No:253/26, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Suriya Ərəb Respublikasının Xarici İşlər və Mühacirlər Nazirliyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
08 iyun 2026 22:10
8 iyun tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Suriya Ərəb Respublikasının Xarici İşlər və Mühacirlər Nazirliyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Suriya nümayəndə heyətinə isə Konsulluq idarəsinin rəisi Məhəmməd Yaqub əl-Ömər rəhbərlik edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Azərbaycanla Suriya Ərəb Respublikası ilə konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, həmçinin sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması və konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması imkanları nəzərdən keçirilib.
Konsulluq sahəsində həyata keçirilmiş son yeniliklər barədə məlumat mübadiləsi aparan tərəflər, iki ölkə vətəndaşlarının hüquq və maraqlarının qorunması, həmçinin Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının Suriyadan repatriasiyası məsələlərini də müzakirə ediblər.
Suriya tərəfi yeni qurulan konsulluq xidmətlərinin gələcək inkişafı üçün Azərbaycan təcrübəsinin öyrənilməsində maraqlı olduğunu bildirib.

No:253/26, Press release on the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and Expatriates of the Syrian Arab Republic
08 June 2026 22:10
On 8 June, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and Expatriates of the Syrian Arab Republic were held in Baku.
At the consultations, the Azerbaijani delegation was headed by Emil Safarov, Head of the Consular Department, while the Syrian delegation was headed by Mohammed Yagoub Al-Omar, Head of the Consular Department.
During the consular consultations, the current state and development prospects of cooperation in the consular field between Azerbaijan and the Syrian Arab Republic, as well as opportunities for signing new bilateral documents in this field and digitalizing consular services, were reviewed.
The sides, who exchanged information on the latest innovations implemented in the consular field, also discussed the protection of the rights and interests of citizens of the two countries, as well as issues related to the repatriation of citizens of the Republic of Azerbaijan from Syria.
The Syrian side stated that it is interested in studying Azerbaijan’s experience for the future development of newly established consular services.