No:031/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüşünə dair məlumatı
2021-ci ilin 25 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Bakıya işgüzar səfəri çərçivəsində İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüş keçirib. Hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, habelə regional məsələlər ətrafında ətraflı müzakirələr aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında mövcud olan tarixi, mədəni, dini bağların ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin əsasını təşkil etdiyini vurğulayıb. İranın hər zaman Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü, sərhədlərinin toxunulmazlığını dəstəklədiyi, xüsusilə də 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı İran İslam Respublikasının bütün səviyyələrdə, o cümlədən insanlar tərəfindən nümayiş etdirilən dəstəyinin Azərbaycan xalqı tərəfindən yüksək dəyərləndirildiyi qeyd olunub. Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında münasibətlərin sıx olduğunu, hətta mövcud pandemiya şəraitində belə təmasların intensiv şəkildə davam etdirildiyini söyləyib.
Nazir Məhəmməd Cavad Zərif nümayiş etdirilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edib. Onilliklər sonra Azərbaycanın ərazilərini işğaldan azad etdiyi bir vaxtda Bakıda səfərdə olmaqdan məmnunluq ifadə edib. Ərazilərin işğalına son verilməsinin bölgədə sülh, əmin-amanlıq və əməkdaşlıq üçün yaxşı fürsət yaratdığı və bu fürsətdən istifadə etmənin vacib olduğu qeyd edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə görüşə məmnunluqla istinad edən Nazir Məhəmməd Cavad Zərif iki dövlətin rəhbərləri arasında çox faydalı münasibətlərin olduğunu vurğulayıb. Ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün heç bir məhdudiyyətin olmadığı və iqtisadi, energetika, ticarət, kənd-təsərrüfatı və digər sahələrdə mövcud əməkdaşlığın xalqların mənafeyinə uyğun olduğu qeyd olunub.
Görüşdə nazirlər bölgədə mövcud olan cari vəziyyəti, 10 noyabr 2020-ci il və 11 yanvar 2021-ci il üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələləri müzakirə ediblər. Bölgədə yeni əməkdaşlıq imkanlarının açıldığı qeyd olunub, o cümlədən Şimal-Cənub və Cənub-Qərb nəqliyyat və tranzit dəhlizlərinin inkişafı perspektivləri xüsusilə vurğulanıb.
İqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyanın fəaliyyəti, xüsusilə də Tehranda keçirilmiş sonuncu iclasın uğurlu nəticələrinə istinad edilərək, bu istiqamətdə fəaliyyətin iki qonşu ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin möhkəmlənməsinə xidmət etdiyi bildirilib.
Tərəflər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, eləcə də üçtərəfli və dördtərəfli regional əməkdaşlıq formatlarında təmasların davam etdirilməsi mövzuları üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:031/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif
On January 25, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif during the latter’s working visit to Baku. The meeting with the participation of delegations from both sides primarily focused on the bilateral cooperation agenda, as well as regional issues.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that the existing historical, cultural and religious ties between our countries form the basis of bilateral cooperation. It was noted that continues support of Iran to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, as well as the inviolability of its borders, particularly the support of the Islamic Republic of Iran at all levels, including at the level of the people during the 44-day Patriotic War has been highly appreciated by the Azerbaijani people. Minister Jeyhun Bayramov stated that relations between the two countries are close, and even in the current pandemic situation, such contacts intensively continue.
Minister Mohammad Javad Zarif extended his gratitude for the rendered hospitality. He expressed satisfaction with his visit to Baku decades later when Azerbaijan liberated its territories from occupation. It was noted that the end of the occupation of the territories has created a good opportunity for peace, tranquility and cooperation in the region, and it imperative to take advantage of using this opportunity. Referring to his meeting with the President of the Republic of Azerbaijan, Minister Mohammad Javad Zarif stressed that the leaders of the two countries have very fruitful relations. It was noted that there are no restrictions on the development of bilateral relations, and the existing cooperation in economic, energy, trade, agriculture and other fields is in the interests of the respective nations.
During the meeting, the ministers discussed the current situation in the region, the implementation of the trilateral statements of November 10, 2020 and January 11, 2021. It was noted that new opportunities for cooperation have been opened up in the region, including the prospects for the development of North-South and South-West transport and transit corridors.
Referring to the activities of the State Commission for Economic, Trade and Humanitarian Cooperation, especially the successful results of the latest meeting in Tehran, it was noted that such activities serve to strengthen economic ties between the two neighboring countries.
The sides exchanged views on cooperation within international organizations, as well as the continuation of contacts in the formats of trilateral and quadrilateral regional cooperation.