No:334/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
09 avqust 2025 09:00
8 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında telefondanışığı aparılıb.
Türkiyə xarici işlər naziri Azərbaycan-Ermənistan liderlərinin Vaşinqton görüşü zamanı əldə edilmiş tarixi nailiyyətlər münasibətilə ölkəmizi səmimi qəlbdən təbrik edib.
Nazirlər əldə edilmiş razılaşmaların, Azərbaycan və Ermənistan liderləri tərəfindən, habelə şahid qismində ABŞ Prezidenti tərəfindən imzalanmış Birgə Bəyannamənin bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıblar. Sülh sazişinin paraflanmasının, habelə ATƏT-in Minsk Prosesi və aidiyyəti strukturların ləğvinə birgə çağırışın sülhə mühüm töhfə olduğu qeyd edilib. Nazirlər bu strukturların ləğvi barədə ATƏT qərarının tezliklə qəbul ediləcəyini gözlədiklərini bildiriblər.
Telefon danışığı zamanı həmçinin Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqlik münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq müzakirə olunub.

No:334/25, Press release on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Hakan Fidan
09 August 2025 09:00
On 8 August 2025, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan.
The Minister of Foreign Affairs of Türkiye sincerely congratulated our country on the historic achievements reached during the Washington meeting of the Azerbaijan and Armenia leaders.
The ministers emphasized that the agreements reached, as well as the Joint Declaration signed by the leaders of Azerbaijan and Armenia and witnessed by the President of the United States, are of great importance for ensuring peace and stability in the region. It was noted that the initialing of the peace agreement, as well as the joint call for the abolition of the OSCE Minsk Process and its relevant structures, constitute an important contribution to peace. The ministers expressed their expectation that a decision by the OSCE on the abolition of these structures will be adopted in the near future.
During the telephone conversation, issues arising from the Azerbaijan–Türkiye allied relations, as well as cooperation within regional and international organizations, were also discussed.