No:029/26, Rusiya Federasiyasının ölkəmizdəki səfirinin Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması barədə mətbuat məlumatı
06 fevral 2026 18:14
6 fevral 2026-cı il tarixində Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Yevdokimov Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Rusiya səfiri ilə görüş zamanı, 5 fevral tarixində Rusiya Federasiyası Dövlət Dumasının MDB, Avrasiya inteqrasiya məsələləri və həmvətənlərlə əlaqələr Komitəsinin sədrinin birinci müavini, hakim “Vahid Rusiya” Partiyasının üzvü Konstantin Zatulinin ölkəmizdə Ermənistan Respublikası vətəndaşlarının məhkum olunması ilə bağlı bəyanatı ilə əlaqədar kəskin etiraz bildirilib və Rusiya tərəfinə müvafiq nota təqdim edilib.
K.Zatulinin uzun müddətdir Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü əleyhinə çıxışlar etməsi, separatizmə açıq dəstək nümayiş etdirməsi, habelə Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, eləcə də hərbi cinayətlər törətməkdə təqsirli bilinərək məhkum olunmuş Ermənistan Respublikası vətəndaşları ilə bağlı məhkəmə qərarlarını təhrif etməyə cəhd göstərməsi və qəbuledilməz ifadələr işlətməsi qətiyyətlə pislənib.
Görüşdə, Rusiya tərəfi bölgədə sülh və sabitliyə, eləcə də Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlərə zərbə vurmağa çalışan Zatulin kimi şəxslərin destruktiv fəaliyyətinə son qoyulması üçün müvafiq tədbirlər görməyə çağırılıb.

No:029/26, Press release on the summoning of the Ambassador of the Russian Federation to Azerbaijan to the Ministry of Foreign Affairs
06 February 2026 18:14
On 6 February 2026, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Azerbaijan, Mikhail Yevdokimov, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting with the Russian Ambassador, a strong protest was expressed regarding the statement made on 5 February by Konstantin Zatulin, First Deputy Chairman of the Committee on the Commonwealth of Independent States, Eurasian Integration, and Relations with Compatriots of the State Duma of the Russian Federation, and member of the ruling “United Russia” Party, concerning the conviction of citizens of the Republic of Armenia in Azerbaijan and a relevant diplomatic note was presented to the Russian side.
It was firmly condemned that K. Zatulin has long acted against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, openly supported separatism, and attempted to distort court decisions regarding citizens of the Republic of Armenia convicted of crimes against peace and humanity, as well as war crimes, committed during Armenia’s military aggression against Azerbaijan, using unacceptable statements.
During the meeting, the Russian side was called upon to take the necessary measures to put an end to the destructive activities of individuals like Zatulin, who seek to undermine peace and stability in the region and harm relations between Azerbaijan and Russia.