No:170/25, Nazir müavini Elnur Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Banqladeş Xalq Respublikasına səfəri barədə mətbuat məlumatı
28-29 aprel 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikasının hökumət missiyası Banqladeş Xalq Respublikasında səfərdə olub.
Səfər zamanı Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Banqladeş Müvəqqəti hökumətinin Baş müşaviri (Baş nazir) Məhəmməd Yunus tərəfindən qəbul edilib. Nazir müavini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 3-4 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycanda keçiriləcək İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin başçılarının 17-ci Zirvə Toplantısında xüsusi qonaq qismində dəvət məktubunu Baş müşavirə təqdim edib.
Həmçinin, E. Məmmədovun xarici işlər naziri Touhid Hossain ilə ikitərəfli görüşü keçirilib.
Görüşlərdə Banqladeş tərəfi Azərbaycan hökumət missiyasını yüksək qiymətləndirib və hər iki tərəf üçün maraq doğuran məsələlər müzakirə edilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Banqladeş Xarici İşlər Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin ikinci raundu keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, qarşı tərəfdən isə Banqladeş xarici işlər katibi Caşim Uddin rəhbərlik ediblər.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı ikitətəfli və çoxtərəfli siyasi əlaqələrin genişləndirilməsi, iqtisadi-ticarət, eneri, turizm, kənd təsərrüfatı, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub.
Hökumət missiyasının üzvləri olan Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi (ASAN Xidmət) və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) ilə Banqladeş Respublikasının müvafiq dövlət qurumları arasında dəyirmi masa ətrafında görüş keçirilib və əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Banqladeşin İnvestisiya İnkişafı İdarəsində baş tutan dəyirmi masada Azərbaycan dövlət qurumlarının nümayəndələri geniş təqdimatla çıxış ediblər.
Səfər çərçivəsində nazir müavini Elnur Məmmədov Banqladeşin Xarici Siyasət Akademiyasının rəhbəri ilə də görüşüb və Akademiyanın tələbələri qarşısında “Azərbaycanın xarici siyasəti” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib.

No:170/25, Press release on the visit of the delegation led by Deputy Minister Elnur Mammadov to the People’s Republic of Bangladesh
29 April 2025 16:45
On 28–29 April 2025, a government mission of the Republic of Azerbaijan led by Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov paid a visit to the People’s Republic of Bangladesh.
During the visit, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov was received by the Chief Adviser (Prime Minister) of the Interim Government of Bangladesh Muhammad Yunus. The Deputy Minister presented an invitation letter from the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the Chief Adviser as a special guest to the 17th Summit Meeting of the Heads of State of the member states of the Economic Cooperation Organization to be held in Azerbaijan on 3–4 July 2025.
In addition, E. Mammadov held a bilateral meeting with Minister of Foreign Affairs Touhid Hossain.
During the meetings, the Bangladeshi side highly appreciated the Azerbaijani government mission, and issues of mutual interest to both sides were discussed.
Within the framework of the visit, the second round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of Bangladesh was held. The political consultations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov from the Azerbaijani side and Foreign Secretary of Bangladesh Jashim Uddin from the Bangladeshi side.
During the political consultations, the expansion of bilateral and multilateral political relations, as well as the current state and prospects of cooperation in the fields of economy, trade, energy, tourism, agriculture, humanitarian and other areas were discussed.
Cooperation between the two countries within international organizations was positively assessed, and the importance of strengthening mutual support activities in multilateral formats was emphasized.
A roundtable meeting was held between members of the Azerbaijani government mission — including representatives of the Ministry of Economy, the Ministry of Science and Education, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan (ASAN Service), and the Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency (AZPROMO) — and the relevant state institutions of Bangladesh, during which cooperation opportunities were discussed. At the roundtable held at the Bangladesh Investment Development Authority, representatives of Azerbaijani state institutions delivered comprehensive presentations.
During the visit, Deputy Minister Elnur Mammadov also met with the head of the Foreign Service Academy of Bangladesh and delivered a lecture to the Academy’s students on the topic “Foreign Policy of Azerbaijan.”