyir. Mən öz həmkarımı münaqişə ilə bağlı son vəziyyət barədə məlumatlandırdım. Gürcüstanlı həmkarım da məni Cənubi Osetiya və Abxaziyadakı son vəziyyət barədə məlumatlandırdı. Hər görüşdə Azərbaycan tərəfi Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı məsələni qaldırır, müzakirə edir və öz mövqeyini bildirir. Azərbaycanın münaqişə ilə bağlı mövqeyi birmənalıdır, münaqişə ölkəmizin ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həll olunmalıdır.

Joint Press Conference of Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of Georgia, Mikheil Janelidze
Elmar Mammadyarov: Ladies and gentlemen! As you know, yesterday Minister of Foreign Affairs of Georgia Mikheil Janelidze arrived in Azerbaijan on an official visit. It is a very good tradition that Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Georgia pay one of their official visits to each other as the neighboring countries. As you may know, the strategic partnership relations exist between Azerbaijan and Georgia. This meeting can be considered the continuation of the meeting which the Foreign Ministers of Türkiye, Azerbaijan and Georgia held in Tbilisi last month. Today my Georgian counterpart has been received by H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan. Afterwards, we have had a meeting. Today, he will also have meetings with the Prime Minister and Speaker of the Parliament of the Republic of Azerbaijan. I would like to note that generally the deep strategic partnership relations exist between Azerbaijan and Georgia. We touched upon the issues of bilateral cooperation with Mr. Minister at the meeting. As you know, a meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council was held in Azerbaijan. The cooperation toward the implementation of energy projects between Azerbaijan and Georgia is very broad. During the meeting, we also touched upon the issue of transportation other than energy cooperation. When I was on a visit in Tbilisi, we have visited the area where the segment of Baku-Tbilisi-Kars railway was running. The Foreign Ministers of Türkiye, Azerbaijan and Georgia have noted the particular importance of this corridor. In line with the interests of both Azerbaijan and Georgia, this project will provide opportunities for further strengthening the economic cooperation between the two countries. Furthermore, we discussed the humanitarian issues and the delimitation of borders at the meeting. We agreed to expand the cooperation in the field of tourism with Georgia. We consider that as the cooperation is being expanded in the fields of energy and transportation, the same efforts have to be exerted in this sphere as well. We agreed to organize the meeting of the working group on delimitation of borders soon. The length of the state border of Azerbaijan with Georgia is 480 km. 314 km out of which has already been agreed. We decided to continue our activities towards delamination the remaining part of borders. Therefore, we have invited Georgian experts to Azerbaijan to have further discussion in this regard. Generally, I would like to note that the economic cooperation between Azerbaijan and Georgia is dynamically developing. We discussed the legal base required for further expansion of this cooperation. Currently, we have under the consideration 11 legal documents with the Georgian side, 3 or 4 of them have already been agreed. The meeting of the Joint Commission of the Governments of Georgia and Azerbaijan is set to be held soon.
Question: Did you have a discussion on the Nagorno-Karabakh conflict at this meeting and can Georgian Foreign Minister express the official position of Georgia toward this conflict which poses a regional threat?
Elmar Mammadyarov: I think, my Georgian counterpart has already expressed the official position of Georgia toward the Armenian-Azerbaijan conflict. Azerbaijan and Georgia firmly recognize and support one-another’s territorial integrity, sovereignty and inviolability of their internationally recognized borders. I briefed my counterpart about the latest situation on the conflict and he informed me about the latest developments in South Ossetia and Abkhazia issues. At every meeting, the Azerbaijani side raises the issue of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, discusses it and reiterates its position. The position of Azerbaijan toward the conflict is well-known; this conflict must be settled based on the principles of territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan