Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri Ceyhun Bayramovun İsrailin “Hayom” qəzetində dərc edilmiş müsahibəsi
06 aprel 2021 00:11
Xəbər redaktoru - Dean Shmuel Elmas
Xəbərə keçid https://www.israelhayom.com/2021/04/04/azeri-fm-partnership-with-israel-is-strong-multidimensional/
Bakı ilə Tel-Əvivin mövcud münasibətlərini necə qiymətləndirirsiniz?
Azərbaycanla və İsrail arasında möhkəm ikitərəfli və dostluq münasibətləri mövcuddur. İsrail Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk dövlətlərdən biri idi və biz bunu yüksək qiymətləndiririk. Əməkdaşlığımız sız və qarşılıqlı faydalıdır və siyasi, iqtisadi, hərbi və digər sahələri əhatə edir.
İsrail Dövlətini Azərbaycanın strateji tərəfdaşı kimi görürsünüzmü?
Azərbaycan-İsrail tərəfdaşlığı güclü, hərtərəfli və çoxölçülüdür. Ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin inkişaf səviyyəsindən məmnunuq. Əməkdaşlığımızı inkişaf etdirmək üçün artıq 10-dan çox sənəd imzalanıb, daha 20 müxtəlif layihə isə baxılmaqdadır. Bu sənədlər əlaqələrimizin inkişafı üçün yaxşı bir çərçivədir.
Baş nazir Binyamin Netanyahu və onun İsrail ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin möhkəmlənməsindəki rolu barədə nə düşünürsünüz?
Xalqlarımızın liderləri arasındakı şəxsi münasibətlər dövlətlərarası tərəfdaşlığın inkişafında mühüm rol oynayır. Baş nazir cənab Binyamin Netanyahu son dəfə Azərbaycana 2016-cı ilin sonlarında gəlmişdi. Bu səfər çox məhsuldar oldu. Bu münasibətlə mühüm sənədlər imzalanıb. Bunların arasında, digər sənədlərlə yanaşı, birgə iqtisadi komissiyanın yaradılması barədə razılaşma var idi.
Sizcə, İkinci Dağlıq Qarabağ müharibəsindəki nailiyyətlər ölkələrimiz arasındakı əlaqələri gücləndirdi?
2020-ci il Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan İsrail cəmiyyətinin səmimi dəstəyini alırdı. İsrailin, Ermənistan tərəfindən müharibə bölgəsindən çox uzaqda yerləşən Gəncə şəhərinə 33 azərbaycanlı mülki şəxsin həyatına son qoyan vəhşi raket hücumları qurbanlarına göstərdiyi humanitar yardımını yüksək qiymətləndiririk.
Azərbaycan əsilli israillilər Ermənistanın təcavüzünə öz etirazlarını və Azərbaycanla həmrəylik nümayiş etdirmək üçün mitinqlər təşkil etdilər.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən yüksək texnoloji və yüksək dəqiqlikli silahlardan, o cümlədən İsrail istehsalı olan silahlardan, xüsusən də pilotsuz uçuş aparatlarından məharətlə istifadə edilməsi hərbi qələbənin əldə olunmasında mühüm rol oynadı. Əminəm ki, Vətən müharibəsindən sonra ikitərəfli əlaqələrimiz müxtəlif sahələrdə daha da möhkəmlənəcək və dərinləşəcəkdir.
İsrail Dağlıq Qarabağın bərpasında iştirak edəcəkmi? Və belədirsə, hansı sahələrdə?
Ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdikdən sonra post müharibə dövrünə qədəm qoymuşuq. İndi əsas prioritetlər azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmasıdır. Reabilitasiya prosesində dost ölkələrin və tərəfdaşların iştirakını alqışlayırıq. Əlbəttə ki, İsrail şirkətləri də qoşula bilər. İş yükü çoxdur. Buraya minaların təmizlənməsi, infrastrukturun qurulması və ağıllı şəhər və kəndlərin yaradılması daxildir, lakin bunlarla məhdudlaşmır.
