Mətbuat şərhi 02 dekabr 2016 01:47
Avstriyanın “Profil” jurnalının əməkdaşı Martin Ştaudinqerin Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərinə qeyri-qanuni səfəri ilə əlaqədar üzrxahlıq məktubuna dair
02 dekabr 2016 01:47
İşğal olunmuş ərazilərimizə qeyri-qanuni səfər etmiş Avstriya vətəndaşı, “Profil” jurnalının əməkdaşı Martin Ştaudinqer Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edərək, adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş əcnəbilərin siyahısı”na daxil edilməməsini xahiş edib.
Məktubunda Martin Ştaudinqer Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət etdiyini bildirərək, işğal olunmuş ərazilərə qeyri-qanuni səfərinin həmin ərazilərin beynəlxalq hüquqa əsasən Azərbaycan Respublikasının tərkib hissəsi olduğunu şübhə altına almadığını vurğulayıb. O, Azərbaycan dövlətinin bu səfəri qanunsuz hesab etməsindən məlumatlı olduğunu qeyd edərək, buna görə üzr istədiyini bildirib.
Martin Ştaudinqerin media nümayəndəsi olmasını və müvafiq müraciətini nəzərə alaraq, onun adının arzuolunmaz şəxslər siyahısına daxil edilməməsinə dair qərar qəbul edilib.

Press release 02 December 2016 01:47
Appeal by Martin Staudinger, correspondent of “Profil” magazine of Austria on his illegal visit to the occupied territories of Azerbaijan
02 December 2016 01:47
A citizen of Austria, correspondent of “Profil” magazine Martin Staudinger who made an illegal visit to the occupied territories of Azerbaijan addressed an official letter to the Ministry of Foreign Affairs asking for not adding his name into the “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
In his letter Martin Staudinger reaffirmed his full respect to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders and stressed that his visit to the occupied territories of Azerbaijan does not imply the lack of respect to the fact that according to the international law those territories are part of the Republic of Azerbaijan. Noting his awareness that the state of Azerbaijan considers this visit illegal, he expressed his apology for that.
The appeal by Martin Staudinger, including his status as media representative was considered and it was decided not to add his name into the list.