No:262/26, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Avstriya Respublikasının Federal Xarici İşlər və Avropa Nazirliyi arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
10 iyun 2026 22:00
10 iyun tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Avstriya Respublikasının Federal Xarici İşlər və Avropa Nazirliyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Avstriya nümayəndə heyətinə isə Konsulluq məsələləri üzrə baş direktorun müavini Rene Amri rəhbərlik edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Avstriya Respublikası ilə konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, həmçinin sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması və konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması imkanları nəzərdən keçirilib, habelə baxılmaqda olan bir sıra sənəd layihələrinə dair ətraflı müzakirələr aparılıb.
Konsulluq sahəsində həyata keçirilmiş son yeniliklər barədə məlumat mübadiləsi aparılıb, o cümlədən Azərbaycan və Avstriya arasında hüquqi yardım, təhsil, miqrasiya, əmək və digər sahələrdə əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində təkliflər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:262/26, Press release on consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Federal Ministry for European and International Affairs of the Republic of Austria
10 June 2026 22:00
On 10 June, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Federal Ministry for European and International Affairs of the Republic of Austria were held in Baku.
At the consultations, the Azerbaijani delegation was headed by Emil Safarov, Head of the Consular Department, while the Austrian delegation was headed by Rene Amri, Deputy Director General for Consular Affairs.
During the consular consultations, the current state and development prospects of cooperation in the consular field with the Republic of Austria, as well as opportunities for signing new bilateral documents in this field and digitalizing consular services, were reviewed, and detailed discussions were held on a number of draft documents under consideration.
Information was exchanged on the latest innovations implemented in the consular field, including an exchange of views on proposals towards strengthening relations between Azerbaijan and Austria in the fields of legal assistance, education, migration, labour and other areas.