No:209/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Krallığın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Fergus Auld ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 may 2026 18:08
12 may tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Krallığın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auldu ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında mövcud münasibətlərin inkişafını məmnunluqla qeyd edərək, bu istiqamətdə göstərdiyi səylərə görə səfirə təşəkkürünü bildirib.
Görüş zamanı Azərbaycanla Birləşmiş Krallıq arasında mövcud tərəfdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif istiqamətləri üzrə əməkdaşlığın cari vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri geniş müzakirə olunub. Siyasi dialoq, iqtisadiyyat, enerji təhlükəsizliyi, yaşıl enerji, ticarət, investisiyalar, təhsil, humanitar sahələr və regional təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunan əsas mövzular sırasında yer alıb.
Görüş zamanı tərəflər iki ölkə arasında mövcud dialoq, qarşılıqlı səfərlər və təmasların, o cümlədən siyasi məsləhətləşmələrin münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verdiyini bildiriblər.
Görüş zamanı tərəflər regional vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, postmünaqişə dövründə bölgədə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri, eləcə də digər qarşılıqlı maraq doğuran ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Səfir Fergus Auld Azərbaycanda fəaliyyəti dövründə göstərilən dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib. Nazir Ceyhun Bayramov səfirə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

No:209/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Fergus Auld, Ambassador of the United Kingdom to the Republic of Azerbaijan
12 May 2026 18:08
On 12 May, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received Fergus Auld, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to the Republic of Azerbaijan, in connection with the completion of his diplomatic activity in our country.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the development of existing relations between the two countries and expressed his gratitude to the Ambassador for his efforts in this direction.
During the meeting, the current situation and future development prospects of cooperation in various areas of the existing partnership relations between Azerbaijan and the United Kingdom were extensively discussed. Political dialogue, economy, energy security, green energy, trade, investments, education, humanitarian fields and regional security issues were among the main topics discussed.
During the meeting, the sides stated that the existing dialogue, mutual visits and contacts between the two countries, including political consultations, make an important contribution to the development of relations.
During the meeting, the sides conducted an exchange of views on the regional situation, the Azerbaijan-Armenia normalization process, restoration and reconstruction works carried out in the region in the post-conflict period, as well as other bilateral and multilateral issues of mutual interest.
Ambassador Fergus Auld expressed his gratitude for the support provided during his tenure in Azerbaijan. Minister Jeyhun Bayramov wished the Ambassador success in his future activities.