Mətbuat şərhi 19 dekabr 2020
No:474/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan-Avropa İttifaqı Əməkdaşlıq Şurasının iclası barədə məlumatı
18 dekabr 2020-ci il tarixində Brüsseldə Azərbaycan-Avropa İttifaqı Əməkdaşlıq Şurasının 17-ci iclası keçirilib. İclasda Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, Aİ isə xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndə Cozef Borelin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub. Aİ nümayəndə heyətinin tərkibində, həmçinin Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə danışıqları üzrə komissarı Oliver Varhelyi də iştirak edib.
İclasda tərəflər Əməkdaşlıq Şurasının son iclasından etibarən Aİ və Azərbaycan arasındakı əməkdaşlıq münasibətləri və bu xüsusda əldə olunmuş nailiyyətlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Cari ildə pandemiyaya rəğmən ticarət əlaqələrinin inkişaf etdiyi və Aİ-nin Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşı olduğu qeyd olunub. Tərəflərin enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığı, Cənubi Qaz Dəhlizinin fəaliyyətə başlaması, eləcə də nəqliyyat və bağlılıq layihələri, Azərbaycanın bu xüsusda böyük potensialı, sərmayə yatırımı və digər mövzular üzrə müzakirələr aparılıb.
Azərbaycan və Aİ münasibətlərinin hüquqi əsasını təşkil edəcək, qarşılıqlı hörmət və bərabər tərəfdaşlığa əsaslanacaq yeni Sazişin yekunlaşdırılmasının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov regiondakı son vəziyyət barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib. Ermənistan tərəfindən cari ilin 27 sentyabr tarixində başladılan növbəti təxribat və ona cavab olaraq Azərbaycanın əks hücum əməliyyatları, 44 gün davam edən Vətən Müharibəsi, eləcə də bu müddət ərzində Ermənistan tərəfindən törədilən hərbi cinayətlər, dinc Azərbaycanlı əhalinin məqsədli hədəfə alınması, Ermənistan tərəfindən xarici ölkələrdən muzdluların bölgəyə gətirilməsi ilə bağlı çoxsaylı faktların Azərbaycan tərəfində olması ilə bağlı məsələlər qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb. 10 noyabr tarixində imzalanmış üçtərəfli bəyanat, bu razılaşmadan irəli gələn məsələlərin icrası, razılaşmanın bölgədə yaratdığı yeni təhlükəsizlik formatı və əməkdaşlıq çərçivəsi ilə bağlı məsələlər Aİ nümayəndə heyətinin diqqətinə çatdırılıb.
Ali nümayəndə Cozef Borel hazırda bölgədə ehtiyacı olan insanlara humanitar yardımın göstərilməsinin vacibliyini və bu xüsusda Aİ-nin yardım göstərməyə hazırlığını qeyd edib. Münaqişə sonrası bərpa və yenidənqurma mərhələsində aidiyyəti üzrə Aİ-nin də iştirakı mümkünlüyü vurğulanıb.
İclas zamanı tərəflər, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 19 December 2020
No:474/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the EU-Azerbaijan Cooperation Council
The 17th Cooperation Council meeting between Azerbaijan and the European Union was held in Brussels on 18 December 2020. Azerbaijan was represented at the meeting by a delegation led by Foreign Minister Jeyhun Bayramov, and the European Union was led by a delegation of the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Joseph Borel. EU Commissioner for Neighbourhood and Enlargement, Olivér Várhelyi also attended the meeting.
At the meeting, the sides exchanged views on cooperation between the EU and Azerbaijan since the last meeting of the Cooperation Council and took stock of major achievements in this regard.
At the meeting, it was noted that despite the pandemic this year, trade relations were developing and the EU remained Azerbaijan's main trading partner. The sides discussed the strategic partnership in the field of energy, the implementation of the Southern Gas Corridor, as well as transport and connectivity projects, Azerbaijan's great potential in this area, investment and other topics.
The sides noted the importance of concluding a new comprehensive agreement, which will form the legal basis of relations between Azerbaijan and the EU, based on mutual respect and equal partnership.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side on the latest situation in the region. Another provocation by Armenia on September 27 this year, Azerbaijan's counter-offensive operations, the 44-day Patriotic War, as well as war crimes committed by Armenia during this period, purposeful targeting the Azerbaijani civilian population, the numerous facts that Azerbaijan possesses on transfer of foreign mercenaries by Armenia to the region and etc. were brought to the attention of the other side.
The EU delegation was briefed on the trilateral statement signed on November 10 and its implementation, the new framework for security and cooperation in the region created by the agreement.
High Representative Joseph Borrell stressed the importance of providing humanitarian assistance to people in need in the region and the EU's readiness to provide assistance in this regard. The possibility of the EU's role in the post-conflict recovery and reconciliation phase was stressed.
During the meeting, the sides also exchanged views on regional and international issues of mutual interest.