No:266/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Slovakiyanın Xarici və Avropa İşləri Nazirliyinin dövlət katibi Marek Eştok ilə görüşünə, eləcə də Azərbaycan və Slovakiya Xarici işlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
12 iyun 2026 21:39
12 iyun tarixində Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Slovakiya Respublikasının Xarici və Avropa İşləri Nazirliyinin dövlət katibi Marek Eştoku qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan–Slovakiya ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərinin cari vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Bununla yanaşı regional təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər siyasi dialoqun, qarşılıqlı səfərlərin və institusional əməkdaşlığın ikitərəfli əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıblar.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Slovakiya Respublikası Xarici işlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Slovakiya nümayəndə heyətinə isə Slovakiyanın Xarici və Avropa İşləri Nazirliyinin dövlət katibi Marek Eştok rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı Azərbaycan və Slovakiya arasında çoxşaxəli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafından məmnunluq ifadə olunub.
Azərbaycanın təşəbbüskarı və fəal tərəfdaş olduğu mühüm regional və beynəlxalq nəqliyyat layihələri, o cümlədən Orta Dəhliz çərçivəsində oynadığı strateji rol müsbət qiymətləndirilib. Həmçinin, təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlıq, eləcə də müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi məsələləri nəzərdən keçirilib.
Tərəflər beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı fəaliyyət, eləcə də müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın inkişafı və namizədliklərin qarşılıqlı dəstəklənməsi məsələlərini müzakirə ediblər.
Məsləhətləşmələr zamanı tərəflər regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri və minatəmizləmə tədbirləri, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:266/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of Slovakia Marek Eštok, as well as political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Slovakia
12 June 2026 21:39
On 12 June, Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Marek Eštok.
During the meeting, the current state and future development prospects of Azerbaijan-Slovakia bilateral and multilateral relations were discussed. In addition, an exchange of views was conducted on regional security issues. The sides emphasized that political dialogue, mutual visits and institutional cooperation make an important contribution to the development of bilateral relations.
On the same day, the next meeting of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Slovak Republic was held.
The Azerbaijani delegation was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, while the Slovak delegation was headed by State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of Slovakia Marek Eštok.
During the consultations, satisfaction was expressed with the development of multifaceted strategic partnership relations between Azerbaijan and Slovakia.
The important regional and international transport projects, in which Azerbaijan is an initiator and active partner, including its strategic role within the framework of the Middle Corridor, were positively assessed. Cooperation in the fields of education, culture and tourism, as well as issues of expanding the treaty-legal framework, were also reviewed.
The sides discussed mutual engagement on international platforms, as well as the development of cooperation within the framework of various international organizations and issues of mutual support for candidacies.
During the consultations, the sides exchanged views on the current situation in the region, the Azerbaijan-Armenia normalization process, the large-scale restoration and reconstruction works and demining measures carried out in our liberated territories, as well as international issues of mutual interest.