Mətbuat şərhi 30 noyabr 2016 04:26
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Cənubi Afrika Respublikasının beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq naziri xanım Maite Nkoana-Maşabane ilə birgə mətbuat konfransı
30 noyabr 2016 04:26
Elmar Məmmədyarov: Hörmətli xanımlar və cənablar! Bildiyiniz kimi, Cənubi Afrika Respublikasının beynəlxalq əlaqələr və əməkdaşlıq naziri xanım Maite Nkoana-Maşabane Azərbaycanda ilk rəsmi səfərdədir. Bilirsiniz ki, mən 2014-cü ildə CAR-da səfərdə olmuşam. Biz indi xanım nazirlə müzakirələr apardıq. Xanım nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən də qəbul olunub. Biz Azərbaycan və CAR arasında münasibətlərin gücləndirilməsi yollarına dair fikir mübadiləsi apardıq. Hər iki ölkə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir çox məsələlərdə eyni mövqedən çıxış edir. Mən xanım Maite Nkoana-Maşabaneyə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı CAR-ın tutduğu ədalətli mövqeyə görə təşəkkürümü bildirdim. Bundan başqa, mən həmkarımı Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesi barədə məlumatlandırdım. Həm Qoşulmama Hərəkatı, həm də BMT çərçivəsində səsvermələrdə dəstək verilməsi çox önəmlidir. Azərbaycan CAR-la BMT Təhlükəsizlik Şurasında bərabər çalışıblar. Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasında 2012-2013-cü illər, CAR isə 2011-2012-ci illərdə qeyri-daimi üzv olublar. İkitərəfli münasibətləri müzakirə etdik. Bu gun ADA Universiteti ilə CAR Diplomatik Akademiyası arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanacaqdır. Digər sahələrdə, konsulluq, müdafiə sənayesi, vergi, sərmayə qoyuluşu, aviasiya və energetika sahəsində əməkdaşlığı müzakirə etdik. SOCAR Treydinq Cənubi Afrikada layihələr həyata keçirməyi planlaşdırır. Parlament diplomatiyasına da toxunduq. İki ölkənin parlamentləri arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi barədə razılığa gəldik.
ATV. Sual: Birinci sualım xanım nazirədir. İki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərin gələcək perspektivlərini necə görürsünüz? Hər iki ölkə birgə üçüncü ölkə bazarlarına çıxa bilərmi? Bildiyiniz kimi, Azərbaycan Afrika İttifaqı yanında müşahidəçi status alıb. Bunun gələcək perspektivlərini necə görürsünüz? İkinci sualım cənab nazir sizədir. İspaniya və Portuqaliyadan olan bir sıra alimlər Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yerləşən Azıx mağarasında tədqiqatlar aparırlar. Həmin ölkələrə bununla bağlı müraciətlər göndəriləcəkmi? Təşəkkür edirəm.
Elmar Məmmədyarov: Suala görə təşəkkür edirəm. Əlavə etmək istərdim ki, Azərbaycan Afrika İttifaqı yanında müşahidəçi status aldıqdan sonra CAR-la əməkdaşlıq günü-gündən genişlənir. Bu ilin dekabr ayında biz orada ASAN xidmətin təqdimatını keçirməyi planlaşdırırıq. Çünki buna böyük maraq vardır. Dekabr ayının 8-9-da Afrika İttifaqı Üzv dövlətlərin xarici işlər nazirləri şurasının iclası olacaq və çox güman ki biz həmin təqdimatı orada keçirəcəyik. Bizim Əddis-Əbəbədəki səfirimiz bu işlə məşğul olur. O ki qaldı tədqiqat məsələsinə, bizim mətbuat katibimiz bununla bağlı açqılama verib. Əlbəttə ki biz bu məsələ ilə ciddi məşğul oluruq, olmuşuq və olacağıq. Çünki burada qanunsuz səfər və özfəaliyyətlə bağlı hüquqi məsələlər də ortaya çıxır. Biz indi onu araşdırırıq, tam araşdırmadan sonra açıqlama verəcəyik.
Report. Sual: Salam cənab nazir. Ilk sualım sizədir. Bildiyiniz ki, Hamburqda ATƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclası keçiriləcək. İclas çərçivəsində sizin Ermənistanın xarici işlər naziri Nalbandyan ilə görüşünüz gözlənilirmi? Həmçinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin dəyişməsi münaqişənin həllinə müsbət və ya mənfi təsir göstərəcəkmi? İkinci sualım xanım nazirədir. CAR-la Azərbaycan arasında kifayət qədər sıx əlaqələr mövcuddur. İşgüzar əlaqələr var. Bilmək istərdik ki, CAR Azərbaycanda öz səfirliyini açmağı planlaşdırırmı?
