No:399/25, Nazir müavini Yalçın Rəfiyevin Avropa İttifaqının “Regionlararası təhlükəsizlik və bağlantılar” mövzusunda xüsusi yüksək səviyyəli toplantısında iştirakına dair mətbuat məlumatı
20 oktyabr 2025-ci il tarixində Lüksemburqda Avropa İttifaqının təşkilatçılığı ilə “Regionlararası təhlükəsizlik və bağlantılar” mövzusunda xüsusi yüksək səviyyəli toplantı təşkil olunub.
Toplantı çərçivəsində Qara Dəniz regionunda təhlükəsizlik, sabitlik və dayanıqlılıq, həmçinin regionlararası bağlantılar gündəliyi üzrə sessiyalar keçirilib.
İclasın işində Avropa İttifaqının ali nümayəndəsi Kaya Kallas, genişlənmə üzrə komissar Marta Kos, beynəlxalq tərəfdaşlıq üzrə komissar Jozef Sikela, üzv ölkələrin xarici işlər nazirləri, eləcə də Şərq Tərəfdaşlığı, Türkiyə və Mərkəzi Asiya ölkələrinin yüksək vəzifəli şəxsləri iştirak edib.
Toplantıda Azərbaycan Respublikasını xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Nazir müavini Y.Rəfiyev müzakirə olunmuş məsələlərlə bağlı ölkəmizin mövqeyini diqqətə çatdıraraq, Azərbaycanın da daxil olduğu geniş Qara dəniz regionunun inkişaf potensialını ortaya çıxarmaq üçün bu bölgədə sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olmasının vacibliyini, bu istiqamətdə Azərbaycan və Ermənistan arasında davam edən sülh prosesinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qara dəniz regionunu Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyaya bağlayan mühüm nəqliyyat dəhlizləri üzərində yerləşən Azərbaycanın nəqliyyat, enerji və rəqəmsal bağlantılar sahəsində Avropa İttifaqı üçün etibarlı tərəfdaş olması amili diqqətə çatdırılaraq, Azərbaycan və Aİ arasında bu istiqamətdə iqtisadi və investisiya əməkdaşlığının gücləndirilməsinin mövcud potensialdan daha səmərəli istifadəyə imkan yaradacağı qeyd olunub.

No:399/25, Press release on the participation of Deputy Minister Yalchin Rafiyev in the European Union special high-level meeting on “Interregional security and connectivity”
20 October 2025 22:03
On 20 October 2025, a special high-level meeting on “Interregional security and connectivity” was organized in Luxembourg by the European Union.
Within the framework of the meeting, sessions were held on security, stability and resilience in the Black Sea region, as well as the interregional connectivity agenda.
The meeting was attended by the High Representative of the European Union Kaja Kallas, Commissioner for Enlargement Marta Kos, Commissioner for International Partnerships Jozef Síkela, Ministers of Foreign Affairs of member states, as well as high-level officials from the Eastern Partnership, Türkiye and Central Asian countries.
At the meeting, the Republic of Azerbaijan was represented by a delegation led by Deputy Minister of Foreign Affairs Yalchin Rafiyev.
Deputy Minister Y.Rafiyev conveyed the position of our country on the issues discussed, emphasizing the importance of establishing peace and security in the wider Black Sea region, including Azerbaijan, in order to unlock the development potential of this region, as well as the significance of the ongoing peace process between Azerbaijan and Armenia in this regard.
It was noted that Azerbaijan, located on important transport corridors connecting the Black Sea region with the South Caucasus and Central Asia, is a reliable partner for the European Union in the fields of transport, energy and digital connectivity, and that strengthening economic and investment cooperation between Azerbaijan and the EU in this direction will enable more efficient use of the existing potential.