No:258/26, Yaponiya və Azərbaycan xarici işlər nazirlərinin görüşünə dair birgə mətbuat məlumatı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramov 9-10 iyun 2026-cı il tarixlərində Yaponiyaya səfər edib və 10 iyun tarixində Yaponiyanın xarici işlər naziri cənab Toşimitsu Motegi ilə görüş keçirib. Görüş zamanı hər iki nazir 1992-ci ildə diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən 30 ildən artıq müddətdə ikitərəfli münasibətlərin inkişafını alqışlayıb, yüksək səviyyəli səfərlər və siyasi məsləhətləşmələr də daxil olmaqla fəal və səmərəli siyasi dialoqun vacibliyini təsdiqləyiblər.
Hər iki nazir bu səfərin iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi üçün imkan yaratdığını vurğulayıb və diplomatiya və iqtisadiyyat da daxil olmaqla bir sıra sahələr üzrə əməkdaşlığı dərinləşdirilmək niyyətlərini təsdiqləyiblər.
Azərbaycan tərəfi Yaponiyanın Rəsmi İnkişaf Yardımını (RİY) təqdir etdiyini və Yaponiya ilə əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu ifadə edib.
Yaponiya tərəfi Azərbaycanın sabitliyinin və rifahının bütövlükdə Qafqaz regionunda sülhün təmin olunması baxımından əhəmiyyətini qəbul edib və hər iki tərəf iqtisadi sahədə əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Yaponiya tərəfi Azərbaycan tərəfinin turizmin təşviqi, iqtisadi, humanitar və mədəni əlaqələrin daha da genişləndirilməsi məqsədilə Yaponiya vətəndaşları üçün bir il müddətinə birtərəfli qaydada vizasız rejim tətbiq etmək qərarını alqışlayıb. Tərəflər vətəndaşlarının qarşılıqlı səyahətlərini asanlaşdırmağa davam edəcəklərini təsdiqləyiblər.
Tərəflər iki ölkə arasında ticarət və investisiya əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi məqsədilə 2025-ci ilin sentyabr ayında keçirilmiş Azərbaycan-Yaponiya Birgə İqtisadi Komitəsinin 12-ci iclasını məmnunluqla qeyd edib və növbəti iclasın yaxın zamanda keçirilməsinin zəruriliyini təsdiqləyiblər.
Tərəflər Yaponiya-Azərbaycan İnvestisiya Sazişi üzrə 2019-cu ilin fevral ayında başlamış danışıqlarda indiyədək əldə edilmiş irəliləyişi məmnunluqla qeyd ediblər və onun yaxın zamanda bağlanması məqsədilə danışıqların sürətləndirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Tərəflər dekarbonizasiya sahəsində əməkdaşlığın təşviqi məqsədilə Birgə Kreditləşdirmə Mexanizmindən (BKM) istifadə olunmasına və BKM Birgə Komitəsinin ilk iclasının yaxın zamanda keçirilməsinə razılıqlarını ifadə ediblər.
Tərəflər regional və daha geniş əlaqəliliyin gücləndirilməsinə yönəlmiş “Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” üzrə əməkdaşlığın vacibliyi barədə razılığa gəliblər.
Tərəflər yapon şirkətlərinin iştirak etdiyi Azəri-Çıraq-Günəşli neft-qaz yataqlarının işlənməsi və Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri üzrə iki ölkə arasında uzunmüddətli və sıx əməkdaşlıq münasibətlərinin mövcudluğu faktını yüksək qiymətləndiriblər. Bu, tərəflər arasında səmərəli qarşılıqlı əməkdaşlığın əhəmiyyətli faydalarını və müsbət nəticələrini nümayiş etdirir.
Tərəflər mövcud beynəlxalq şəraitdə sabit enerji təchizatı baxımından Azərbaycanın mühüm rolunu bir daha təsdiqləyiblər. Tərəflər Azərbaycan mənşəli xam neftin sabit təchizatının qorunması da daxil olmaqla, enerji təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi niyyətlərini ifadə ediblər. Tərəflər dəniz təhlükəsizliyinin vacibliyini vurğulayıblar.