Dağlıq Qarabağ bölgəsində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən yandırılmış və dağıdılmış Azərbaycan şəhər və kəndləri, muzeyləri, kitabxanaları, məscidləri və kilsələri haqqında çox eşitmişəm. Ermənistanın etinadsız münasibəti nəticəsində Dağlıq Qarabağdakı infrastruktur vəziyyəti nə qədər pisdir?
Yüzlərlə şəhər və kəndi özündə birləşdirən Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərindəki dağıntı həcmini təsvir etmək çətindir. Demək olar ki, bütün mədəniyyət abidələri və dini yerlər, xəstəxanalar, məktəblər və yaşayış binaları talan edildi, sonra yerlə yeksan edildi. Azərbaycan əhalisinin on min nəfərlik olduğu yerlər “xəyal” şəhərciyinə çevrildi. Bir çox halda sadəcə bayraq qaldırmaq üçün bir dənə də olsun bina tapılmadı. Bütün azad edilmiş ərazilər minalar və partlamamış hərbi sursatlarla ciddi şəkildə çirklənmişdir. Ətraf mühitə də böyük ziyan vuruldu. Bütün meşələrin 20 faizi məqsədyönlü şəkildə məhv edildi. On illərdir davam edən işğal zamanı Ermənistan yüz minlərlə azərbaycanlı məcburi köçkünün öz yurdlarına qayıtmasının qarşısını almaq üçün hər şeyi etdi. Ancaq biz bu əraziləri yenidən qurmağa və bərpa etməyə qərarlıyıq. Dinc həyat azad edilmiş ərazilərə tam gücü ilə qaytarılacaqdır.
Ermənistanın, Azərbaycanın İkinci Dağlıq Qarabağ müharibəsində günahsız insanlara ziyan vurması iddialarına münasibətiniz necədir?
Müharibə zamanı və sonrakı dövrdə Azərbaycan həmişə 1949-cu il Cenevrə Konvensiyası da daxil olmaqla beynəlxalq humanitar hüquq normalarına və prinsiplərinə ciddi şəkildə əməl edirdi. Hərbi əməliyyatların ilk günündə Azərbaycan hərbi komandanlığı hərbi qulluqçulara Cenevrə Konvensiyalarına riayət etmə zərurəti ilə bağlı xüsusi təlimat verdi. Ordumuz heç bir zaman vətəndaşı hesab etdiyimiz mülki insanları məqsədyönlü şəkildə hədəfə almayıb. Bundan əlavə olaraq, ordumuz, İsrail istehsalı da daxil olmaqla, müharibə zamanı dəyən zərəri əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa imkan verən yüksək dəqiqlikli silahlarla təchiz olunmuşdur. Bununla yanaşı, düşmən yaşayış yerlərində tez-tez ağır artilleriya və raket sistemlərini yerləşdirirdi. Erməni qüvvələri bu silahlardan əhalinin sıx yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərini atəşə tutmaq üçün fəal şəkildə istifadə etdilər. Azərbaycanın Tərtər şəhəri xüsusilə ağır bir dağıntıya məruz qaldı və xarici jurnalistlər tərəfindən hətta "Stalinqrad" adlandırıldı. Erməni komandirlər tez-tez hərbi qərargah kimi məktəb və uşaq bağçalarından istifadə edirdilər. Bütün bu faktlar Ermənistan tərəfindən reportaj verən xarici jurnalistlər tərəfindən qeydə alınıb. Xatırladaq ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin raket və artilleriya hücumlarında 101 azərbaycanlı mülki şəhid olmuş, 500-ə yaxın insan yaralanmışdır. Mülki ölüm hallarının hər biri Azərbaycan Ombudsmanının hesabatlarında bütün təfərrüatları və şərtləri ilə sənədləşdirilmişdir. Əlbəttə ki, istər azərbaycanlı, istərsə də erməni olsun, insan itkisinə görə təəssüflənirik, amma vurğulamaq lazımdır ki, Ermənistanın təqdim etdiyi rəsmi məlumatlara görə belə, hərbi əməliyyatlar zamanı erməni mülki qurbanlarının sayı həyatını itirən azərbaycanlı mülki vətəndaşların sayından iki dəfə azdır.
