No:475/25, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Xüsusi İşçi Qrupu və Yüksək Vəzifəli Şəxslər Komitəsinin iclaslarına dair mətbuat məlumatı
18 dekabr 2025 12:13
15 və 17 dekabr 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının sədrliyi ilə Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Xüsusi İşçi Qrupu və Yüksək Vəzifəli Şəxslər Komitəsinin onlayn iclasları keçirilib.
İclaslarda AQEM-ə üzv dövlətlər Müşavirə və onun məşvərətçi orqanları çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı fəaliyyətin əsas istiqamətlərini, etimad quruculuğu tədbirlərinə dair plan və müvafiq konsepsiyaları, eləcə də 2026-cı il üçün nəzərdə tutulan əlaqədar tədbirləri müzakirə ediblər.
Üzv dövlətlər həmçinin AQEM-in institusional inkişafı, o cümlədən 6-cı AQEM Sammitinin qərarına uyğun olaraq Müşavirənin beynəlxalq təşkilata çevrilməsi istiqamətində davam edən transformasiya prosesi barədə fikir mübadiləsi apararaq, bu istiqamətdə Sədrliyin fəaliyyətinə dəstəklərini ifadə ediblər.
Yüksək Vəzifəli Şəxslər Komitəsinin iclası zamanı Baş katib Azərbaycan sədrliyi dövründə 2025-ci il ərzində AQEM-in fəaliyyəti barədə illik hesabatı üzv dövlətlərə təqdim edib.
Komitədə AQEM-in Etimad Quruculuğu Tədbirlərinin İcra Planına və 2026-cı il üçün AQEM Katibliyinin büdcəsinə dair qərarlar, eləcə də digər prosedur qərarlar nəzərdən keçirilərək, qəbul olunub.

No:475/25, Press release on the meetings of the Special Working Group and of the Senior Officials Committee of the Conference on Interaction and Confidence-Building in Asia (CICA)
18 December 2025 12:13
On 15 and 17 December 2025, online meetings of the Special Working Group and of the Senior Officials Committee of the Conference on Interaction and Confidence-Building in Asia (CICA) were held under the Chairmanship of the Republic of Azerbaijan.
At the meetings, the CICA Member States discussed the key areas of cooperation and interaction within the Conference and its advisory bodies, including plan and respective concepts of confidence-building measures and related events for 2026.
Member States also exchanged views over the institutional development of the CICA, including its ongoing transformation process into international organization in line with the decision of the 6th CICA Summit and expressed their support to the activities of the Chairmanship in this direction.
During the session of the Senior Officials Committee, the Secretary General presented to Member States the annual report on the activities of the CICA under the Chairmanship of Azerbaijan throughout 2025.
The Committee reviewed and adopted the decisions concerning the CICA Plan of Implementation of Confidence-Building Measures and on the budget of the CICA Secretariat for 2026, along with other procedural decisions.