No:462/25, Nazir müavini Fariz Rzayevin Qətər Dövlətinə səfərinə dair mətbuat məlumatı
6-8 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev Qətər Dövlətində səfərdə olub.
F.Rzayev Qətər dövlətinin dəstəyi ilə keçirilən 23-cü Beynəlxalq Doha Forumunda iştirak edib.
Forum çərçivəsində F.Rzayev iqlim diplomatiyasına həsr olunmuş panel sessiyasında çıxış edib. Öz çıxışında F.Rzayev ölkəmizin yaşıl enerjiyə keçid və alternativ enerji mənbələrindən istifadə sahəsindəki siyasəti, habelə COP29 çərçivəsində Azərbaycanın sədrliyi tərəfindən görülmüş işlər və nailiyyətlər və bu kontekstdə cari ilin noyabr ayında Braziliyada keçirilmiş COP30 tədbirinə ölkəmizim verdiyi töhfələr və COP “troyka” beynəlxalq iqlim diplomatiyası çərçivəsində davam edən fəaliyyəti barədə danışıb.
Eyni zamanda səfər çərçivəsində F.Rzayev Qətərin Lusail universitetinin rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti, eyni zamanda Beynəlxalq siyasi araşdırmalar mərkəzinin rəhbərliyi ilə görüşlər keçirib.
Görüşlər zamanı, F.Rzayev Azərbaycanın müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra yürütdüyü fəal xarici siyasət kursu, ikitərəfli əlaqələri və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsindəki təşəbbüslərinə, eyni zamanda ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpası, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyət, eləcə də Azərbaycan və Qətər arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli müstəvidə əməkdaşlıq barədə danışıb.

No:462/25, Press release on the visit of Deputy Minister Fariz Rzayev to the State of Qatar
From 6 to 8 December 2025, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Fariz Rzayev, paid a visit to the State of Qatar.
F. Rzayev participated in the 23rd Doha Forum held with the support of the State of Qatar.
Within the framework of the Forum, F. Rzayev delivered remarks at a panel session dedicated to climate diplomacy. In his speech, F. Rzayev spoke about Azerbaijan’s policy on the transition to green energy and the use of alternative energy sources, as well as the activities and achievements carried out by Azerbaijan’s COP29 Presidency. In this context, he also highlighted Azerbaijan’s contributions to COP30 held in Brazil in November this year and the ongoing work within the COP “troika” in the framework of international climate diplomacy.
During the visit, F. Rzayev also held meetings with the leadership and academic staff of Lusail University of Qatar, as well as with the leadership of the International Political Studies Center.
During the meetings, F. Rzayev spoke about Azerbaijan’s active foreign policy course pursued after restoring its independence, its bilateral relations and initiatives within international organizations, as well as the restoration of the country’s sovereignty and territorial integrity, the efforts towards normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, and cooperation between Azerbaijan and Qatar both on bilateral and multilateral levels.