No:347/25, Nazir müavini Yalçın Rəfiyevin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının fövqəladə sessiyasında iştirakına dair mətbuat məlumatı
25 avqust 2025 16:49
25 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ciddə şəhərində təşkil edilən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının fövqəladə sessiyasında iştirak və çıxış edib.
Sessiya zamanı Qəzza bölgəsində davam edən hərbi gərginlik və humanitar böhranın narahatlıq mənbəyi olaraq qaldığı və bu vəziyyətə son qoyulması üçün təcili və qətiyyətli addımların atılmasının vacibliyi qeyd edilib.
Yalçın Rəfiyevin çıxışında Qəzza bölgəsində atəşkəsin əldə olunmasının və humanitar yardımın bölgəyə çatdırılmasına şəraitin yaradılmasının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Azərbaycanın münaqişənin “iki dövlət” prinsipi əsasında, beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun həllini dəstəklədiyi bir daha diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın İƏT-in fəal üzvü kimi Fələstin-İsrail münaqişəsinin diplomatik yolla həllinə dəstək göstərməyə hazır olduğu diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, Azərbaycanın Fələstin xalqının humanitar vəziyyətinin yüngülləşdirilməsi məqsədilə göstərdiyi yardımlarının bundan sonra da davam etdiriləcəyi vurğulanıb.

No:347/25, Press release on the participation of Deputy Minister Yalchin Rafiyev in the extraordinary session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation
25 August 2025 16:49
On 25 August 2025, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Yalchin Rafiyev, participated and delivered a speech at the extraordinary session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) held in the city of Jeddah of the Kingdom of Saudi Arabia.
During the session, it was noted that the ongoing military tension and humanitarian crisis in the Gaza region remain a source of concern, and the importance of taking urgent and decisive steps to put an end to this situation was emphasized.
In Yalchin Rafiyev’s speech, the importance of achieving a ceasefire in the Gaza region and creating conditions for the delivery of humanitarian assistance to the region was emphasized.
It was once again emphasized that Azerbaijan supports the resolution of the conflict on the basis of the “two-state” principle, in accordance with the norms and principles of international law and the relevant resolutions of the UN Security Council.
It was noted that Azerbaijan, as an active member of the OIC, is ready to support the resolution of the Palestine–Israel conflict through diplomatic means. At the same time, it was emphasized that Azerbaijan’s assistance aimed at alleviating the humanitarian situation of the Palestinian people will continue in the future.