No:447/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Estoniya Respublikasının xarici işlər naziri Marqus Tsahkna ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
02 dekabr 2025 14:23
2 dekabr 2025-ci il tarixində nazir Ceyhun Bayramov ilə Estoniya Respublikasının xarici işlər naziri Marqus Tsahkna arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycan-Estoniya ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində yer alan aktual məsələlər, habelə regional və qlobal məsələlər müzakirə edilib.
Ölkələrimiz arasında intensivləşən siyasi dialoqun və qarşılıqlı səfərlərin məmnunluq doğurduğu bildirilib. Beynəlxalq platformalar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu çərçivədə, əməkdaşlıq əlaqələri nəzərdən keçirilib.
Telefon danışığı zamanı, nazir Marqus Tsahkna Estoniyanın ölkəmizdəki səfirliyinin 2026-cı ildə açılması barədə rəsmi qərarın qəbul edildiyi barədə məlumat verib. Nazir Ceyhun Bayramov öz növbəsində bu addımın təqdirəlayiq olduğunu bildirib. Bu addımın iki ölkə arasında münasibətlərə əlavə təkan verəcəyi vurğulanıb.

No:447/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Estonia, Margus Tsahkna
02 December 2025 14:23
On 2 December 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Estonia, Margus Tsahkna.
During the telephone conversation, current issues on the agenda of Azerbaijan–Estonia bilateral and multilateral cooperation, as well as regional and global matters, were discussed.
Satisfaction with the intensifying political dialogue and mutual visits between the two countries was expressed. The importance of mutual support within the framework of international platforms was emphasized. In this context, cooperation relations were reviewed.
During the telephone conversation, Minister Margus Tsahkna informed that an official decision had been adopted on the opening of the Embassy of Estonia in Azerbaijan in 2026. Minister Jeyhun Bayramov, in turn, welcomed this step, noting that it would give an additional impetus to relations between the two countries.