Tərəflər iqtisadi dayanıqlılığa, iqtisadi təhlükəsizliyə və daha geniş beynəlxalq mühitə təsir göstərən son inkişaflarla bağlı fikir mübadiləsi aparıb, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə dialoqun və əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyini bir daha təsdiqləyiblər.
Tərəflər beynəlxalq platformalarda, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlarda seçkilər ilə bağlı ikitərəfli əməkdaşlığın davam etdirilməsini təsdiqləyib, həmçinin daimi, eləcə də qeyri-daimi üzvlük kateqoriyalarının genişləndirilməsini nəzərdə tutan BMT Təhlükəsizlik Şurasının islahatının tezliklə həyata keçirilməsi istiqamətində birgə fəaliyyət göstərmək əzmlərini ifadə ediblər.
Tərəflər Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinə, o cümlədən bütün dövlətlərin müstəqilliyinə, suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmət edilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

H.E. Mr. Jeyhun BAYRAMOV, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan visited Japan from June 9 to 10, 2026, and held a meeting with H.E. Mr. MOTEGI Toshimitsu, Minister for Foreign Affairs of Japan on June 10. At the meeting, both ministers welcomed the development of bilateral relations over more than 30 years since the establishment of relations in 1992, and confirmed the importance of active and fruitful political dialogue, including high-level visits and political consultations.
Both ministers confirmed that this visit provided an opportunity to further strengthen the diplomatic relations between the two countries, and confirmed their intention to deepen cooperation across a wide range of fields, including diplomacy and economy.
The Azerbaijani side expressed its appreciation for Japan’s Official Development Assistance (ODA) and its expectation for continuation of Japanese cooperation.
The Japanese side recognized that the stability and prosperity of Azerbaijan are indispensable for peace throughout the Caucasus region, and the both sides concurred on further strengthening cooperation in the economic sector.
The Japanese side welcomed the decision of the Azerbaijani side to unilaterally grant visa free entry to Japanese citizens for a period of one year with a view to promoting tourism and further expanding economic, humanitarian and cultural ties. The sides confirmed that they will continue to facilitate mutual travel by their citizens.
Both sides welcomed the 12th Japan-Azerbaijan Joint Economic Committee held in September 2025 for further expansion of trade and investment between the two countries and confirmed the necessity of holding the next meeting at an early date.
Both sides welcomed the progress made so far in the Japan-Azerbaijan investment agreement negotiations, which began in February 2019 and concurred on accelerating negotiations toward an early conclusion.
Both sides consented to utilizing the Joint Crediting Mechanism (JCM) and to hold the first JCM Joint Committee meeting at an early date to promote cooperation in the field of decarbonization.
Both sides concurred on the importance of cooperation on the “Trans–Caspian International Transport Route” aimed at strengthening regional connectivity and beyond.
Both sides highly valued the fact that the two countries have maintained a long standing and robust cooperative relationship in the Azeri-Chirag-Gunashli oil and gas field development and the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline, in which Japanese companies are participating. This demonstrates the tangible benefits and positive outcomes of mutually beneficial cooperation between the two sides.
Both sides reaffirmed the important role of Azerbaijan from the perspective of stable energy supply under the current international circumstances. Both sides expressed their intention to further develop cooperation in energy security, including securing a stable supply of Azerbaijani-produced crude oil. Both sides concurred on the importance of maritime security.
Both sides exchanged views on recent developments affecting economic resilience, economic security and broader international environment, and reaffirmed the importance of continued dialogue and cooperation on issues of mutual interest.
Both sides confirmed the continuation of bilateral cooperation in international arenas, including elections in international organizations and also expressed their determination to work together toward the early realization of United Nations Security Council reform, including the expansion of both permanent and non-permanent membership categories.
Both sides affirmed the importance of upholding the purposes and principles of the Charter of the United Nations, including respect for independence, sovereignty, and territorial integrity of all countries.