Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Bosniya və Herseqovinanın xarici işlər naziri İqor Çrnadakın birgə mətbuat konfransı
02 dekabr 2016 02:42
Elmar Məmmədyarov: Xanımlar və cənablar! Xarici İşlər Nazirliyinə xoş gəlmisiniz! Bildiyiniz kimi, Bosniya və Herseqovinanın xarici işlər naziri İqor Çrnadak Azərbaycanda rəsmi səfərdədir. Biz onunla ikitərəfli görüş keçirdik. Cənab nazir bu gün səhər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunub. Biz onunla ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi yollarını müzakirə etdik. Azərbaycan və Bosniya və Herseqovina arasında həm beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, həm də ikitərəfli əsasda siyasi münasibətlər çox yüksək səviyyədədir. Biz iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığı da yüksək səviyyəyə qaldırmaq barədə razılığa gəldik. Bosniya və Herseqovina üçün enerji layihələri, xüsusilə təbii qazın nəqli ilə bağlı layihələr böyük əhəmiyyət kəsb edir. Biz nəqliyyat məsələsini də müzakirə etdik. İpək Yolunun inkişaf etdirilməsi, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu layihəsi haqqında danışdıq. Bu dəmiiryolu 2016-cı ilin sonu, 2017-ci ilin əvvəllərində öz fəaliyyətinə başlayacaq. Bosniya və Herseqovina bu layihələrdən yararlana biləcək. Təhsil sahəsində əməkdaşlığı müzakirə etdik. ADA Universitetində bosniyalı tələbələr təhsil alıblar. Müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi məsələlərinə toxunduq. Bu səfərdən sonra bir neçə sazişin imzalanması barədə razılığa gəldik. Bundan başqa, mən həmkarımı Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesi, Azərbaycanın mövqeyi barədə məlumatlandırdım. Bosniya və Herseqovina münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll olunmasını birmənalı şəkildə dəstəkləyir. Bunun üçün mən ona Azərbaycan dövləti və xalqı adından təşəkkürümü bildirdim.
APA. Sual: Sualım nazir E.Məmmədyarovadır. Son zamanlar Ermənistan tərəfi münaqişə ilə bağlı bir sıra bəyanatlar səsləndirir. Ermənistan prezidentinin mətbuat katibi bu yaxınlarda belə bir bəyanat səsləndirib ki, Dağlıq Qarabağ ya müstəqil olmalı, ya da Ermənistana birləşdirilməlidir. Bu, münaqişənin həlli prosesinə necə təsir edə bilər?
Elmar Məmmədyarov: Biz də bunları izləyirik. Mən özüm və mətbuat katibimiz bir neçə dəfə bu barədə açıqlama vermişik. Ermənistan tərəfindən belə xoşagəlməz bəyanatların səsləndirilməsi sülh prosesinə mənfi təsir edir. Prezidentlərin Sankt-Peterburq görüşündə də, Nyu-Yorkda həmsədrlərlə birgə keçirilmiş görüşdə də biz müzakirələr aparmışıq ki, ilk növbədə Ermənistan qoşunları işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmalıdırlar. Statusla bağlı məsələyə gəldikdə, müxtəlif fikirlər səsləndirilir. Hamıya məlumdur ki, status məsələsini qaldırmaq sülh prosesini məhv etmək deməkdir. Növbəti mərhələdə biz deyə bilərik ki, Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı icması da öz torpaqlarına qayıtsın, sonra status müzakirə oluna bilər. Çünki azərbaycanlı icmasız status məsələsini müəyyənləşdirmək mümkün deyildir. Yenə deyirəm, status məsələsini qaldırmaq sülh prosesini məhv etməkdir. Bu tip bəyanatlar sülh prosesinə mənfi təsir edir. Biz bir neçə dəfə açıqlama vermişik ki, biz imitasiya xarakterli danışıqlar aparmaq niyyətində deyilik. Biz sülh danışıqları üzərində işləməliyik. Fransa tərəfindən Hamburqda görüş təklifinə Ermənistan hələ də cavab verməyib. Bu o deməkdir ki, onlar ümumiyyətlə sülh prosesinə də dəstək vermirlər.

Press release 02 December 2016 02:42
Joint Press Conference of Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina, Igor Crnadak
02 December 2016 02:42
Elmar Mammadyarov: Ladies and gentlemen! Welcome to the Ministry of Foreign Affairs! As you know, Minister of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina Igor Crnadak is on an official visit to Azerbaijan. We had a bilateral meeting with him. Mr. Minister was received today morning by H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan. We discussed with him the ways of advancing the bilateral relations. The political relationship between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina within international organizations, as well as on the bilateral basis is at the high level. We also agreed on upgrading the economic cooperation to a high level between the two countries. The energy projects, particularly on the transportation of natural gas have a great importance for Bosnia and Herzegovina. We also discussed the transport issue. We talked about the development of Silk Way, Baku-Tbilisi-Kars railway project. This railway will launch its operation by the end of 2016, beginning of 2017. Bosnia and Herzegovina will be able to benefit from these projects. We discussed the cooperation in the field of education. A number of Bosnian students studied in ADA University. We touched upon the issues of expanding the legal-treaty base. We agreed on signing a number of documents after this visit. Besides, I informed my counterpart on the negotiations process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and Azerbaijan’s position on this conflict. Bosnia and Herzegovina firmly supports the settlement of the conflict in the framework of the territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan. On behalf of the state and people of Azerbaijan I expressed our appreciation to him.
APA. Question: My question is for Minister Elmar Mammadyarov. Armenian side has been making some statements on the conflict recently. Press-secretary of Armenian president has issued a statement that Nagorno-Karabakh must be independent or be annexed to Armenia. How could this affect on the settlement process of the conflict?
Elmar Mammadyarov: We are following it, as well. I personally and also our press-secretary made statements a number of times about that. Such unpleasant statements by Armenian side affects negatively the peace process. In Sankt-Petersburg meeting by Presidents, also in the joint meeting with co-chairs held in New-York we discussed that first and foremost the Armenian troops have to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan. About the issue of status, there are different opinions. It is clear to everyone that raising the issue of status means "killing" the peace process. In the next stage we can say that after the return of Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh to their lands, the status can be discussed. Because it is not possible to define the status without the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh. I repeat again, raising the issue of status means "killing" the peace process. This sort of statements have negative effects on the peace process. We have made a number of statements that we don’t want to see the imitation of negotiations. We must work on the peace negotiations. Armenia has not responded to France’s proposal of holding a meeting in Hamburg yet. That means they generally don’t support the peace process.