No:037/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində “Avrasiyanın Strateji Nizamının Müəyyənləşdirilməsi: Orta Dəhliz - Sabitlik, Sülh, Təhlükəsizlik və Bağlantılar üzrə Avropa Təhlükəsizlik Gündəliyi” mövzusunda panel müzakirələrində çıxışına dair mətbuat məlumatı
13 fevral 2026 21:42
13 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində “Avrasiyanın Strateji Nizamının Müəyyənləşdirilməsi: Orta Dəhliz - Sabitlik, Sülh, Təhlükəsizlik və Bağlantılar üzrə Avropa Təhlükəsizlik Gündəliyi” mövzusunda panel müzakirələrində çıxış edib. Paneldə həmçinin Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) prezidenti Odile Reno-Basso çıxış ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxışı zamanı Cənubi Qafqazda davamlı sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində ölkəmizin mövqeyi və xüsusilə də tarixi Vaşinqton sammitindən sonra atılan addımlar, Azərbaycanın regional təhlükəsizlik və sabitlik istiqamətində həyata keçirdiyi siyasət barədə ətraflı məlumat verib.
Ermənistana istiqamətlənən yüklərə münasibətdə tranzit məhdudiyyətlərinin aradan qaldırılması, Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının satışı istiqamətində atılan addımların son onilliklər ərzində görünməmiş dərəcədə sabit mühitin formalaşmasına töhfə verdiyi qeyd edilib.
Bununla yanaşı, Ermənistan tərəfindən də yüklərin Azərbaycandan keçməklə üçüncü ölkələrə ixrac edilməsinə müvafiq icazə verilməsinin, beyin mərkəzlərinin nümayəndələrinin və ekspertlərin görüşlərinin əhəmiyyətli etimad quruculuğu tədbirləri olduğu vurğulanıb.
Tərəflər arasında paraflanmış sülh sazişinin imzalanması və normallaşma gündəliyinin daha da irəli aparılması baxımından Ermənistan konstitusiyasında Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının aradan qaldırılması və Vaşinqton Bəyannaməsinə uyğun olaraq Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu (TRIPP) layihəsinin icrasında real irəliləyişin əldə olunmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Cənab Prezident İlham Əliyevin siyasətinin bölgəmizin regional rəqabət və konfrantasiya məkanına çevrilməməsi istiqamətində tədbirlərə kökləndiyini xatırladılıb.
Nazir panel müzakirələrində, həmçinin Azərbaycanın Orta Dəhlizin gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi genişmiqyaslı infrastruktur işləri, investisiyaları və regional tərəfdaşlarla normativ-hüquqi əlaqələndirmə tədbirləri barədə məlumat verib.
Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu üzrə yükaşırma prosedurlarının asanlaşdırılması məqsədilə Azərbaycan, Qazaxıstan, Türkiyə və Gürcüstan arasında birgə Yol Xəritəsinin qəbul edildiyi bildirilib, bunun nəticəsində tranzit müddətlərinin əhəmiyyətli dərəcədə azaldığı və yük daşımalarının həcminin artdığı qeyd edilib.
TRIPP təşəbbüsü də daxil olmaqla inklüziv bağlantı layihələrinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb, bu çərçivədə Avropa İttifaqının daha fəal iştirak potensialı, Türkiyənin və Gürcüstanın da regional nəqliyyat əlaqələrinin inkişafında vacib rolu qeyd edilib.
Bununla yanaşı, regional bağlantıların inkişafı istiqamətində ölkəmizin Mərkəzi Asiya ilə həyata keçirdiyi birgə layihələr və səylər diqqətə çatdırılıb.

No:037/26, Press release on Minister Jeyhun Bayramov’s address at the panel discussion entitled “Defining the Strategic Order of Eurasia: The Middle Corridor – Europe’s Security Agenda on Stability, Peace, Security and Connectivity” within the framework of the Munich Security Conference
13 February 2026 21:42
On 13 February 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, delivered a speech at the panel discussion entitled “Defining the Strategic Order of Eurasia: The Middle Corridor – Europe’s Security Agenda on Stability, Peace, Security and Connectivity” within the framework of the Munich Security Conference. The panel also featured speeches by the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Maka Botchorishvili, and the President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Odile Renaud-Basso.
In his speech, Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on Azerbaijan’s position regarding the establishment of sustainable peace and security in the South Caucasus, particularly highlighting the steps taken following the historic Washington Summit, as well as the country’s policies aimed at regional security and stability.
It was noted that the removal of transit restrictions on goods bound for Armenia, as well as steps taken to sell oil products from Azerbaijan to Armenia, have contributed to the creation of an unprecedentedly stable environment over the past decades.
Furthermore, it was emphasized that granting Armenia permission to export goods to third countries via Azerbaijan, and the organization of meetings between representatives of think tanks and experts, represent significant confidence-building measures.
The sides highlighted that, for the signing of the initialed peace agreement and further advancement of the normalization agenda, it is of critical importance for Armenia to remove territorial claims against Azerbaijan from its constitution and to achieve tangible progress in the implementation of the TRIPP project (Trump Route for International Peace and Prosperity) in accordance with the Washington Declaration.
It was recalled that the policy of President Ilham Aliyev is aimed at ensuring that the region does not become a space of regional rivalry and confrontation.
During the panel discussion, the Minister also provided information on Azerbaijan’s large-scale infrastructure works, investments, and normative-legal coordination measures with regional partners aimed at strengthening the Middle Corridor.
It was reported that a joint Roadmap was adopted between Azerbaijan, Kazakhstan, Türkiye, and Georgia to facilitate cargo procedures along the Trans-Caspian International Transport Route, which has significantly reduced transit times and increased cargo volumes.
The significance of inclusive connectivity projects, including the TRIPP initiative, was highlighted, with emphasis placed on to the potential for more active participation by the European Union and the important role of Türkiye and Georgia in developing regional transport links.
Additionally, Azerbaijan’s joint projects and efforts with Central Asia aimed at enhancing regional connectivity were emphasized.