Qafqaz bölgəsindəki bir çox ölkələrdən fərqli olaraq, Azərbaycan yəhudi icması ilə çox güclü əlaqəsi olan bir ölkə kimi tanınır. Bu tarixi uğurun sirri nədir?
Azərbaycan beynəlxalq multikulturalizmin mərkəzlərindən biri kimi tanınır. Əsrlər boyu yəhudilər və azərbaycanlılar burada sülh və dostluq şəraitində yaşayıblar. Bu yaxşı ənənəni bu gün də davam etdirməkdən qürur duyuruq. Yəhudi icması cəmiyyətimizin çox fəal bir hissəsidir. Azərbaycanda yeddi sinaqoq var, onlardan beşi Bakıdadır. Yəhudi məktəblərimiz və mədəniyyət mərkəzlərimiz də var. Xalqlarımız arasındakı sıx münasibətlər və insanlar arasındakı aktiv əlaqələr ikitərəfli əlaqələrimizin vacib hissəsidir. Azərbaycanın yəhudi icması və əsasən Azərbaycandan olan yəhudilərdən ibarət İsraildəki Azərbaycan diasporası əlaqələrimizin inkişafında çox fəal rol oynayırlar.
Azərbaycanın İsraili İranla əlaqələndirmək imkanlarına sahib olduğuna inanırsınız?
Orta Şərq bölgəsindəki inkişafları diqqətlə izləyirik. Biz həmişə sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olmasına çağırırıq. Əminik ki, bu, bütün bölgənin inkişafına və çiçəklənməsinə kömək edəcəkdir. Hər zaman regional və qlobal səviyyədə təhlükəsizlik və əməkdaşlığa töhfə verməyə hazırıq.

Azeri FM: Partnership with Israel is strong, multidimensional
In an exclusive interview with Israel Hayom, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov says ties between Baku and Jerusalem are "close and mutually beneficial" and cover "political, economic, military and other fields."
Published on 04-04-2021 12:23
The relationship between Israel and Azerbaijan is one of Jerusalem's most unique achievements: close ties with a Shiite-majority country that sees Israel as one of its oldest allies, and certainly one of its most strategic partners.
Successfully steering Azerbaijan's diplomatic course is 47-year-old Foreign Minister Jeyhun Bayramov, who previously served as the country's education minister.
In an exclusive interview with Israel Hayom, he talks about his country's special relationship with Israel, his gratitude to Jerusalem for its assistance during and after the Nagorno-Karabakh conflict, his appreciation for Prime Minister Benjamin Netanyahu, and also touches on the possibility that Baku will mediate between Jerusalem and Tehran.
"Azerbaijan and Israel enjoy strong bilateral relations and good friendship. Israel was one of the first countries that recognized the independence of Azerbaijan, and we highly appreciate it. Our cooperation is close and mutually beneficial, and it covers political, economic, military, and other fields," Bayramov said.
Q: Does Azerbaijan see Israel as a strategic partner?
"The Azerbaijan-Israel partnership is strong, comprehensive and multidimensional. We are satisfied with the level of development of relations between our countries. To boost our cooperation we have already signed more than 10 agreements, while 20 more various drafts are under consideration. These documents constitute a good framework for the development of our relations."
Q: What do you think about Prime Minister Benjamin Netanyahu's efforts to foster relations between Israel and Azerbaijan?
"Personal relations between the leaders of our nations play an important role in the development of the inter-state partnership. Prime Minister Benjamin Netanyahu last visited Azerbaijan in late 2016. This visit was very productive. Important documents were signed on this occasion. They included, among others, an agreement to establish a joint economic commission."
Q: Did the achievements marked in the Nagorno-Karabakh War strengthen the ties between the countries?
"During the patriotic war in 2020, Azerbaijan enjoyed sincere support from Israeli society. We highly appreciate the humanitarian assistance [provided] by Israel to the victims of the barbaric missile attacks by Armenia on the city of Ganja, located far from the warzone, which claimed the lives of 33 Azerbaijani civilians," he said.
"Israelis of Azerbaijani descent organized rallies to demonstrate their protest against aggression by Armenia and to express solidarity with Azerbaijan.
