Mətbuat şərhi 03 dekabr 2014
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun NATO-nun Əfqanıstan üzrə nazirlər səviyyəsində olan toplantısında çıxışı
Brüssel, 2 Dekabr 2014-cü il
İlk öncə, icazə verin Sizi bu vacib vəzifəyə təyin olunmağınız münasibətilə təbrik edim. Təqdirəlayiq haldır ki, bu statusda sədrlik etdiyiniz nazirlər səviyyəsində olan görüşdə NATO-nun tərəfdaş ölkələri də iştirak edirlər. Cənab Rasmussen etibarlı tərəfdaşlar, o cümlədən mənim ölkəm ilə fəal iş aparırdı və sizinlə də əməkdaşlığımızın məhsuldar olacağına əminəm. Mən eləcə də sizin NATO-nun Əfqanıstanda növbəti ali mülki nümayəndəsi kimi Səfir Aramaz barəsində seçiminizi təqdir edirəm. Bu düzgün seçimdir.
Dünən Əfqanıstan Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qani və Dr. Abdulla Bakıda idilər və Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev və Azərbaycan hökumətinin üzvləri ilə Əfqanıstanın gələcəyinə dair intensiv və açıq fikir mübadiləsi aparmışdılar. Əfqanıstan hökumətinin nəhəng islahatlar gündəliyi vardır. Bu yalnız təhlükəsizlik deyildir. Əlbəttə ki, təhlükəsizlik davamlılığın ilk sütunudur. Sənaye və infrastruktura böyük sərmayələr cəlb edilməlidir. Mənim ölkəm 20 il bundan əvvəl müharibə ilə üzləşmişdir, amma biz bütün bu təhdidləri aşmağı bacardıq və böyük irəliləyişə nail olduq. Ona görə də Azərbaycan Əfqanıstanın mövcud ehtiyaclarını görür və Əfqanıstan üçün model ola bilər.
Azərbaycan Əfqanıstana bir çox sahələrdə, eləcə də insan kapitalının inkişafı üçün təhsil və təlim sahəsində yardım edir. Dəmir yol əlaqəsi Əfqanıstan üçün çox vacibdir. Hal-hazırda ölkədə bir dəmir yol əlaqəsi vardır. Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyədən keçməklə Əfqanıstanı Avropa ilə birləşdirən dəmir yol layihəsi ölkənin davamlı inkişafı üçün vacib elementlərdən biridir.
Qətiyyətli dəstək missiyasının başlanması Əfqanıstanın gələcəyi üçün vacibdir. Qoşunlar, təlim, maliyyə yardımı və tranzit formasında əsaslı töhfələr verməklə Azərbaycan bu missiyada öz rolunu oynayacaqdır.
Bizim regionda olan proseslər onu göstərir ki, daha çox uğurlara imza atmaq üçün beynəlxalq birliyin Əfqanıstana dəstəyi qarşıdan gələn illərdə davam etməlidir.

Address by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the NATO Resolute Support Mission Ministerial
Brussels, December 2, 2014
Dear Mr. Secretary General Jens Stoltenberg,
First of all, let me congratulate You on the appointment to this very important position. It is noteworthy that the first Ministerial meeting you chair in this capacity involves NATO partners. Mr. Rasmussen was actively engaged with reliable partners, including my country and I am confident in a productive work with You as well. I also want to praise your selection of Ambassador Ismail Aramaz as the next NATO Senior Civilian Representative, this is a right choice.
Just yesterday President Ghani and Dr. Abdullah were in Baku and had a very intensive and open exchange of views on future of Afghanistan with President Aliyev and members of Azerbaijan’s Cabinet. Afghan Government has huge agenda of reforms. It is not only security. Of course, security is first pillar for sustainability. A lot of investments must be involved into industry and infrastructure. My country faced war 20 years ago, but we were able to pass through all these challenges and achieved big progress. Therefore Azerbaijan sees existing needs of the country and can be a model for Afghanistan.
Azerbaijan assists Afghanistan in many areas, including education and training for the development of human capital. Railroad connection is very important for Afghanistan. Currently there is only one available railroad connection in the country. Railroad project connecting Afghanistan with Europe passing through Azerbaijan, Georgia and Türkiye is an important element for sustainable development of the country.
Launching Resolute Support Mission is important for future of Afghanistan. Azerbaijan will play its part in this mission by providing significant contribution in terms of troops, training, financial assistance, and transit.
Developments in our part of the world have shown that international community’s support to Afghanistan should continue in the coming years to bring more and more success.