Elmar Məmmədyarov: Hamburqda görüşlə bağlı mən açıqlama vermişdim. Fransada səfərdə olanda həmkarımla görüşəndə 2+3 formatında görüş keçirilməsi təklif olunmuşdu. Azərbaycan tərəfi razılığını verib. Mən Parisdə olanda dedim ki bu təklifi dəstəkləyirik. Biz Hamburqda bu formatda görüşün keçirilməsinə hazırıq. İkinci məsələ ilə bağlı deyə bilərəm ki, inanmıram hansısa dəyişikliklər olsun. Fransadan olan həmsədr üç ilini tamamladı. Yeni həmsədrlə mən Parisdə görüşdüm. O, təcrübəli diplomatdır və regionla yaxşı tanışdır. Tarixə baxsanız, Münhendə Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin görüşü Fransanın Baş konsulluğunda keçirilmişdi. O zaman baş konsul həmin şəxs idi-Stefan Viskonti. Yəni o münaqişə barədə, aparılan danışıqlar prosesi barədə məlumatlıdır. Amerikalı həmsədrə gələndə, bildiyiniz kimi Ceyms Vorlik diplomatik karyerasını tərk edərək, özəl sektora keçib. Yeni həmsədrin kim olacağı ABŞ Dövlət Departamentinin qərarından asılıdır. Yeni administrasiya formalaşandan sonra kimin həmsədr təyin olunacağı məlum olacaqdır.

Joint Press Conference of Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Minister of International Relations and Cooperation of the Republic of South Africa, Maite Nkoana-Mashabane
Elmar Mammadyarov: Ladies and gentlemen! Minister of International Relations and Cooperation of the Republic of South Africa Mrs. Maite Nkoana-Mashabane is on her first official visit to Azerbaijan. As you may know, I paid a visit to South Africa in 2014. We had discussions with her right now. Mrs. Minister was also received by H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan. We exchanged our views on the ways of strengthening the relations between Azerbaijan and South Africa. Both countries have similar positions within international organizations on a number of issues. I expressed my gratitude to Mrs. Maite Nkoana-Mashabane for the just stance of South Africa on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Additionally, I informed my counterpart on the negotiations process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. It is very important to note the support provided during the voting in the framework of Non-Alignment Movement, as well as United Nations. Azerbaijan acted together with South Africa in the UN Security Council. Azerbaijan and South Africa were the non-permanent members of UN Security Council in 2012-2013 and 2011-2012, respectively. We discussed the agenda of bilateral relationship. Today the ADA University and the Diplomatic Academy of South Africa are going to sign a memorandum of understanding on mutual cooperation. We discussed the cooperation in other fields, such as consular, defense industry, tax, investment, aviation and energy. SOCAR Trading is planning to implement projects in South Africa. We also touched upon the parliamentary diplomacy. We agreed on the development of cooperation between the parliaments of two countries.
ATV. Question: My first question is for Mrs. Minister. How do you assess the future perspectives of bilateral relationship between the two countries? Could both countries jointly get access to the third country’s markets? As you know, Azerbaijan has got an observer status at the African Union. How do you assess its future prospects? My second question goes to you Mr. Minister. A number of scientists have been carrying out research in the Azykh cave located in the occupied territories of Azerbaijan recently. Are you going to send appeals to those countries on this issue? Thank you!
Elmar Mammadyarov: I thank you for the question. I would like to add that after Azerbaijan got an observer status at the African Union, its cooperation with South Africa is expanding day by day. In December of this year we are planning to make a presentation of ASAN service there. Because there is a huge interest for that. A meeting of Foreign Ministerial council of the African Union Member States is set to be held on December and we will possibly make that presentation there. Our ambassador in Addis-Ababa is engaged on this issue. And about the issue of archaeologists in the occupied territories, our press secretary made a statement on that account. Of course, we are dealing with this issue and will continue to do so. Legal aspects of the illegal visits and some self-actions are involved in this case. We are investigating it at present and after a complete investigation we will inform public accordingly on further actions.
Report. Question: Good day Mr. Minister. My first question is for you. As you know, a meeting of OSCE Foreign Ministers Council is going to be held in Hambourg. Could we expect a meeting between you and Armenian Foreign Minister Nalbandyan? Also could changing the Minsk Group co-chairs have a positive or negative affect on the settlement of the conflict? My second question goes to Mrs. Minister. Azerbaijan has a fairly close relationship with South Africa. Business relations exist as well. We would like to know whether South Africa is planning to open its embassy in Azerbaijan.
Elmar Mammadyarov: I had a statement on the meeting in Hambourg. While I was in France having a meeting with my counterpart I had been proposed holding a 2+3 format meeting. Azerbaijani side agreed for that. In Paris, I said that we support this proposal. We are ready for holding a meeting in this format in Hambourg. On the second issue I can say that I don’t believe any changes to occur. The co-chair from France completed his three year-term. I met with the new co-chair in Paris. He is an experienced diplomat and well familiar with the region. If you look back into the history, once the meeting of the Presidents of Azerbaijan and Armenia in Munich was held in the Consulate General of France. That time Consul General was the same person-Stefan Visconti. I mean he is well informed about the conflict and the negotiations process on the conflict. If we talk about the American co-chair, as you may know James Warlick left his diplomatic career and stepped to the private sector. Who is going to be the new co-chair depends on the decision of United States Department of State. It will be open to public who is going to be appointed as the new co-chair only after the new administration in USA is formed.