Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun "Asiyanın Qəlbi - İstanbul Prosesi"nin 9-cu Nazirlər Konfransında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun
"Asiyanın Qəlbi - İstanbul Prosesi"nin 9-cu Nazirlər Konfransında çıxışı
30 Mart 2021, Düşənbə, Tacikistan
Heyət rəhbərləri,
Əvvəla, Nazirlər Konfransının mükəmməl təşkilinə və nümayəndə heyətlərinə göstərilən səmimi qonaqpərvərliyə görə tədbirə ev sahibliyi edən Tacikistana səmimi təşəkkürümüzü bildirmək istəyirəm.
Bu Nazirlər Konfransı, İstanbul Prosesi çərçivəsində görülən mühüm işləri qiymətləndirmək və Əfqanıstanın və bütün Asiyanın qəlbi bölgəsinin üzləşdiyi ciddi problemlərin həlli istiqamətində ortaq səylərin gələcək istiqamətlərini müəyyənləşdirmək baxımından yaxşı fürsət təqdim edir. Buna görə də, hazırkı konfransı qonşuları ilə sülh şəraitində olan Əfqanıstanın təhlükəsizliyinin və çiçəklənməsinin təmin edilməsi ortaq məqsədimizə çatmaq üçün bütün iştirakçı ölkələrin, eləcə də dəstək verən dövlətlərin və beynəlxalq təşkilatların güclü öhdəlikləri əlaməti olaraq qiymətləndiririk.
Biz Əfqanıstanın sabitləşməsini, dinc yolla yenidən qurulmasını və inkişafını ikitərəfli səylər və çoxtərəfli platformalarda fəal iştirak yolu ilə dəstəkləməyə sadiq qalırıq.
Bu anlayışa əsaslanaraq, biz Əfqanıstan daxili sülh danışıqlarını yaxından izləyirik və ümid edirik ki, bu prosesin nəticəsində ölkədə Əfqanıstanın suverenliyinə, müstəqilliyinə və ərazi bütövlüyünə tam hörmət əsasında davamlı sülh və təhlükəsizlik bərqərar olacaq.
Azərbaycan İstanbul Prosesinə Əfqanıstanda sülh, barışıq, təhlükəsizlik və iqtisadi inkişafa nail olmaq üçün dəyərli bir mexanizm kimi baxır. Azərbaycan mövcud problemlərin öhdəsindən gəlmək səylərində Əfqanıstanın ilk və ən fəal dəstəkçilərindən biridir. 2012-ci ildə bu Prosesə qoşulduqdan bəri biz bu çoxtərəfli platformada fəal iştirak edirik. Azərbaycan iki Etimad Quruculuğu Tədbirində, yəni Regional İnfrastrukturlar və Narkotiklərə qarşı mübarizəyə dair Etimad Quruculuğu Tədbirlərində müvafiq olaraq Türkmənistan və Rusiya Federasiyası ilə birlikdə aparıcı ölkə qismində çıxış edərək İstanbul Prosesini daha da irəli aparmağa sadiq qalır.
Etimad Quruculuğu Tədbirləri nəticələrə yönəlik və ehtiyaclara əsaslanan əməkdaşlığı təşviq etmək üçün dəyərli bir mexanizmdir. Bu baxımdan, konkret layihələr vasitəsilə Etimad Quruculuğu Tədbirlərinin praktiki olaraq həyata keçirilməsi böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Biz o fikirdə qalırıq ki, Əfqanıstanın rifahı və tərəqqisi, iqtisadi inkişaf və regional əməkdaşlıq bir-biri ilə əlaqəlidir və bölgədəki ümumi təhlükəsizlik mühitindən asılıdır. Əfqanıstanın yenidən qurulmasına və iqtisadi inkişafına diqqət yetirərkən, bu günə qədər əldə olunan irəliləyişi qorumaq üçün bu ölkənin üzləşdiyi təhlükəsizlik problemlərini həll etməyə davam etməyimiz vacibdir.
Bu səbəbdən terrorizm, zorakı ekstremizm və separatizmin bütün formaları və təzahürləri ilə yaratdığı təhlükəsizlik təhdidlərinə qarşı birgə səylərin davam etdirilməsi və bu xüsusda regional əməkdaşlığın genişləndirilməsi son dərəcə vacibdir.
