ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin 22 yanvar 2016-ci il tarixli açıqlamasına münasibətdə XİN-nin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin şərhləri
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərindəki vəziyyət ilə əlaqədar Avropa Şurası Parlament Assambleyasının müvafiq komitələrinin hazırladığı hesabatları və AŞPA-nın qış sessiyasında qəbul edilməsi gözlənilən qətnamələrinə dair mövqeyi ilə bağlı Xarici İşlər Nazirliyinin münasibəti 10 noyabr 2015-ci il tarixli bəyanatda ifadə olunub.
22 yanvar 2016-ci il tarixli açıqlaması ilə ATƏT-in MQ-nin həmsədrlərinin münaqişənin həllinə töhfə vermək niyyətində olan digər beynəlxalq təşkilatın fəaliyyətinə və həmçinin ciddi narahatlıq doğuran məsələ ilə əlaqədar beynəlxalq təsisata müraciət etmiş dövlətin suveren hüquqlarına müdaxiləsi MQ-nin həmsədrlərinin vasitəçilik səylərinin dürüstlüyünü, onlara olan inam və etimadı sual altına qoyur.
ATƏT-in MQ-nin həmsədrləri BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən verilən mandatı hələ də doğrultmayıb və 20 ildən artıq bir dövr ərzində münaqişənin həllində heç bir irəliləyiş əldə olunmayıb. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin Ermənistan tərəfindən hərbi işğalı davam edir, qaçqın və məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması mümkün olmayib. Bunun da əsas səbəbi ATƏT-in MQ-nin Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin işğalının davam etməsinə münasibətdə nümayiş etdirdiyi barışdırıcı mövqeyidir.
ATƏT-in MQ-nin həmsədrlərinin danışıqlar prosesinin inhisarçısı qismində çıxış etməyə heç bir əsası yoxdur. Mandatına uyğun olaraq, ATƏT MQ-nin həmsədrləri münaqişənin həlli prosesində BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822(1993), 853(1993), 874(1993), 884(1993) qətnamələrinin tələblərini, eləcə də digər beynəlxalq təsisatların sənədlərini nəzərə almalıdırlar.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki vəziyyət ilə əlaqədar Avropa Şurası Parlament Assambleyasının qış sessiyasının gündəliyinə çıxarılacaq qətnamələrə münasibətdə Ermənistanın təşviş içərisində olması rəsmi Yerevanın münaqişənin həllinə dair beynəlxalq ictimaiyyətin ədalətli və haqlı mövqeyindən nə dərəcədə qorxmasının daha bir göstəricisidir. Bu hal bir daha sübut edir ki, Ermənistanın məqsədi ATƏT Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə danışıqların davam etməsi imitasiyasının yaradılması ilə işğal və təcavüzə əsaslanan mövcud status-kvonun saxlanmasından ibarətdir.
Azərbaycan Respublikası beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz və işğalının nəticələrinin aradan qaldırılması və regionda davamlı sülh və sabitliyin bərpa olunması istiqamətində bütün beynəlxalq təsisatların xoşməramlı fəaliyyətini və töhfəsini təqdir edir. Azərbaycan bu istiqamətdə bütün müqabil beynəlxalq təşkilatlarda fəaliyyətini davam etdirəcəkdir.

Comments by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the press-release issued by the OSCE’s Minsk Group Co-chairs dated January 22, 2016
25 January 2016 21:21
Ministry of Foreign Affairs has expressed its stance by statement dated November 10, 2015 on the position of OSCE Minsk Group Co-chairs with regard to the reports of PACE Committees on the situation in the occupied territories of Azerbaijan by Armenia, and the resolutions which are expected to be adopted at the PACE’s winter session.
By the statement dated January 22, 2016 OSCE Minsk Group Co-chairs’ interference to the activity of other international organizations, which intend to contribute to the settlement of the conflict and sovereign right of a state, which appeals to the international institution on the issue of serious concern, undermines honesty of its mediation efforts, its credibility and confidence entrusted on them.
OSCE’ Minsk Group Co-chairs has so far failed to fulfill the mandate entrusted by the UN Security Council and within the period of more than 20 years OSCE Minsk Group Co-chairs did not yield any progress in the resolution of the conflict. Thus, military occupation of territories of the Republic of Azerbaijan by Armenia continues, furthermore nothing has been done for ensuring a safe return of refugees and IDPs to their places of origin. The main causes for that are related with conciliatory attitude of the OSCE Minsk Group to the continuous occupation of Azerbaijan’s territories by Armenia.
OSCE Minsk Group Co-chairs has no ground for presenting themselves as a monopolist of the negotiation process. According to its mandate, OSCE’s Co-chairs should take into account the demands of the UN Security Council’s resolutions namely, 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993), 884 (1993), as well as the documents of other international institutions.
Panic state of Armenia with regard to the resolutions on the agenda of PACE’s the winter session on the situation in the occupied territories of Azerbaijan is yet another indication to what extend official Yerevan is afraid of fair and just position of international community on the settlement of conflict.
It once again proves that by imitating continuation of negotiation process with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs, Armenia aims at maintaining the current status quo based on occupation and aggression.
In accordance with norms and principles of international law, the Republic of Azerbaijan commends goodwill intentions and contributions of all international organizations to put an end to the Armenian aggression and occupation against Azerbaijan, and restoration of sustainable peace and stability in the region. Azerbaijan will continue its activities in all relevant international organizations in this regard.