No:034/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Ərəb Parlamentinin prezidentinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
11 fevral 2026 17:03
11 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Ərəb Parlamentinin prezidenti Məhəmməd Əhməd Əl-Yammahinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycanın ərəb ölkələri və ümumilikdə Ərəb Liqası və Ərəb Parlamenti ilə münasibətləri, Yaxın Şərqdə və bölgəmizdə regional təhlükəsizlik vəziyyəti, İsrail-Fələstin münaqişəsi, habelə Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesi müzakirə olunub.
Görüş zamanı, ölkəmizin xarici siyasətində müsəlman, o cümlədən ərəb ölkələri ilə əlaqələrin inkişafının prioritet istiqamətlərdən biri olduğu vurğulanıb. Azərbaycanın bölgədə sabitliyin, təhlükəsizliyin və sülhün təmin olunması istiqamətində hər zaman çalışdığı, münaqişələrin və müharibələrin qarşısının alınması istiqamətində səylərin artırılmasının vacibliyi qeyd olunub.
Qəzza bölgəsindəki mövcud vəziyyətin aradan qaldırılması istiqamətində səylərin əhəmiyyətinə dair həmrəylik ifadə olunub. Fələstin məsələsi kontekstində ölkəmiz tərəfindən “iki dövlət” prinsipinin rəhbər tutularaq, beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun həll variantının dəstəkləndiyi bir daha diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, ölkəmizin son illərdə həyata keçirdiyi vasitəçilik səylərinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov keçmiş münaqişə, Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi, post-münaqişə dövründə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.

No:034/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegation headed by the President of the Arab Parliament
11 February 2026 17:03
On 11 February 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received a delegation led by Muhammad Ahmed Al-Yammahi, President of the Arab Parliament.
During the meeting, discussions focused on Azerbaijan’s relations with Arab countries, as well as with the Arab League and the Arab Parliament in general, the regional security situation in the Middle East and the South Caucasus, the Israel-Palestine conflict, and the peace process between Azerbaijan and Armenia.
During the meeting, it was emphasized that developing relations with Muslim countries, including Arab states, remains a priority in Azerbaijan’s foreign policy. The country’s continuous efforts to ensure stability, security, and peace in the region, as well as the importance of enhancing efforts to prevent conflicts and wars, were highlighted.
Solidarity was expressed regarding the importance of efforts to resolve the situation in the Gaza Strip. In the context of the Palestinian issue, it was reiterated that Azerbaijan supports a solution based on the “two-state” principle, in accordance with the norms and principles of international law and the relevant United Nations Security Council resolutions.
The significance of Azerbaijan’s mediation efforts carried out in recent years was also emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on the previous conflict, the Azerbaijan-Armenia peace process, and the reconstruction and rehabilitation works being implemented in the territories liberated during the post-conflict period.