Azərbaycan təhsil və təlim, infrastrukturun inkişafı, investisiya və maliyyə yardımı sahələrində praktiki töhfələri artıraraq, Əfqanıstanı özünə güvənmə yolunda dəstəkləməyə sadiq qalır. Azərbaycan təcrübəsini ikitərəfli kanallar vasitəsilə də Əfqanıstanla bölüşür və yaxşı idarəetmə, ictimai xidmətlərinin göstərilməsi (ASAN), hərbi, hüquq-mühafizə və minalara qarşı mübarizə sahələrində təlim yardımları göstərir.
Şəffaflıq, rüşvət və korrupsiyaya qarşı tolerantlıq göstərməyən Azərbaycan Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiya Dövlət Agentliyi - "ASAN Xidmət" Əfqanıstanla fəal əməkdaşlıq edir. Bu əməkdaşlıq, vətəndaşlara dövlət və özəl xidmətlər göstərən "bir pəncərə" mərkəzlərini quraraq Əfqanıstanın dövlət xidmətlərinin yaxşılaşdırılmasına yönəlib.
Azərbaycan, eyni zamanda Əfqanıstanla regional iqtisadiyyata inteqrasiyanı asanlaşdırmaq və regional əlaqələri genişləndirərək qonşuları ilə və digər ölkələrlə ticarəti canlandırmaq istiqamətində əməkdaşlıq edir.
Azərbaycanın təşəbbüsü ilə davam edən regional bağlılıq layihələri, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti, yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, Azərbaycan və İranın dəmir yolu şəbəkələrini birləşdirən Xəzər dənizinin sahilindəki logistika mərkəzi kimi əsas strateji magistral komponentlər, Şərq-Qərb və Şimal-Cənub oxları boyunca çox modullu imkanlara malik trans-regional infrastrukturun inkişafında keyfiyyətcə yeni bir nailiyyətdir. Bu layihələr Əfqanıstanın dünya bazarına çıxışını asanlaşdıracaq və regionda yük və konteynerləri daha qısa, daha sürətli, daha səmərəli və qənaətli şəkildə idarə edə biləcək əlaqələndirməni təmin edəcəkdir.
Əfqanıstan, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Türkmənistan arasında "Lapis-Lazuli" marşrutu üzrə saziş Əfqanıstanı birbaşa Avropa ilə birləşdirəcək böyük beynəlxalq ticarət və nəqliyyat dəhlizi razılaşmasıdır. Bu, Əfqanıstanın Avrasiya üzərindən ticarəti genişləndirmək üçün infrastrukturun yaxşılaşdırılması və yaradılması yolu ilə əlaqələndirmə səylərində mühüm bir mərhələdir. Bu sazişin bir hissəsi olaraq, Azərbaycan Əfqanıstana tranzit və nəqliyyatla bağlı çoxsaylı seçimlər təqdim edərək öz töhfəsini verməkdən məmnundur.
Əfqanıstanın regional ticarət, tranzit və nəqliyyat üçün mühüm bir mərkəz kimi rolunu nəzərə alaraq, Əfqanıstan üzrə Regional İqtisadi Əməkdaşlıq Konfransının (RECCA) bu coğrafi məkanın faydalarının bölüşdürülməsində və Əfqanıstanda davamlı inkişafın dəstəklənməsində rolu çox vacibdir.
Sonda, Azərbaycanın Əfqanıstanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və siyasi müstəqilliyinə davamlı dəstəyini təkrarlamaq istərdim və Milli Birlik Hökumətinə dost və qardaş Əfqanıstan xalqının vahid, dinc və firavan gələcəyini təmin etmək səylərində uğurlar arzulayıram.

Statement by the Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov at the 9th Ministerial Conference of "Heart of Asia" – Istanbul Process
Statement by the Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov
at the 9th Ministerial Conference of "Heart of Asia" – Istanbul Process
March 30, 2021
Dushanbe, Tajikistan
Heads of Delegations,
At the outset, I would like to express our sincere gratitude to our Tajik hosts for the excellent organization of the Ministerial Conference and the warm hospitality extended to the delegations.
