Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə xarici işlər nazirlərinin beşinci üçtərəfli görüşündə çıxışı
19 fevral 2016 22:52
Tiflis, 19 Fevral, 2016-cı il
Bugünkü üçtərəfli görüşdə iştirak etməyimdən məmnunluq ifadə edərək, nazirləri və dost Gürcüstan və Türkiyə nümayəndə heyətlərini salamlayıram və fürsətdən istifadə edib səmimi qonaqpərvərliyə görə Gürcüstan hökumətinə təşəkkürümü bildirirəm.
Yüksək səviyyəli ikitərəfli və üçtərəfli münasibətlər, bu formatda keçirilən müntəzəm görüşlər ölkələrimiz arasında strateji əməkdaşlığın genişləndirilməsində əhəmiyyətli rol oynayır və müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığımızın vəziyyətinin gözdən keçirilməsinə imkan yaradır. Bu baxımdan 2013-2015-ci illəri əhatə edən Üçtərəfli Sahəvi Əməkdaşlıq Fəaliyyət Planı üçün nəzərdə tutulan üçtərəfli layihələri xüsusi qeyd etmək istərdim.
Ölkələrimizin coğrafi yerləşməsi rəqabətli tranzit imkanlarından faydalanmaq üçün əlverişli imkanlar yaradır. Ona görə də hesab edirik ki, bizim coğrafi məkanda nəqliyyat infrastrukturu, ələlxüsus kommunikasiya xətlərinin qarşılıqlı bağlılığı və infrastrukturun inkişafı əsas əməkdaşlıq sahələrindən biri olmalıdır.
Bildiyiniz kimi, Azərbaycan hər zaman Xəzərin enerji ehtiyatlarının Qərb bazarlarına çıxarılması üçün öz tranzit imkanlarını təklif etmişdir. BTC layihəsinin uğurla həyata keçirilməsindən sonra biz regionda bir sıra əhəmiyyətli layihələrin təşəbbüskarı olmuşuq. Azərbaycan Cənub Qaz Dəhlizinin əsas xətləri olan Trans Anadolu Kəməri – TANAP, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və yeni Bakı Beynəlxalq Ticarət Limanı layihələrinin həyata keçirilməsi vasitəsilə Avrasiyanın ən əhəmiyyətli regionlarını birləşdirir. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və yeni Bakı Beynəlxalq Ticarət Limanı Şərq-Qərb Dəhlizinin əsas seqmenti olacaqdır.
Bununla yanaşı, regionda sülhə və inkişafa maneələr də qalmaqdadır. Dövlətlərin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmətin təmin edilməsinə, eləcə də regionda sülhün və stabilliyin qorunması üçün təcavüzkar siyasətdən imtina edilməsinə ehtiyac vardır. Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həll edilməsində uğursuzluq regionda sülh və təhlükəsizliyə, o cümlədən regional əməkdaşlığa ən böyük təhlükədir. Özünün işğalçı siyasətinə görə Ermənistan bütün regional layihələrdən kənarda qalmışdır.
Nitqimin sonunda qarşılıqlı səylərimizin müxtəlif sahələrdə ölkələrimizin inkişafına töhfə verəcəyinə ümidvar olduğumuzu ifadə etmək istərdim.

Speech of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov at the Fifth Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Georgia and the Republic of Türkiye
19 February 2016 22:52
Expressing my delight for participating in today’s trilateral meeting, I greet the Ministers and the delegations of friendly Georgia and Türkiye and I avails myself of this opportunity to express my gratitude to the Government of Georgia for extending warm hospitality.
The high-level of bilateral and trilateral relations, regular meetings in such format play an important role in deepening of strategic partnership between our countries and give us a chance to revise our cooperation in different fields.In this regard I would like to emphasize the trilateral projects envisaged by the Trilateral Sectoral Cooperation Action Plan for 2013-2015.
It is important to highlight that geographic location of our countries provides an ample opportunity to benefit from our countries’ competitive transit potential. Therefore, I believe that developing transport infrastructure, and most importantly, interconnectivity and infrastructure in our geography should remain one of key areas of cooperation.
As you are aware, Azerbaijan has always offered its infrastructure for the transit of the Caspian energy resources to Western markets. Starting now successfully implemented the BTC project, we has initiated a number of important projects in the region. Azerbaijan connects the most important regions of Eurasia via implementation of the projects of the Southern Gas Corridor, the main lines of which are the Trans Anatolian Pipeline -TANAP, the Baku-Tbilisi-Kars railway project and new Baku international trade port. The Baku-Tbilisi-Kars railway and new Baku International Trade Port will be the main segments of the East-West Corridor.
Alongside, there are obstacles to peace and development in the region. There is a need to respect the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of states, as well as the rejection of the policy of aggression in order to maintain peace and stability in the region. Failure in the settlement of the Armenian-Azerbaijan conflict is the greatest threat to peace, stability in the region and regional cooperation. And due to its occupation policy Armenia is out of all regional projects.
At the end I would like to express my hope that our mutual efforts will contribute to the development of our countries in different fields.