No:267/26, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Maliyyə Korporasiyasının baş icraçı direktoru Ben Blak ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
13 iyun 2026 17:23
13 iyun tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Maliyyə Korporasiyasının (DFC) baş icraçı direktoru Ben Blak ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan-ABŞ çoxşaxəli əməkdaşlığının inkişaf perspektivləri, enerji, nəqliyyat-tranzit, yüksək texnologiyalar və investisiya imkanları müzakirə edilib.  Bununla yanaşı, Azərbaycanın Avropa ilə Mərkəzi Asiya arasında strateji bağlantılarda əhəmiyyətli rolu, liman və logistika infrastrukturu, enerji təhlükəsizliyi məsələləri, eləcə də regional nəqliyyat layihələri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər Azərbaycan ilə ABŞ arasında münasibətlərin inkişafında 2025-ci ildə keçirilmiş tarixi Vaşinqton sammitinin xüsusi əhəmiyyətini vurğulayaraq, həmin görüşün ikitərəfli əməkdaşlığın yeni istiqamətlər üzrə genişləndirilməsi üçün mühüm zəmin yaratdığını bildirib. Bu çərçivədə iqtisadiyyat, enerji, nəqliyyat bağlantıları və yüksək texnologiyalar, habelə təhlükəsizlik kimi sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının imzalanması məmnunluqla qeyd edilib. Bu çərçivədə görülən işlər müzakirə edilib.
Regional nəqliyyat layihələri çərçivəsində Azərbaycanın əsas hissəsi ilə onun Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında maneəsiz bağlantını təmin edəcək TRIPP layihəsinin icrası məsələləri nəzərdən keçirilib.
Tərəflər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:267/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Chief Executive Officer of the U.S. International Development Finance Corporation Ben Black
13 June 2026 17:23
On 13 June, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Chief Executive Officer of the U.S. International Development Finance Corporation (DFC) Ben Black.
During the meeting, prospects for the development of Azerbaijan-U.S. multifaceted cooperation, energy, transport and transit, high technologies and investment opportunities were discussed. In addition, an exchange of views was conducted on Azerbaijan’s important role in strategic connectivity between Europe and Central Asia, port and logistics infrastructure, energy security issues, as well as regional transport projects.
The sides emphasized the special importance of the historic Washington summit held in 2025 in the development of relations between Azerbaijan and the United States, and stated that the meeting created an important basis for expanding bilateral cooperation in new areas. In this context, the signing of the Strategic Partnership Charter to deepen cooperation in areas such as economy, energy, transport connectivity and high technologies, as well as security, was noted with satisfaction. The work carried out in this framework was discussed.
Within the framework of regional transport projects, issues related to the implementation of the TRIPP project, which will ensure unhindered connectivity between the main part of Azerbaijan and its Nakhchivan Autonomous Republic, were reviewed.