No:243/26, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin "CNN World"-də dərc olunmuş məqalədə Azərbaycanla bağlı əsassız iddialara dair şərhi
05 iyun 2026 14:18
5 iyun tarixində "CNN World" xəbər kanalının internet səhifəsində dərc olunmuş məqalədə Azərbaycan ərazisinin guya İrana qarşı hərbi və ya kəşfiyyat əməliyyatları üçün istifadə edilməsi, guya İsrailə məxsus qüvvələrin Azərbaycan ərazisində yerləşdirilməsi barədə əks olunmuş iddialar tamamilə əsassızdır və onları qətiyyətlə rədd edirik.
Sözügedən məqalədə yer alan iddialar Azərbaycan tərəfindən dəfələrlə təkzib edilmiş və bu mövqe CNN-in sorğusuna cavab olaraq əvvəlcədən redaksiyaya rəsmi qaydada təqdim edilmişdir.
Heç bir tutarlı sübut ortaya qoyulmadan, anonim mənbələrə əsaslanan və Azərbaycanın rəsmi mövqeyini nəzərə almayan iddiaların yayımlanması jurnalistikanın obyektivlik, qərəzsizlik və peşəkar etika prinsipləri ilə ziddiyyət təşkil edir.
Dəfələrlə bəyan edildiyi kimi, Azərbaycan ərazisinin hər hansı üçüncü dövlətə qarşı hərbi əməliyyatlar, kəşfiyyat fəaliyyəti və ya digər düşmən xarakterli məqsədlər üçün istifadə edilməsi barədə iddiaların heç bir əsası yoxdur. Ölkəmiz bu kimi fəaliyyətlərə heç vaxt icazə verməyib və verməyəcək.
Azərbaycan regionda sülhün, sabitliyin və mehriban qonşuluq münasibətlərinin təşviqinə sadiqdir. Bu kimi əsassız və heç bir sübuta əsaslanmayan iddialar növbəti dezinformasiya cəhdidir.

No:243/26, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, regarding unfounded allegations about Azerbaijan in the article published in CNN World
05 June 2026 14:18
The allegations contained in the article published on CNN World’s website on 5 June claiming that Azerbaijani territory was allegedly used for military or intelligence operations against Iran, and that Israeli forces were allegedly deployed on the territory of Azerbaijan, are entirely baseless and are categorically rejected.
The claims presented in the article have been repeatedly denied by the Azerbaijani side, and this position was officially conveyed to CNN in response to its inquiry prior to the publication of the article.
The publication of allegations based on anonymous sources, without presenting any credible evidence while disregarding Azerbaijan’s official position, runs contrary to the principles of objectivity, impartiality, and professional ethics in journalism.
As has been stated on numerous occasions, allegations that Azerbaijan’s territory has been used by any third country for military operations, intelligence activities, or other hostile purposes against another state are completely unfounded. Azerbaijan has never allowed, and will never allow, its territory to be used for such purposes.
Azerbaijan remains committed to promoting peace, stability, and good-neighborly relations in the region. Such groundless allegations, unsupported by any evidence, constitute yet another attempt at disinformation.