No:236/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Rusiya Federasiyası Prezidentinin köməkçisi Vladimir Medinskinin keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı iddialarına dair şərhi
09 iyun 2025 23:13
9.06.2025
Rusiya Federasiyası Prezidentinin köməkçisi Vladimir Medinskinin 9 iyun tarixində Russia Today kanalına müsahibəsi zamanı keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı faktların təhrif olunduğu, Qarabağ bölgəsini mübahisəli ərazi kimi təqdim edən açıqlaması təəssüf və təəccüb doğurur.
Təəccüblü hal odur ki, Rusiya Federasiyasının Prezidentinin köməkçisi, habelə Rusiyanın Tarix Təhsili üzrə Qurumlararası Komissiyasının sədri olan Medinski Qarabağın heç zaman mübahisəli ərazi olmadığını bilmir. Xatırlatmaq istərdik ki, Qarabağ əzəli Azərbaycan torpağıdır. Rusiya özü Qarabağı Azərbaycanın ərazisi kimi tanımışdır və tanıyır.
Eyni zamanda, sual doğuran məqam ondan ibarətdir ki, Minsk Qrupunun həmsədri olmuş ölkənin Prezidentinin köməkçisi dövlətinin bu məsələ ilə bağlı mövqeyini ya dərk etmir, ya da dərk etmək istəmir.
Təəssüf ki, Rusiya Prezidentinin köməkçisi Rusiya Ukrayna müharibəsini Qarabağda mövcud olmuş vəziyyətlə müqayisə edir. Azərbaycan heç zaman heç bir ölkənin ərazi bütövlüyünü pozmadığına görə və heç bir ölkəyə qarşı aqressiv müharibə aparmadığına görə belə müqayisə yersizdir. Azərbaycan 2020-ci və 2023-cü illərdə öz suveren və beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazilərində Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri həyata keçirib. 44 günlük Vətən müharibəsi və 1 gündən az olaraq davam etmiş 2023-cü il antiterror tədbirləri Azərbaycanın tam qələbəsi və Ermənistanın məğlubiyyəti ilə nəticələnib və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq Ermənistanın işğalına son qoyulub.
Cənab Medinskiyə tövsiyəmiz odur ki, səlahiyyətinə aid olmayan məsələlərə dair yanlış iddialar səsləndirməklə dövlətlərarası münasibətlərə xələl gətirməsin.

No:236/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the claims by Vladimir Medinsky, Assistant to the President of the Russian Federation, regarding the former Armenia-Azerbaijan conflict
09 June 2025 23:13
9.06.2025
The remarks made by Vladimir Medinsky, Assistant to the President of the Russian Federation, during an interview with Russia Today on 9 June, when he distorted facts regarding the former Armenia-Azerbaijan conflict and presented the Karabakh region as a disputed territory, are both regrettable and surprising.
Surprisingly, as an assistant to the President of the Russian Federation and also the Chairman of the Interdepartmental Commission on Historical Education of Russia, Medinsky is unaware that Karabakh has never been a disputed territory. We would like to remind that Karabakh is an ancient and integral part of Azerbaijan. Russia itself has recognized and continues to recognize Karabakh as part of Azerbaijan’s territory.
The concerning issue is that the Assistant to the President of a country that was a co-chair of the Minsk Group either does not understand or does not wish to understand his country’s position on this matter.
Regrettably, the Assistant to the Russian President compares the Russia-Ukraine war to the situation that existed in Karabakh. Such a comparison is inappropriate, as Azerbaijan has never violated the territorial integrity of any country or waged an aggressive war against any state. In 2020 and 2023, Azerbaijan conducted the Patriotic War and anti-terrorist measures within its sovereign and internationally recognized territories. The 44-day Patriotic War and the anti-terrorist measures of 2023, which lasted less than a day, resulted in Azerbaijan’s complete victory and Armenia’s defeat, putting an end to Armenia’s occupation in accordance with the norms and principles of international law.
We recommend Mr. Medinsky to refrain from damaging interstate relations while making such erroneous claims on matters beyond his authority.