Mətbuat şərhi 30 aprel 2015
2015-ci ilin 29 aprel tarixində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov III Qlobal Bakı Forumunda iştirak edən İtaliyanın keçmiş xarici işlər naziri Franko Frattinini qəbul edib
2015-ci ilin 29 aprel tarixində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov III Qlobal Bakı Forumunda iştirak edən İtaliyanın keçmiş xarici işlər naziri Franko Frattinini qəbul edib.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və İtaliya arasındakı münasibətlərin cari səviyyəsindən məmnunluq ifadə etdilər. İtaliyanın Avropa İttifaqında Azərbaycanın ən vacib ticarət tərəfdaşlarından biri olması xüsusilə qeyd olundu.
Avropa enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında TAP və TANAP layihələrinin əhəmiyyəti vurğulandı.
Franko Frattini ölkəmizin regiondakı əhəmiyyətli rolunu, uğurlu və tarazlaşdırılmış xarici siyasət yürütdüyünü xüsusilə qeyd etdi.
Görüş zamanı ölkəmizdə keçirilən III Qlobal Bakı Forumunun beynəlxalq məsələlərin qeyri-rəsmi mühitdə müzakirəsi baxımdan əhəmiyyəti vurğulandı.
Franko Frattini Azərbaycanın Birinci Avropa Oyunlarını ən yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə əminliyini ifadə etdi və bu oyunların Avropada idman,sülh və tərəqqiyə töhfə verdiyini diqqətə çatdırdı.

Press release 30 April 2015 09:16
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the former Italian Foreign Minister Franco Frattini who is attending the 3rd Global Baku Forum
30 April 2015 09:16
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the former Italian Foreign Minister Franco Frattini who is attending the 3rd Global Baku Forum.
At the meeting the sides expressed their satisfaction with the current level of relations between Azerbaijan and Italy. The sides also noted that, Italy remains the most important trade partner of Azerbaijan within the European Union.
The sides highlighted the importance of TAP and TANAP projects in ensuring the European energy security.
Franco Frattini especially underlined the significant role of Azerbaijan in the region, as well as its successful and balanced foreign policy.
At the meeting the importance of the 3rd Global Baku Forum was underlined as a platform to discuss international issues in an unofficial format.
Franco Frattini expressed his confidence that the First European Games will be held at the highest level by Azerbaijan and pointed out that the games contribute to the sport, peace and prosperity in Europe.