"The skillful use by the Armed Forces of Azerbaijan of high technology and high precision weapons, including those produced in Israel, in particular drones, played an important role in achieving military victory. I am confident that our bilateral ties will be further strengthened and deepened in various fields after the Patriotic War."
Q: Will Israel be involved in the rehabilitation of Nagorno-Karabakh? And if so, how?
"After the restoration of our territorial integrity, we have entered the post-war era. Now the top priorities include rehabilitation and reconstruction of the liberated territories and return of the IDPs to their homeland.
"We welcome the participation of friendly countries and partners in the rehabilitation process. Of course, Israeli companies may join too. The workload is enormous. It includes, but is not limited to the demining, building of infrastructure and establishment of smart cities and villages."
Q: How bad is the infrastructural situation in Nagorno-Karabakh after the Armenian neglect?
"It is hard to describe the degree of destruction in the liberated territories of Azerbaijan, which include hundreds of towns and villages," Bayramov noted.
"Almost all cultural monuments and religious sites, hospitals, schools, and residential buildings were looted and then razed to the ground. Places, where the Azerbaijani population numbered tens of thousands, became ghost towns.
"In many cases, there is not a single building [has been] left to simply raise a flag upon. All liberated areas are heavily contaminated with mines and unexploded ordnance. Great damage was inflicted upon the environment too. Up to 20% of all forests were deliberately exterminated," he continued.
"During decades of occupation, Armenia did everything to prevent the return of hundreds of thousands of Azerbaijani IDPs to their original homes. But we are determined to rebuild, reconstruct and rehabilitate these territories. Peaceful life will be brought back to the liberated areas in full force."
Q: What is your reaction to Armenia's claims that Azerbaijan harmed innocent people in the war?
"During and after the war Azerbaijan has always strictly observed the norms and principles of international humanitarian law, including the Geneva Conventions of 1949," Baku's top diplomat stressed.
"On the very first day of hostilities, the Azerbaijani military command issued special instructions for the military personnel on the need to abide by the Geneva Conventions. Our army has never deliberately targeted civilians, whom we consider to be our citizens. Moreover, our army is equipped with high-precision weapons, including Israeli-made [ones], which allow [us] to significantly reduce so-called 'collateral damage.'"
"In the meantime, the enemy often deployed heavy artillery and rocket systems in residential areas. Armenian forces actively used these weapons to shell densely populated Azerbaijani areas. The Azerbaijani town of Terter suffered particularly heavy destruction and was even dubbed as 'Stalingrad' by foreign reporters.
"Armenian commanders often used schools and kindergartens as military headquarters. All these facts were recorded by foreign journalists reporting from the Armenian side. It should be noted that 101 Azerbaijani civilians were killed and about 500 were wounded in missile and artillery attacks by the armed forces of Armenia. Each case of civilian fatality is documented in Azerbaijani Ombudsperson's reports with all details and circumstances.
"Of course, we regret the loss of every human life whether Azerbaijani or Armenian, but it should be stressed that even according to official data presented by Armenia, the number of Armenian civilian victims is twice less than the number of Azerbaijani civilians who lost their lives during the hostilities."
Q: Unlike many countries in the Caucasus region, Azerbaijan is known as a nation that has a very strong connection to its Jewish community. What is the key to this historic success?
"Azerbaijan is recognized as one of the international centers of multiculturalism," Bayramov explained.
"For centuries, Jews and Azerbaijanis have lived here in peace and friendship. We are proud to continue this good tradition today. The Jewish community is a very active part of our society.
"There are seven synagogues in Azerbaijan, five of them in Baku. We have Jewish schools and cultural centers too. Close relations between our nations and active people-to-people contacts are an important part of our bilateral ties. The Jewish community of Azerbaijan and Azerbaijani diaspora in Israel, consisting mainly of Jews from Azerbaijan, play a very active role in developing our relations."
Q: Do you believe that Azerbaijan has the capabilities to mediate between Israel to Iran?
"We follow the developments in the Middle East region carefully. We always call for the establishment of peace and security. We believe firmly that this will contribute to the development and prosperity of the whole region. We always stand prepared to contribute to security and cooperation at the regional and global levels."