No:257/26, Azərbaycan Respublikası ilə Litva Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
09 iyun 2026 22:37
8 iyun tarixində Vilnüs şəhərində Azərbaycan və Litva Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Litva nümayəndə heyətinə isə xarici işlər nazirinin müavini Audra Plepite rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı Azərbaycan ilə Litva arasında mövcud siyasi münasibətlərin cari vəziyyəti geniş şəkildə müzakirə olunub və müxtəlif səviyyələrdə qarşılıqlı səfərlərin davamlı xarakter daşımasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Məsləhətləşmələr çərçivəsində ticarət-iqtisadi, humanitar, elm və təhsil sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib. Eyni zamanda, Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə reallaşdırılan strateji enerji və nəqliyyat layihələri kontekstində əməkdaşlığın gələcək perspektivləri dəyərləndirilib.
Daha sonra, müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi istiqamətində mövcud planlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əlaqələrin və qarşılıqlı fəaliyyətin davam etdirilməsi və namizədliklərin qarşılıqlı dəstəklənməsi məsələlərinə diqqət yönəldilib.
Tərəflər regiondakı mövcud vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesi, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa, yenidənqurma və mina təhlükəsinin aradan qaldırılması istiqamətində görülən işlər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Bununla yanaşı, qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər də müzakirə olunub.
Səfər çərçivəsində F.Rzayev həmçinin Litvanın digər rəsmi şəxsləri ilə işgüzar görüşlər keçirib, eləcə də elmi-tədqiqat mərkəzində deyirmi masa müzakirələrində iştirak edib.

No:257/26, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Lithuania
09 June 2026 22:37
On 8 June, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Lithuania was held in Vilnius.
The Azerbaijani delegation was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, while the Lithuanian delegation was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Audra Plepytė.
During the consultations, the current state of existing political relations between Azerbaijan and Lithuania was discussed extensively, and the importance of the continued nature of mutual visits at various levels was emphasized.
Within the framework of the consultations, opportunities for expanding cooperation in the trade, economic, humanitarian, science and education fields were reviewed. At the same time, future prospects for cooperation were assessed in the context of strategic energy and transport projects implemented at the initiative and with the participation of Azerbaijan.
Furthermore, an exchange of views was conducted on existing plans towards expanding the treaty-legal framework.
Attention was focused on the continuation of relations and mutual engagement within the framework of international organizations, as well as issues of mutual support for candidacies.
The sides exchanged views on the current situation in the region, the process of normalization of Azerbaijan-Armenia relations, as well as the large-scale restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories and the work being done towards eliminating the mine threat.
In addition, other regional and international issues of mutual interest were also discussed.
Within the framework of the visit, F. Rzayev also held business meetings with other officials of Lithuania, as well as participated in roundtable discussions at a scientific research center.