No:245/26, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və İspaniya Krallığının Xarici İşlər, Avropa İttifaqı və Əməkdaşlıq Nazirliyi arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
06 iyun 2026 14:53
5 iyun tarixində İspaniya Krallığının paytaxtı Madrid şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və İspaniyanın Xarici İşlər, Avropa İttifaqı və Əməkdaşlıq Nazirliyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Konsulluq İdarəsinin rəisi Emil Səfərov, İspaniya nümayəndə heyətinə isə Xaricdəki ispanlar və Konsulluq İşləri Baş idarəsinin rəisi Karolina Alvares rəhbərlik edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Azərbaycan üçün tərəfdaş ölkə olan İspaniya ilə konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması və konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması mövzusunda müzakirələr aparılıb.
Danışıqlar zamanı tərəflər iki ölkə vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunması, həmçinin ədliyyə, hüquq mühafizə, prokurorluq, miqrasiya, təhsil və viza siyasəti sahəsində Azərbaycan Respublikası və İspaniya Krallığı arasında çoxtərəfli və ikitərəfli əməkdaşlıq perspektivlərini nəzərdən keçiriblər.

No:245/26, Press release on consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs, European Union and Cooperation of the Kingdom of Spain
06 June 2026 14:53
On 5 June, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs, European Union and Cooperation of Spain were held in Madrid, the capital of the Kingdom of Spain.
At the consultations, the Azerbaijani delegation was headed by Emil Safarov, Head of the Consular Department, while the Spanish delegation was headed by Carolina Alvarez, Director General for Spaniards Abroad and Consular Affairs.
During the consular consultations, discussions were held on the current state and development prospects of cooperation in the consular field with Spain, which is a partner country for Azerbaijan, including the signing of new bilateral documents in this field and the digitalization of consular services.
During the negotiations, the sides reviewed the protection of the rights and freedoms of citizens of the two countries, as well as prospects for multilateral and bilateral cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Spain in the fields of justice, law enforcement, prosecution, migration, education and visa policy.