Mətbuat şərhi 16 dekabr 2015
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Robert Sekuta Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət edilib və ona etiraz notası təqdim olunub
Xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyev Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Robert Sekutanı Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət edərək ona etiraz notasını təqdim edib.
Sözügedən notada ATƏT-in Minsk Qrupunun ABŞ-dan olan həmsədri Ceyms Uorlikin 9 dekabr 2015-ci il tarixində Vaşinqtonda Ermənistanın ABŞ-dakı Səfirliyi, erməni lobby təşkilatları və Konqresdə Ermənistan üzrə İşçi Qrupun təşkil etdiyi “Artsaxın müstəqilliyinin ildönümü” başlıqlı qurama tədbirə qatılması və tədbir çərçivəsində özünü Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qondarma rejimin “xarici işlər naziri” kimi təqdim edən Karen Mirzoyanla görüşünə kəskin etiraz bildirilir.
Notada qeyd edilir ki, birbaşa Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı olan bu səpkidən olan tədbirlərdə ATƏT-in Minsk Qrupunun ABŞ-dan olan həmsədrinin iştirakı Minsk Qrupunun həmsədrlik institutunun mandatına tamamilə ziddir və onun neytrallığı və qərəzsizliyinə kölgə salır. Bu kimi addımın kütləvi miqyaslı dəhşətli etnik təmizləmə və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması ilə müşayiət olunan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı gücdən istifadə nəticəsində yaranmış vəziyyətin legitim olaraq tanınmaması barədə ABŞ-ın rəsmi siyasətinə zidd olduğu da diqqətə çatdırılır.
Notada ABŞ ərazisində qondarma rejimin “təmsilçi”lərinin ictimai kampaniyalar və digər fəaliyyətlərə qoşulmasına şərait yaradılmasının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesinin irəlilədilməsinə yardım etmədiyi, əksinə onsuz da mürəkkəb olan prosesin daha da gərginləşdirilməsinə xidmət etdiyinin dəfələrlə ABŞ Dövlət Departamentinin diqqətinə çatdırıldığı vurğulanır.
Sənəddə həmçinin Ermənistan tərəfinin təxribat xarakterli addımlarına adekvat reaksiyanın göstərilməməsinin onun cəzasızlıq hissini daha da artırmasına, qanunsuz rejimin “təmsilçi”lərinə hər hansı bir vəzifədə və ya məqsədlə ABŞ-a daxil olmasına icazə verilməsinin isə Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyində qalmasına və Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirməsinə rəvac verdiyi vurğulanır.
Notada ABŞ-ın beynəlxalq müstəvidə məsuliyyətli dövlət kimi beynəlxalq öhdəliklərinə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin həyata keçirilməsinə sadiq qalacağı, Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qanunsuz rejimi tanımamaq siyasətini daha da gücləndirəcəyinə ümidvarlıq ifadə olunur.
Səfiri Robert Sekuta Azərbaycanın narahatlıq və narazılığının ifadə olunduğu notanın Dövlət Departamentinə təqdim olunacağını bildirdi.

Ambassador of the United States of America to the Republic of Azerbaijan Robert Cekuta was invited to the Ministry of Foreign Affairs and was delivered a note of protest
16 December 2015 04:26
Deputy Foreign Minister Mahmud Mammad-Guliyev invited Ambassador of the United States of America to the Republic of Azerbaijan Robert Cekuta to the Ministry of Foreign Affairs and delivered the note of protest.
In the note, it was mentioned that, the Ministry registers in the strongest possible terms its protest with regard to participation of Mr. James Warlick, Co-Chair of the OSCE Minsk Group from the United States of America, on 9 December 2015, the event organized in Washington, D.C. by the Embassy of the Republic of Armenia to the USA, Armenian lobby organizations and the Co-Chairs of the U.S. Congressional Caucus on Armenian Issues, dedicated to the so-called “anniversary of Artsakh’s independence” and on the sidelines of this event holding a meeting by Mr. James Warlick with certain Karen Mirzoyan, presenting himself as the “minister of foreign affairs” of the so-called “Nagorno-Karabakh Republic”.
Furthermore, it was stressed that participation of the U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group in such events, which are directed against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, violates the mandate of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, casts doubt on its neutrality and impartiality and contradicts the official policy of the U.S. Government not recognizing as legitimate the situation created through the use of force against the territorial integrity of Azerbaijan, accompanied by the notorious practice of ethnic cleansing on a massive scale and other flagrant violations of the norms and principles of international law.
It was also stated that the Ministry on a number of occasions drew the attention of the Department of State that providing conditions for the agents of the unlawful regime to engage in public campaigns and other activities on the American soil does not assist advancing the peace process for the resolution of the Armenia-Azerbaijan armed conflict and complicates the already difficult conflict settlement.
The Note also reflected the Ministry’s expectation that the United States as a responsible actor on the international arena will comply with its international obligations and implementation of the UN Security Council’s 822, 853, 874, 884 resolutions and will enforce its policy of non-recognition as legitimate of the situation.
Ambassador Robert Cekuta assured that the Note, reflecting Azerbaijan’s concerns and protest, will be delivered to the U.S. Department of State.