No:039/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Qırğız Respublikasının xarici işlər naziri Ceenbek Kulubayev ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
27 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı törədilmiş terror hücumu ilə əlaqədar xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng edən Qırğız Respublikasının xarici işlər naziri Ceenbek Kulubayev, Səfirliyimizin əməkdaşının bu xain terror aktı nəticəsində həyatını itirməsini dərin kədər hissi ilə qeyd edərək, öz başsağlığını çatdırıb.
Beynəlxalq hüquq normalarına zidd şəkildə diplomatik xidmət orqanlarına və onların əməkdaşlarına qarşı törədilən bu kimi xain hücumları qətiyyətlə pisləyən nazir Ceenbek Kulubayev, Qırğız Respublikasının Azərbaycan ilə həmrəyliyini, Səfirlik əməkdaşlarına qarşı bu terror aktlarının törədilməsinin qəbuledilməz olduğunu bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov başsağlığına və həmrəylik nümayişinə görə öz həmkarına təşəkkür edərək, Səfirliyimizin əməkdaşının həyatını itirməsinə səbəb olan bu qanlı əməlin günahkarlarının müəyyən edilərək layiqli cəza almasını təmin etmək üçün tərəfimizdən bütün lazımi tədbirlərin görüləcəyini əminliklə vurğulayıb.

No:039/23, Press release on the telephone conversation of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic Jeenbek Kulubaev
27 January 2023 20:31
On January 27, 2023, the Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic, Jeenbek Kulubaev, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs, Jeyhun Bayramov, in connection with the terrorist attack on the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran and expressed his condolences for the loss of life as a result of this treacherous terrorist act.
Strongly condemning treacherous attacks committed against the diplomatic mission and the employees in violation of international legal law, Jeenbek Kulubaev declared solidarity of the Kyrgyz Republic with Azerbaijan and the inadmissibility of committing terrorist acts against embassy staff.
Minister Bayramov, thanking his colleague for condolences and solidarity, emphasized that Azerbaijan will take all necessary measures to ensure that the perpetrators of this horrifying act, which caused the death of the staff member, are identified and receive a proper punishment.