No:036/26, COP31-ə hazırlıq ilə bağlı strateji planlaşdırma görüşündə Azərbaycan nümayəndə heyətinin iştirakına dair mətbuat məlumatı
12 fevral 2026 18:01
11-12 fevral tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində COP31-ə hazırlıq ilə bağlı Türkiyə, Azərbaycan, Braziliya, Avstraliya və BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Katibliyinin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə ilk strateji planlama iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan nümayəndə heyətini xarici işlər nazirinin müavini, COP29-un Baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Bundan əlavə, tədbirin açılışında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi və COP29-un Prezidenti Muxtar Babayev onlayn formatda iştirak və çıxış edib.
Tədbirdə COP31-in substantiv və logistik təşkili ilə bağlı Türkiyə tərəfinin hazırlığı və COP31-in sədri qismində Türkiyə ilə COP31-in danışıqlar prosesinə cavabdeh olan Avstraliya arasında əməkdaşlıq mexanizmi, eləcə də COP31-in uğurunun təmin edilməsi ilə bağlı müvafiq strategiyanın ilkin müzakirəsi baş tutub.
Eyni zamanda, tədbir çərçivəsində COP30-da qəbul edilmiş qərar əsasında yaradılmış “Belem 1,5 Missiyası” adlı Troykanın (Azərbaycan, Braziliya və Türkiyə) cari il ərzindəki fəaliyyəti ilə bağlı planlar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:036/26, Press release on the participation of the Azerbaijani delegation in a strategic planning meeting related to preparations for COP31
12 February 2026 18:01
On 11–12 February, in the city of İstanbul, Türkiye, the first strategic planning meeting in preparation for COP31 was held with the participation of delegations from Türkiye, Azerbaijan, Brazil, Australia, and the Secretariat of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC).
The Azerbaijani delegation was led by Deputy Minister of Foreign Affairs and Chief Negotiator of COP29, Yalchin Rafiyev.
In addition, the President’s Special Representative for Climate Affairs and President of COP29, Muxtar Babayev, participated and delivered a speech online during the opening of the event.
The meeting included discussions on Türkiye’s preparations for the substantive and logistical organization of COP31, the cooperation mechanism between Türkiye, as the COP31 Chair, and Australia, responsible for the COP31 negotiation process, as well as an initial discussion on the strategy to ensure the success of COP31.
At the same time, within the framework of the event, an exchange of views took place regarding the plans for the activities of the “Belem 1.5 Mission” Troika (Azerbaijan, Brazil, and Türkiye) for the current year, established pursuant to the decision adopted at COP30.