No:265/26, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının Suriyadan repatriasiyasına dair mətbuat məlumatı
Azərbaycan Respublikasının hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində cari ilin 7, 9 və 11 iyun tarixlərində Suriya Ərəb Respublikasından 23 nəfər (7 qadın və 16 uşaq) Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Repatriasiya prosesinin ilkin mərhələsində repatriantların yeri, şəxsiyyəti və Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib. Azərbaycan Respublikasının Suriya Ərəb Respublikasındakı və Türkiyə Respublikasındakı Səfirlikləri, o cümlədən İstanbul şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlarımız “Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnamələri” və təyyarə biletləri ilə təmin edilib.
Xarici ölkələrdə böhran vəziyyəti ilə üzləşmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul dövlət qurumlarından ibarət İşçi Qrupunun üzvləri Suriyaya ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsi həyata keçirilib.
Repatriantların ölkəmizdə sosial reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

No:265/26, Press release on the repatriation of citizens of the Republic of Azerbaijan from Syria
As a result of phased and coordinated measures taken by the Government of the Republic of Azerbaijan, the repatriation of 23 citizens of the Republic of Azerbaijan (7 women and 16 children) from the Syrian Arab Republic to our country was carried out on 7, 9 and 11 June of the current year.
At the initial stage of the repatriation process, the location, identity and affiliation of the repatriates with the citizenship of the Republic of Azerbaijan were determined. Through the relevant coordination carried out by the Embassies of the Republic of Azerbaijan in the Syrian Arab Republic and the Republic of Türkiye, as well as the Consulate General in Istanbul, our citizens were provided with “certificates of return to the Republic of Azerbaijan” and flight tickets.
Members of the Working Group composed of state institutions responsible for the repatriation of citizens of the Republic of Azerbaijan who faced crisis situations in foreign countries were deployed to Syria, and initial medical and psychological examinations of the repatriates were conducted.
Relevant measures are envisaged to be carried out towards the social rehabilitation of the repatriates and their reintegration into society in our country.
Necessary measures for the repatriation of citizens of the Republic of Azerbaijan who became victims of armed conflict in the territories of foreign countries will continue to be taken.