No:255/26, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
Məlumdur ki, mövcud beynəlxalq təhlükəsizlik mühitində daha da artan gərginlik, müxtəlif regionlarda, o cümlədən Ukrayna və Yaxın Şərqdə davam edən silahlı münaqişələr beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik üçün ciddi təhdid olaraq qalmaqdadır.
Təəssüf ki, belə ərazilərdə olan Azərbaycan vətəndaşlarının silahlı toqquşmalar və hərbi əməliyyatlar nəticəsində həlak olması və ya müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alması halları qeydə alınır.
Bu cür hadisələr münaqişə zonalarında və onların yaxınlığında yerləşən ərazilərdə təhlükəsizlik risklərinin son dərəcə yüksək olduğunu bir daha nümayiş etdirir və həmin bölgələrə səfər edən və ya fəaliyyət göstərən vətəndaşlarımızın həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükələr yaradır.
Bu kontekstdə, vətəndaşlarımıza xarici ölkələrə səfər etməzdən əvvəl təhlükəsizlik vəziyyətini diqqətlə qiymətləndirmələrinə, rəsmi dövlət qurumlarının xəbərdarlıq və tövsiyələrini nəzərə almalarına, münaqişə və hərbi əməliyyatların aparıldığı ərazilərə səfərlərdən yayınmalarına bir daha çağırış edirik.
Bununla yanaşı, vətəndaşların muzdlu və ya könüllü əsasda xarici dövlətlərin ərazisində silahlı münaqişələrdə və hərbi əməliyyatlarda hər hansı bir formada iştirakının Azərbaycan qanunvericiliyinə uyğun olaraq cinayət məsuliyyəti ehtiva etdiyini bir daha diqqətə çatdırırıq.
Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və konsulluqları xaricdə olan vətəndaşlarımızın hüquq və maraqlarının müdafiəsi istiqamətində fəaliyyətlərini davam etdirir.
Bununla yanaşı, hər bir vətəndaşın öz təhlükəsizliyinə məsuliyyətlə yanaşması və yüksək riskli fəaliyyətlərdən uzaq durması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.

No:255/26, Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
It is known that, in the current international security environment, the further increasing tension, and the ongoing armed conflicts in various regions, including Ukraine and the Middle East, continue to remain a serious threat to international peace and security.
Sadly, there are cases of Azerbaijani citizens in such areas being killed or suffering various degrees of bodily injuries as a result of armed clashes and military operations.
Such incidents once again demonstrate that security risks in and near conflict zones are extremely high and pose serious threats to the lives and health of our citizens who travel to or operate in those regions.
In this context, we once again call on our citizens to carefully assess the security situation before travelling to foreign countries, to take into account the warnings and recommendations of official state bodies, and to avoid travelling to areas where conflicts and military operations are being conducted.
In this regard, we once again underscore the fact that any form of participation of citizens in armed conflicts and military operations on the territory of foreign states, whether on a mercenary or voluntary basis, entails criminal liability in accordance with the legislation of Azerbaijan.
The diplomatic missions and consulates of the Republic of Azerbaijan continue their activities in the direction of protecting the rights and interests of our citizens abroad.
Furthermore, it is of particular importance for every citizen to take a responsible approach to their own safety and to avoid high-risk activities.
The Ministry of Foreign Affairs continues to closely monitor developments related to the international situation.