No:204/26, Rusiya dövlət televiziyası olan "1-ci" kanalda Azərbaycan əleyhinə təxribata dair mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin yerli medianın sualına cavabı
08 may 2026 13:40
Sual: 6 may tarixində Rusiya dövlət televiziyası olan "1-ci" kanalın "zaman göstərər” (“vremya pokajet") verilişində Azərbaycan Respublikasının təhrif olunmuş xəritəsi nümayiş etdirilib. Xəritədə "Dağlıq-Qarabağ" adlandırılan ərazi yerləşdirilib. Bu təxribatı necə şərh edərdiz?
Cavab: 6 may tarixində Rusiya Federasiyasının dövlət kanalı olan “1-ci” kanalın “zaman göstərər” (“vremya pokajet”) verilişində Azərbaycan Respublikasının təhrif olunmuş xəritəsinin nümayiş etdirilməsi, xəritədə mövcud olmayan qondarma “Dağlıq-Qarabağ” ifadəsinin yer alması ciddi təxribat və qəbuledilməz siyasi manipulyasiyadır.
Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü tam şəkildə bərpa olunub və bu reallıq Rusiya Federasiyası daxil olmaqla beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınır. Rusiya tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətin, bunun heç zaman sual altına alınmadığının bəyan edildiyi Rusiya Federasiyasının öz dövlət televiziyasında köhnəlmiş, saxta və separatizmi təşviq edən narrativlərin tirajlanması Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin ruhuna, qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq münasibətlərinə açıq şəkildə ziddir.
Dövlətə məxsus media resurslarının məsuliyyətsiz və qərəzli yanaşması yolverilməzdir və qarşı tərəfdən bu məsələyə aydın izah verilməsi, eləcə də belə halların təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlərin görülməsi gözlənilir.

No:204/26, Statement by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs in response to local media inquiry regarding the provocation against Azerbaijan aired on Russia’s state-owned Channel One
08 May 2026 13:40
Question: On 6 May, the “Vremya Pokazhet” (“Time Will Tell”) program aired by Russia’s state-owned Channel One displayed a distorted map of the Republic of Azerbaijan, featuring the so-called “Nagorno-Karabakh” entity. How would you comment on this provocation?
Answer: The display of a distorted map of the Republic of Azerbaijan during the “Vremya Pokazhet” program aired on May 6 by Russian Federation’s state-owned Channel One, including the reference to the non-existent so-called “Nagorno-Karabakh,” constitutes a serious provocation and an unacceptable act of political manipulation.
The sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan have been fully restored, and this reality is recognized by the international community, including the Russian Federation. Against the backdrop of repeated statements by the Russian side affirming respect for Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity and emphasizing that these issues are never subject to question, the dissemination of outdated, false, and separatism-promoting narratives on a Russian state television channel stands in stark contradiction to the spirit of Azerbaijan-Russia relations, as well as to the principles of mutual respect and good-neighborly relations.
Such irresponsible and biased conduct by a state-owned media outlet is unacceptable. We expect the Russian side to provide a clear explanation regarding this matter and to take necessary measures to prevent the recurrence of such incidents.