No:032/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Amerikanın Əsas Yəhudi Təşkilatlarının Prezidentləri Konfransının nümayəndə heyəti ilə görüşü barədə mətbuat məlumatı
09 fevral 2026 18:48
9 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Amerikanın Əsas Yəhudi Təşkilatlarının Prezidentləri Konfransının ölkəmizdə səfərdə olan nümayəndə heyətini qəbul edib. Nümayəndə heyətinə Konfransın sədri Betsi Berns Korn rəhbərlik edir.
Görüş zamanı, Azərbaycan-ABŞ, eləcə də Azərbaycan-İsrail münasibətlərinin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, ABŞ-də fəaliyyət göstərən yəhudi təşkilatları ilə əməkdaşlıq məsələləri, eləcə də regional vəziyyət müzakirə olunub.
Görüşdə, xüsusilə 8 avqust Vaşinqton Zirvə Görüşü nəticəsində bölgəmizdə son inkişaflar, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, regional bağlantılar və TRIPP marşrutunun reallaşması səyləri, post-münaqişə dövründə həyata keçirilən tədbirlər barədə geniş məlumat verilib.
Azərbaycanda mövcud olan dinlərarası harmoniya, tolerantlıq və multikulturalizm ənənələri, əhalisinin əksəriyyəti müsəlman olan Azərbaycanda İslam dini ilə yanaşı, xristian, yəhudi və digər dinlərə mənsub insanların qarşılıqlı anlaşma, mehriban qonşuluq və əmin-amanlıq şəraitində yaşadıqları məmnunluqla vurğulanıb. Ölkəmizdə uzun əsrlər boyu sülh və əmin-amanlıq içərisində yaşayan yəhudi icmasının mövcudluğunun Azərbaycan və İsrail arasındakı güclü tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafına əlavə güc verdiyi bildirilib.

No:032/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegation of the Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations
09 February 2026 18:48
On 9 February, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received a visiting delegation of the Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations. The delegation was led by Betsy Berns Korn, Chair of the Conference.
During the meeting, the current state and development prospects of Azerbaijan–U.S. and Azerbaijan–Israel relations, cooperation with Jewish organizations operating in the United States, as well as the regional situation, were discussed.
In particular, detailed information was provided on recent developments in the region following the Washington Summit on 8 August, the Azerbaijan–Armenia normalization process, efforts to implement regional connectivity and the TRIPP route, and post-conflict measures undertaken in Azerbaijan.
The traditions of interfaith harmony, tolerance, and multiculturalism in Azerbaijan were highlighted with satisfaction, noting that in a country where the majority of the population is Muslim, followers of Islam, Christianity, Judaism, and other religions live together in mutual understanding, friendly neighborliness, and peaceful coexistence. It was also emphasized that the longstanding Jewish community in Azerbaijan has contributed positively to the development of strong partnership relations between Azerbaijan and Israel.