This Ministerial Conference provides an excellent opportunity to take stock of important work done within the Istanbul Process, as well as identifying future directions of common endeavors to address serious challenges facing Afghanistan and the entire Heart of Asia region. Therefore, we see this conference as a sign of strong commitment by all participating countries, as well as supporting states and international organizations to attaining our common goal of secure and prosperous Afghanistan at peace with its neighbors.
We remain committed to supporting the stabilization, peaceful reconstruction and development of Afghanistan through bilateral efforts as well as active participation within the multilateral platforms.
With this understanding, we closely follow the intra-Afghan peace talks with the hope that this process will eventually lead to the establishment of durable peace and security in the country in full respect to Afghanistan’s sovereignty, independence and territorial integrity.
Azerbaijan regards the Istanbul Process as a valuable mechanism of attaining peace, reconciliation, security and economic development of Afghanistan. Azerbaijan is among the first and most active supporters of Afghanistan in its endeavors to overcome the ongoing challenges. Since joining the Process in 2012, we have been actively participating in this multilateral platform. Azerbaijan remains committed to furthering the Istanbul Process, including as a co-lead country of the two confidence-building measures, namely the Regional Infrastructures and Counter-Narcotics CBMs, together with Turkmenistan and the Russian Federation, respectively.
Confidence-building measures represent a valuable mechanism to facilitate result-oriented and needs-based cooperation. In this regard, the practical realization of confidence-building measures through concrete projects is of high importance.
We remain of the view that the well-being and prosperity of Afghanistan, economic growth and regional cooperation are interlinked and dependent on the overall security environment in the region. It is crucial that while focusing on the reconstruction and economic development of Afghanistan, we continue addressing the security challenges the country faces to maintain the progress made so far.
Thus, it is of utmost importance to continue our joint efforts in fighting the security threats emerging from terrorism, violent extremism and separatism in all their forms and manifestations, and enhance regional cooperation to that end.
Azerbaijan remains committed to supporting Afghanistan on its path towards self-reliance by enhancing practical contributions in the areas of education and training, infrastructure development, investments, and financial aid. Azerbaijan shares its experience with Afghanistan also through bilateral channels, providing training assistance in good governance, delivery of public services (ASAN), military, law-enforcement and mine action fields.
Transparent, zero tolerance to corruption and bribery the Azerbaijani State Agency for Services and Social Innovations to the Citizens – “ASAN Service” is actively cooperating with Afghanistan. This cooperation is aimed at improving the state services of Afghanistan through the establishment of “one-stop-shop” centers providing public and private services to the citizens.
Azerbaijan is also engaged in cooperation with Afghanistan with a view to facilitating its integration into the regional economy and reviving trade with its neighbors and beyond through increased regional connectivity.
The ongoing regional connectivity projects initiated by Azerbaijan, including such strategic backbone components as the Baku-Tbilisi-Kars railroad, the new Baku International Sea Trade Port, logistics center on the shores of the Caspian Sea, linking up railway networks of Azerbaijan and Iran represent qualitatively new achievement in developing trans-regional infrastructure with multi-module capabilities along the East-West and North-South axes. These projects will facilitate Afghanistan’s access to the global market and provide connectivity in the region, capable of handling cargo and containers in a much shorter, faster, efficient and cost-effective way.
The Lapis-Lazuli Route Agreement by Afghanistan, Azerbaijan, Georgia, Türkiye and Turkmenistan is a major international trade and transport corridor deal that will connect Afghanistan directly to Europe. It is a milestone in Afghanistan’s efforts to achieve connectivity through improvement and building of infrastructure for increased trade across Eurasia. Being part of this Agreement Azerbaijan is glad to contribute to providing multiple options for Afghanistan in terms of transit and transportation.
In view of Afghanistan’s role as an important hub for regional trade, transit and transport, the role of the Regional Economic Cooperation Conference on Afghanistan (RECCA) in sharing the benefits of this geographical location and supporting sustainable development in Afghanistan is very important.
In conclusion, I would like to reiterate Azerbaijan’s unwavering support for Afghanistan’s sovereignty, territorial integrity and political independence and wish the Government of National Unity every success in its efforts towards achieving a unified, peaceful and prosperous future for the friendly and brotherly people of Afghanistan.