No:289/25, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibinin və Rusiya Səfirliyinin 2 iyul tarixli bəyanatları ilə bağlı şərhi
02.07.2025
Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibinin və Rusiyanın ölkəmizdəki Səfirliyinin 2 iyul tarixli bəyanatlarında guya Azərbaycanda səfərdə olan Rusiya vətəndaşlarına və onların ailə üzvlərinə qarşı hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən fiziki güc tətbiq edildiyi, habelə həbs olunmuş Rusiya vətəndaşlarına konsulluq dəstəyinin göstərilməsi ilə bağlı Rusiyanın rəsmi müraciətlərinə Azərbaycan tərəfindən cavab verilmədiyi iddiaları əsassızdır.
Azərbaycan tərəfindən saxlanılan və həbs edilmiş qruplaşmalar, eləcə də ölkəmizdə qanunsuz fəaliyyət göstərən “Sputnik-Azərbaycan” filialında çalışan Rusiya vətəndaşları ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin rəsmi mövqeyi ictimaiyyətə açıqlanıb.
Konsulluq dəstəyi məsələsinə gəldikdə, Rusiya tərəfindən 30 iyun və 1 iyul tarixlərində XİN-ə daxil olmuş müraciətlər dərhal aidiyyəti dövlət qurumuna ünvanlanıb və həbs olunmuş şəxslərin kimliyi və təhqiqat aparan səlahiyyətli qurum barədə müvafiq məlumat Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında Konsulluq Konvensiyasının 39-cu maddəsinin 1-ci bəndinə əsasən Rusiya tərəfinə təqdim olunub. Ümumilikdə, konvensiyaya uyğun olaraq müraciətlərə baxılması müddəti Rusiya tərəfinə məlumdur.
Qeyd edək ki, Rusiyanın müxtəlif şəhərlərində saxlanılan və cəzaçəkmə müəssisələrində olan Azərbaycan vətəndaşları ilə konsulluq görüşlərinin təşkil olunması üçün dəfələrlə edilmiş müraciətlərimizə Rusiya tərəfindən cavabların həftələrlə gecikdirilməsini Azərbaycan tərəfi heç zaman ictimaiyyətləşdirərək siyasiləşdirməyib.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, Rusiya tərəfini vəziyyəti süni şəkildə daha da gərginləşdirən addımlardan və bəyanatlardan çəkinməyə çağırırıq.

No:289/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department, on the statements of the Press Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation and the Russian Embassy on 2 July
02 July 2025 20:08
02.07.2025
The allegations made by the Press Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation and the Russian Embassy in our country on 2 July that law enforcement agencies allegedly used physical force against Russian citizens visiting Azerbaijan and their family members, as well as that Azerbaijan did not respond to official appeals from Russia regarding the provision of consular support to arrested Russian citizens, are unfounded.
The official position of the Azerbaijani side regarding the groups detained and arrested by Azerbaijan, as well as Russian citizens working in the “Sputnik-Azerbaijan” branch operating illegally in our country, has been publicly delivered.
Regarding the issue of consular support, the appeals of the Russian side received by the Foreign Ministry of Azerbaijan on 30 June and 1 July were immediately transmitted to the relevant state body, and the appropriate information on the identity of the arrested persons and the competent body conducting the investigation was provided to the Russian side in accordance with Article 39, paragraph 1 of the Consular Convention between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation. In general, the Russian side is aware of the period for considering the appeals in accordance with the Convention.
It should be noted that the Azerbaijani side has never publicized and politicized the weeks-long delays in Russia’s responses to our repeated appeals for organizing consular meetings with Azerbaijani citizens detained and held in prisons in various cities of Russia.
Taking into account the abovementioned, we call on the Russian side to refrain from steps and statements that artificially aggravate the situation.