Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 131-ci iclasında çıxışı, 21 may 2021-ci il
İlk öncə Avropa Şurası Nazirlər Komitəsində sədrliyini müvəffəqiyyətlə başa vurması münasibətilə Almaniyanı təbrik etmək və gələcək Macarıstan sədrliyinə tam dəstəyimizi ifadə etmək istərdim.
2021-ci ilin 25 yanvar tarixində Azərbaycanın Avropa Şurasına üzvlüyünün 20-ci ildönümü tamam olmuşdur. Avropa Şurasına üzv olduğu müddətdə Azərbaycan bu təşkilat və onun müxtəlif təsisatları ilə təşkilatın bütün istiqamətləri üzrə konstruktiv əməkdaşlığa fəal cəlb olunmuşdur. Biz bu əməkdaşlığın qarşılıqlı hörmət və anlayış əsasında davam etdirilməsində maraqlıyıq.
Bu il həmçinin, Azərbaycanın 1991-ci ildə müstəqilliyinin bərpasının 30-cu ildönümü qeyd olunur və ən vacibi odur ki, bu, bizim 30 illik müstəqilliyimizin ilk silahlı münaqişəsiz ilidir. Belə ki, 10 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderləri tərəfindən imzalanmış üçtərəfli bəyanat Ermənistan və Azərbaycan arasında 30 ilə yaxın davam edən silahlı münaqişəyə son qoymuşdur. Sözügedən sənəd iki ölkənin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı hörmət və tanınması əsasında Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşması üçün lazımı şərait yaratmışdır. Ölkəm regionda sülh və sabitliyi möhkəmləndirməyə, eləcə də buradakı xalqların rifahı naminə bu tarixi prosesi davam etdirməyə sadiqdir.
Təəssüf ki, biz hələ də Ermənistan tərəfindən 10 noyabr tarixli bəyanatdan və ümumilikdə, beynəlxalq humanitar hüquqdan irəli gələn öhdəliklərinin pozulmasının şahidi oluruq.  Məsələn, Ermənistanın hələ də Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində yerləşdirilmiş minaların xəritələrini təqdim etməkdən imtina etməsi xüsusilə narahatedicidir. Üzücüdür ki, ötən ilin noyabrından etibarən 120-dən çox Azərbaycanlı mina partlayışları nəticəsində həlak olmuş və xəsarət almışdır. Minalanmış ərazilərin xəritələrinin təqdim edilməsi insan həyatlarının xilas edilməsi, post-münaqişə zamanı dirçəliş prosesi və bərpa işlərinin aparılmasının tezləşdirilməsi, eləcə də minlərlə məcburi köçkünün ayrılmaz hüququ olan öz doğma evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli şəraitdə qayıtması üçün mütləq və təxirəsalınmaz şərtdir. Həmçinin, Ermənistan 1991-1994-cü illər ərzində Azərbaycana qarşı törətdiyi hərbi təcavüz nəticəsində itkin düşmüş 4000-ə yaxın Azərbaycanlının taleyi barədə məlumat verməkdən imtina etməkdə davam edir.
Bundan əlavə, Avropa Şurası da daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanı revanşıst fəaliyyət və Azərbaycana qarşı olan nifrətdən imtina edərək, davamlı sülh, regional əməkdaşlıq və inkişaf üçün unikal imkandan istifadə etməyə inandırmaqda qətiyyət nümayiş etdirməyə davam etməlidir. Biz həmçinin beynəlxalq aktorların regionumuzda sülhün və barışığın qurulması ilə bağlı yaranmaqda olan müsbət, bununla yanaşı, kövrək olan prosesə xələl gətirə biləcək istənilən hərəkətdən çəkinməsini gözləyirik. Bu xüsusda, mən Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh şəraitində birgə yaşayışa dair möhkəm inamımızı bir daha təkrarlamaq və bu məqsədlə Avropa Şurası da daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətlə birlikdə işləməyə hazır olduğumuzu bildirmək istəyirəm.

Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 131st session of the Committee of Ministers of the Council of Europe, 21 May 2021
I would like to start by congratulating Germany for the successful completion of its Presidency at the Committee of Ministers and extend all our support to the incoming Hungarian Presidency.
January 25, 2021 marked the 20th anniversary of the accession of Azerbaijan to the Council of Europe. Throughout its membership, Azerbaijan has been actively engaged in constructive cooperation with the Council of Europe and its various institutions across all pillars of the organization. We are determined to continue this cooperation on the basis of mutual respect and understanding.
This year marks as well the 30th anniversary of the restoration of Azerbaijan’s independence in 1991 and most importantly, it is our first year free of the armed conflict in these 30 years of independent existence. Indeed, the trilateral statement of the leaders of Azerbaijan, the Russian Federation and Armenia signed on 10 November 2020 put an end to the almost three-decade-long armed conflict between Armenia and Azerbaijan. This document has created necessary conditions for the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan on the basis of mutual recognition of and respect for each other’s sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders. My country is committed to pursuing vigorously this historical process to consolidate peace and stability in our region, for the sake of the wellbeing of our respective nations.
Regretfully, we still observe violations by Armenia of its commitments under the trilateral statement of 10 November, as well as more generally, its obligations under the international humanitarian law. For instance, it is particularly disturbing that Armenia refuses to share the maps of mined areas in the recently liberated Azerbaijani territories. Sadly, since last November, mine explosions have killed and wounded more than 120 Azerbaijanis. Sharing the maps of mined areas is an absolute and urgent necessity to save human lives, accelerate the post-conflict rehabilitation and reconstruction process, and ensure the realization of the inalienable rights of the hundreds of thousands of IDPs to return to their homes in safety and dignity. Armenia also continues to refuse to provide information on the fate of around 4000 Azerbaijanis who went missing in the course of its armed aggression against Azerbaijan in 1991-1994.
Besides that, the international community, including the Council of Europe should remain resolute in persuading Armenia to give up its revanchist actions and anti-Azerbaijani hatred, and instead, seize the unique opportunity for sustainable peace, regional cooperation and development. We also expect all international actors to refrain from any actions that can undermine the emerging positive, yet fragile process of building peace and reconciliation in our region. In this respect, I would like to reiterate our strong belief in peaceful coexistence between Azerbaijan and Armenia and express our firm willingness to work together with the international community, including the Council of Europe to this end.