No:421/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ABŞ Prezidentinin xüsusi köməkçisi və Milli Təhlükəsizlik Şurasının Avropa üzrə baş direktoru Maykl Karpenter ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
21 oktyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ABŞ Prezidentinin xüsusi köməkçisi və Milli Təhlükəsizlik Şurasının Avropa üzrə baş direktoru Maykl Karpenterin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və ABŞ arasında ikitərəfli və regional məsələlər, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin cari vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub.
Azərbaycanla ABŞ arasında ikitərəfli münasibətlərdə müsbət dinamikanın yaradılması, gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində səylərin artırılmasının əhəmiyyəti qeyd edilib.
Görüş zamanı Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma və sülh sazişi üzrə aparılan proses, eləcə də sonuncu İstanbul görüşü barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Sülh sazişi üzrə danışıqlarda əhəmiyyətli irəliləyişə baxmayaraq, yekun sülh sazişinin imzalanmasına ən ciddi maneənin başda Ermənistan Konstitusiyası olmaqla, bu ölkənin bir sıra hüquqi və siyasi sənədlərində Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının davam etməsi olduğu vurğulanıb.

No:421/24, Press release regarding the meeting between Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs and Michael Carpenter, Special Assistant to the President of the United States and Senior Director for Europe at the National Security Council
21 October 2024 15:14
On 21 October, Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs received the delegation led by Michael Carpenter, Special Assistant to the President of the United States and Senior Director for Europe at the National Security Council.
During the meeting, bilateral and regional issues between Azerbaijan and USA, as well as the current situation and prospects of the Azerbaijan-Armenia normalization process were discussed.
The importance of increasing efforts to build positive dynamics in bilateral relations between Azerbaijan and the United States and to determine the prospects for further cooperation was highlighted.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the normalization process and peace agreement between Azerbaijan and Armenia, as well as the recent Istanbul meeting. Notwithstanding the notable progress made in the peace agreement negotiations, continuation of territorial claims against Azerbaijan in numerous legal and political documents of Armenia, particularly the Constitution of this country, was highlighted as the most serious obstacle to the signing of the final peace agreement.