No:396/25, Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinin Qoşulmama Hərəkatının 19-cu Nazirlər İclasında iştirakına dair mətbuat məlumatı
16 oktyabr 2025 12:56
15–16 oktyabr 2025-ci il tarixlərində Uqandanın paytaxtı Kampala şəhərində Qoşulmama Hərəkatının (QH) 19-cu Nazirlər İclası keçirilib.
Kampala Nazirlər İclası çərçivəsində beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi, davamlı inkişafın təşviqi, Hərəkatın institusional potensialının artırılması, eləcə də Yaxın Şərqdə vəziyyət və digər aktual gündəm məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Samir Şərifov toplantının açılış seqmentində çıxış edərək ölkəmizin sədrlik dövründə həyata keçirdiyi təşəbbüslər, o cümlədən Hərəkatın institusional inkişafına verdiyi töhfələrə toxunub, habelə üzv ölkələr arasında həmrəyliyin və birliyin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir müavini Azərbaycan-Ermənistan normallaşma gündəliyi üzrə son irəliləyişlər və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri barədə iştirakçılara məlumat verib.
Hərəkatın keçmiş Sədri və hazırkı Troika üzvü qismində ölkəmiz həmçinin QH-nin Fələstin üzrə Nazirlər Komitəsinin iclasında təmsil olunub. Nazir müavini S.Şərifov Azərbaycan dövlət başçısının 13 oktyabr 2025-ci il tarixində Şarm Əl-Şeyx Sülh Sammitində iştirakına vurğu edərək, ölkəmizin zirvə görüşünə dəvət alan azsaylı Hərəkat üzvlərindən biri olduğuna və bunun əhəmiyyətinə, iki dövlət prinsipi əsasında Yaxın Şərqdə davamlı sülh və təhlükəsizliyinin tez bir zamanda bərqərar olmasının vacibliyinə, eləcə də ölkəmizin regiondakı humanitar təşəbbüslərinə diqqət çəkib.
İclas çərçivəsində bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirilib, Azərbaycan Respublikasının və Uqanda Respublikasının Hökumətləri arasında diplomatik və xidməti pasport sahibləri, Azərbaycan Respublikasının və Somali Federativ Respublikasının Hökumətləri arasında diplomatik pasport sahiblərinin vizadan qarşılıqlı azad edilməsi haqqında sazişlər imzalanıb.
Qeyd edilən sənədlərin imzalanması Azərbaycan Respublikasının Afrika ölkələri ilə ikitərəfli münasibətlərinin genişləndirilməsi, qarşılıqlı səfərlərinin asanlaşdırılması və diplomatik əlaqələrin daha da inkişafına xidmət edir.

No:396/25, Press release on the participation of the delegation of the Republic of Azerbaijan in the 19th Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement
16 October 2025 12:56
On 15–16 October 2025, the 19th Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement (NAM) was held in the city of Kampala, the capital of Uganda.
Within the framework of the Kampala Ministerial Meeting, an exchange of views was held on strengthening international peace and security, promoting sustainable development, enhancing the institutional capacity of the Movement, as well as the situation in the Middle East and other current agenda issues.
At the event, the Republic of Azerbaijan was represented by a delegation led by Deputy Minister of Foreign Affairs Samir Sharifov.
Samir Sharifov, speaking at the opening segment of the meeting, touched upon the initiatives implemented by our country during its chairmanship, including contributions to the institutional development of the Movement, and emphasized the importance of strengthening solidarity and unity among member states. The Deputy Minister informed the participants about the latest progress in the Azerbaijan-Armenia normalization agenda and the large-scale reconstruction and rebuilding works carried out in our liberated territories.
As the former Chair of the Movement and a current member of the Troika, our country was also represented at the meeting of the NAM Ministerial Committee on Palestine. Deputy Minister S.Sharifov highlighted the participation of the Head of State of Azerbaijan in the Sharm El-Sheikh Peace Summit on 13 October 2025, drew attention to the fact that our country is one of the few Movement members invited to the summit and the significance of this, the necessity of the prompt establishment of lasting peace and security in the Middle East based on the two-state principle, as well as our country’s humanitarian initiatives in the region.
Within the framework of the meeting, a number of bilateral meetings were held, and agreements on mutual visa exemption for holders of diplomatic and service passports between the Governments of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uganda, and for holders of diplomatic passports between the Governments of the Republic of Azerbaijan and the Federal Republic of Somalia were signed.
The signing of the mentioned documents serves to expand bilateral relations of the Republic of Azerbaijan with African countries, facilitate mutual visits, and further develop diplomatic relations.