No:200/26, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan-Noel Baro tərəfindən Fransa Senatında Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi iddialara dair şərhi
06 may 2026 22:34
6 may tarixində Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan Noel Baronun Fransa Senatında Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi iddiaları qətiyyətlə rədd edirik.
Fransa naziri tərəfindən Azərbaycanın suveren ərazisi olan Qarabağ bölgəsi ilə bağlı “Dağlıq Qarabağ” kimi ifadələrin istifadəsi qəbuledilməzdir.
Azərbaycanın öz suveren ərazilərində beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində həyata keçirdiyi haqq-ədalət müharibəsindən sonra bölgədə davamlı sülh üçün şərait yarandığı bir dönəmdə Fransa tərəfinin Azərbaycanın öz əraziləri üzərində suverenliyini sual altına qoyan, mədəni və dini irsin qorunmasını şübhə altına alan bu kimi təhrikçi açıqlamaları qətiyyətlə pisləyirik.
Ermənistanın işğalı dövründə Azərbaycan ərazilərində yüzlərlə məscid və digər mədəni irs nümunələrinin dağıdılması faktını görməməzliyə vuran Fransa nazirinin işğal dönəmindən qalan bəzi tikililərin sökülməsi məsələsinə dair şərh verməsi, bu məsələdə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində gedən prosesə yersiz istinadı ikili yanaşmanın bariz nümunəsidir.
Azərbaycanın suveren ərazilərində yerləşən tarixi və dini abidələrimiz milli-mədəni irsimizdir və mənşəyindən, dünyəvi və ya dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq qorunur.
Fransanın YUNESKO tərəfindən Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə qiymətləndirmə missiyasının relllaşması məsələsinə dair çağırışları reallıqların açıq-aşkar təhrif edilməsidir. Məhz Azərbaycan dəfələrlə qiymətləndirmə missiyalarının reallaşdırılmasına çağırışlar etsə də təəssüf ki, bu məhz Ermənistan və Fransa kimi ölkələrin məlum əngəlləri nəticəsində mümkün olmayıb. YUNESKO-nun özü 2005-ci il hesabatında bu faktı təsdiqləyib.

No:200/26, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, on anti-Azerbaijani allegations voiced by Jean-Noël Barrot at the French Senate
06 May 2026 22:34
We firmly reject the anti-Azerbaijan allegations voiced by France’s Minister for Europe and Foreign Affairs, Jean-Noël Barrot, at the French Senate on 6 May.
The French Minister’s narrative on “Nagorno-Karabakh” in reference to the Garabagh region—an integral part of Azerbaijan’s sovereign territory—is unacceptable.
At a time when conditions for lasting peace have been created in the region following the just war waged by Azerbaijan on its sovereign territories within the framework of the norms and principles of international law, we strongly condemn such provocative statements by the French side, which question Azerbaijan’s sovereignty over its territories and cast doubt on the protection of cultural and religious heritage.
It is a clear example of a double standards that the French Minister, who ignores the destruction of hundreds of mosques and other cultural heritage sites in the Azerbaijan’s territories during Armenia’s occupation, comments on the demolition of certain structures dating back to the occupation period and makes inappropriate references to the proceedings before the International Court of Justice.
Historical and religious monuments located in the sovereign territories of Azerbaijan constitute our national and cultural heritage and are protected regardless of their origin or religious or secular affiliation.
The calls by France regarding the deployment of an assessment mission by UNESCO to Azerbaijan’s Garabagh region are a clear distortion of realities. It is Azerbaijan that has repeatedly called for such assessment missions, while unfortunately their realization has been hindered precisely due to the known obstacles created by countries such as Armenia and France. This fact was confirmed by UNESCO’s own 2005 report.
Such statements by the French Minister do not serve for lasting and sustainable peace in the region.