No:264/26, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Tailand Krallığının Xarici İşlər Nazirliyi arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
11 iyun 2026 22:45
11 iyun tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Tailand Krallığının Xarici İşlər Nazirliyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Tailand nümayəndə heyətinə isə Konsulluq məsələləri departamentinin baş direktoru Munqkorn Pratoomkaev rəhbərlik edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri çərçivəsində Azərbaycanla ilə Tailand arasında konsulluq sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri nəzərdən keçirilib, ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi, yeni əməkdaşlıq mexanizmlərinin formalaşdırılması və aidiyyəti sahələr üzrə qarşılıqlı fəaliyyətin institusional əsaslarının möhkəmləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər böhran vəziyyətlərində vətəndaşların təxliyəsi və onlara operativ konsulluq yardımının göstərilməsi sahəsində mövcud təcrübə və qabaqcıl mexanizmləri nəzərdən keçiriblər.
Bununla yanaşı, konsulluq sahəsində həyata keçirilmiş son yeniliklər, o cümlədən konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində hər iki ölkənin mövcud təcrübəsi və tətbiq olunan mexanizmlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:264/26, Press release on consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Thailand
11 June 2026 22:45
On 11 June, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Thailand were held in Baku.
At the consultations, the Azerbaijani delegation was headed by Emil Safarov, Head of the Consular Department, while the Thai delegation was headed by Mungkorn Pratoomkaew, Director-General of the Department of Consular Affairs.
Within the framework of the consular consultations, the current state and development prospects of cooperation in the consular field between Azerbaijan and Thailand were reviewed, and issues of expanding the bilateral treaty-legal framework, establishing new cooperation mechanisms and strengthening the institutional foundations of mutual engagement in relevant areas were discussed.
The sides reviewed existing experience and advanced mechanisms in the field of evacuating citizens in crisis situations and providing them with prompt consular assistance.
In addition, an exchange of views was conducted on the latest innovations implemented in the consular field, including the existing experience of both countries and mechanisms applied towards the digitalization of consular services.