No:431/25, Rusiya Federasiyasının ölkəmizdəki səfirinin Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması barədə mətbuat məlumatı
14 noyabr 2025 15:48
14 noyabr 2025-ci il tarixində Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Yevdokimov Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüş zamanı, 14 noyabr tarixində təqribən gecə saat 1:00-da Ukraynanın paytaxtı Kiyev şəhərinə raket və dron hücumları nəticəsində İsgəndər tipli raketlərdən birinin səfirliyin ərazisinə düşməsi ilə bağlı kəskin etiraz bildirilib və ona müvafiq nota təqdim edilib.
Son partlayış nəticəsində Səfirliyin ərazisinin hasarının bir hissəsinin tamamilə dağıldığı, konstruksiyaların, xidməti avtomobillərin, inzibati binanın və Səfirliyin konsulluq şöbəsinin zədələndiyi, həmçinin diplomatik nümayəndəliyin ərazisinə ciddi ziyan vurulduğu, xoşbəxtlikdən bu zərbənin insan tələfatına səbəb olmadığı qarşı tərəfə bildirilib.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olan bu kimi raket hücumlarının əvvəllər də baş verdiyi xatırlanıb. Xüsusilə, 2022-ci il 10 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarkiv şəhərindəki Fəxri Konsulluğunun binasına aviazərbə nəticəsində inzibati binanın ciddi dağıntılara məruz qaldığı və xidməti avtomobilin yararsız hala düşdüyü qeyd edilib.
Bununla yanaşı, 2024-cü il yanvarın 2-də Rusiya tərəfindən “Kinjal” raketi ilə həyata keçirilən hava zərbəsi nəticəsində Səfirliyin inzibati binasından təqribən 35 addım məsafədə diametri təxminən 3 metr olan krater yarandığı və yer səthindən 8 metr dərinlikdə detonasiya baş vermədiyi üçün partlamamış sursat aşkar edildiyi bildirilib.
2025-ci il avqustun 28-də isə Azərbaycan Respublikasının Ukraynadakı Səfirliyinə təxminən 50 metr məsafədə endirilmiş hava zərbəsi nəticəsində Səfirliyin inzibati binasının və konsulluq şöbəsinin, Səfirin rezidensiyasının zədələndiyi, həmçinin diplomatik nümayəndəliyin ərazisinə ciddi ziyan dəydiyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda, 8 və 18 avqust 2025-ci il tarixlərində Odessa vilayətində SOCAR şirkətinin neft bazasına dron hücumları edildiyi, nəticədə işçilərin xəsarət aldığı infrastruktura böyük zərər vurulduğu xatırlanıb.
Bütün bu faktların, raket hücumlarının məqsədli olması barədə suallar yaratdığı vurğulanıb.
Eyni zamanda, bütün bu faktlara dair Rusiya tərəfinə əvvəllər rəsmi notalarla məlumat verildiyi, həmçinin Ukraynadakı diplomatik təmsilçiliklərimizin yerləşdiyi binaların koordinatlarının hələ 2022-ci ilin aprel ayında Rusiya tərəfinə təqdim edildiyi, koordinatların Rusiya Müdafiə Nazirliyi tərəfindən nəzərə alınacağının bildirildiyi xatırlanıb.
Görüşdə, diplomatik təmsilçiliklərimizə bu kimi hücumların qəbiledilməz olduğu diqqətə çatdırılıb, Rusiya tərəfindən məsələ üzrə müvafiq araşdırma aparılması və ətraflı izahat verilməsi tələb olunub.

No:431/25, Press Release on the summoning of the Ambassador of the Russian Federation to the Ministry of Foreign Affairs
On 14 November 2025, Mikhail Yevdokimov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Azerbaijan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
During the meeting, a strong protest was expressed in connection with the fall of one of the Iskander-type missiles onto the territory of the Embassy of the Republic of Azerbaijan as a result of missile and drone attacks to the capital of Ukraine, Kyiv, around 01:00 a.m. on 14 November, and a corresponding note verbal was presented to him.
It was brought to the attention of the Russian side that the recent explosion resulted in the complete destruction of a part of the Embassy’s perimeter wall, damage to structures, service vehicles, the administrative building, and the Consular Section of the Embassy, as well as serious damage to the diplomatic mission’s compound. Fortunately, this strike did not result in any human casualties.
It was recalled that such missile attacks, which contradict the norms and principles of international law, had also taken place before. In particular, it was noted that on 10 March 2022, as a result of an airstrike on the building of the Honorary Consulate of the Republic of Azerbaijan in the city of Kharkiv, the administrative building was seriously damaged and the service car was rendered unusable.
In addition, it was stated that as a result of an airstrike carried out with a “Kinzhal” missile by Russia on 2 January 2024, a crater with a diameter of approximately 3 meters was formed about 35 steps away from the Embassy’s administrative building, and an unexploded ordnance due to detonation failure was discovered at a depth of 8 meters from the ground.
It was also brought to attention that on 28 August 2025, as a result of an airstrike carried out approximately 50 meters from the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Ukraine, the Embassy’s administrative building and the consular section, the Ambassador’s residence were damaged, the diplomatic mission’s compound suffered a serious damage as well.
At the same time, it was recalled that on 8 and 18 August 2025, drone attacks were carried out on the oil depot of the SOCAR company in the Odessa region, resulting in injuries to employees and significant damage to the infrastructure.
It was emphasized that all these facts raise questions about the deliberate nature of the missile attacks.
At the same time, it was recalled that the Russian side had been previously informed about all these facts through official note verbals, and that the coordinates of the buildings housing our diplomatic missions in Ukraine had been submitted to the Russian side as early as April 2022, when the Russian side has assured that the coordinates will be taken into account by the Ministry of Defense of Russia.
During the meeting, it was stressed that such attacks on our diplomatic missions are unacceptable, and it was requested that the Russian side conduct an appropriate investigation into the issue and provide a detailed explanation.