No:458/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa üzrə regional direktoru Hans Kluge ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa üzrə regional direktoru Hans Kluge ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-ÜST əməkdaşlığı, habelə ölkəmizin COP29 sədrliyi müzakirə olunub.
Ölkəmizin ÜST ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyi, xüsusilə COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizə tədbirlərinin görülməsi istiqamətində aparılan birgə fəaliyyətin təqdirəlayiq olduğu diqqətə çatdırılıb.
Pandemiya dövründə ölkəmizin COVID-19 pandemiyası ilə mübarizə sahəsində beynəlxalq səylərin gücləndirilməsi, inkişaf etməkdə olan ölkələrin dəstəklənməsi, xüsusilə vaksinlərə əlçatanlığın təmin olunması baxımından təşəbbüslərinin əhəmiyyəti qeyd olunub. Bu istiqamətdə, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində təşəbbüsü ilə “COVID-19 əleyhinə peyvəndlərə bərabər, məqbul qiymətə, vaxtında və universal əlçatanlığın təmin edilməsi” adlı qətnamənin qəbul olunması xüsusilə vurğulanıb.
Tibb və sağlamlıq sahəsində beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdirilməsinin, xüsusilə tibb universitetləri arasında qarşılıqlı əlaqə və təcrübə mübadiləsinin vacibliyi qeyd olunub.
Azərbaycan və ÜST tərəfindən həyata keçirilən birgə layihələr, xüsusilə postmünaqişə dövründə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə psixoloji sağlamlıq xidmətlərinin göstərilməsinə dəstək istiqamətli təşəbbüslərin əhəmiyyətindən bəhs olunub. Bununla yanaşı, postmünaqişə reabilitasiya dövründə mina təhdidi ilə mübarizə sahəsində səhiyyənin roluna və bu istiqamətdə əməkdaşlığın vacibliyinə vurğu edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin ölkəmizin COP29 sədrliyi, aparılan danışıqlar və əldə olunan nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat verib. COP29-un ilk günündə sessiyanın gündəliyinin təsdiqi, Paris Sazişinin 6.4 və 6.8-ci maddələrinin razılaşdırılması, maliyyə institutları tərəfindən illik əsasda iqlim maliyyəsi öhdəliyinin 75 milyarddan 170 milyard ABŞ dollarına qədər artırılması, habelə İtki və Zərərə cavab verən Fondun fəaliyyət üçün tam hazır olması ilə bağlı qəbul olunan mühüm qərarlar xüsusilə vurğulanıb.
İqlim dəyişikliyi və sağlamlıq mövzuları arasında mövcud üzvi əlaqəni nəzərə alaraq, bu istiqamətdə sədrliyimiz çərçivəsində ÜST ilə əməkdaşlığa hazır olduğumuz diqqətə çatdırılıb.

No:458/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Hans Kluge, Regional Director for Europe of the World Health Organization
19 November 2024 18:07
On 19 November 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Hans Kluge, Regional Director for Europe of the World Health Organization (WHO), who is on a visit to our country within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change.
At the meeting, Azerbaijan–WHO cooperation, as well as our country’s COP29 Presidency were discussed.
It was stressed that our country closely cooperates with WHO, and that joint activities carried out particularly in the direction of taking measures to combat the COVID-19 pandemic are commendable.
The importance of our country’s initiatives during the pandemic period in terms of strengthening international efforts in the field of combating the COVID-19 pandemic, supporting developing countries, particularly ensuring access to vaccines, was noted. In this direction, the adoption of the resolution titled “Ensuring equitable, affordable, timely and universal access for all countries to vaccines in response to the coronavirus disease (COVID-19) pandemic” at the initiative of Azerbaijan as Chair of the Non-Aligned Movement was particularly emphasized.
The importance of continuing cooperation within the framework of international organizations in the field of medicine and health hereafter, particularly mutual relations and exchange of experience between medical universities, was noted.
Joint projects implemented by Azerbaijan and WHO, particularly the importance of initiatives aimed at supporting the provision of mental health services in the liberated territories in the post-conflict period, were discussed. Along with this, the role of healthcare in the field of combating the mine threat during the post-conflict rehabilitation period and the importance of cooperation in this direction were emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov also provided detailed information on our country’s COP29 Presidency, the negotiations conducted and the achievements obtained. The approval of the agenda of the session on the first day of COP29, agreement on Articles 6.4 and 6.8 of the Paris Agreement, the increase by financial institutions of the annual climate finance commitment from 75 billion to 170 billion US dollars, as well as important decisions adopted regarding the full readiness of the Fund for responding to Loss and Damage for operation were particularly emphasized.
Taking into account the existing organic link between climate change and health topics, it was highlighted that we are ready for cooperation with WHO in this direction within the framework of our Presidency.