No:026/26, Nazir müavini Elnur Məmmədovun ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının Xarici Məsələlər Komitəsinin peşəkar heyəti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 yanvar 2026 17:50
30 yanvar 2026-cı il tarixində xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının Xarici Məsələlər Komitəsinin peşəkar heyətini qəbul edib.
Görüşdə cari regional vəziyyət, 8 Avqust Vaşinqton Sülh Sammiti çərçivəsində əldə olunmuş razılaşmaların əhəmiyyəti, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi və sülh sazişi ilə bağlı görülən tədbirlər, yekunlaşmaqda olan ABŞ-Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası layihəsi, eləcə də ikitərəfli gündəlikdə duran və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.
Görüş zamanı həmçinin Azərbaycanla bağlı Konqresdə qaldırılmış təşəbbüslər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb və Azadlığa Dəstək Aktına 907-ci Düzəlişin Azərbaycana münasibətdə ləğv edilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

No:026/26, Press release on the meeting of Deputy Minister Elnur Mammadov with the professional staff of the U.S. House of Representatives Committee on Foreign Affairs
30 January 2026 17:50
On 30 January 2026, Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov received the professional staff of the U.S. House of Representatives Committee on Foreign Affairs.
During the meeting, discussions focused on the current regional situation, the significance of the agreements reached within the framework of the Washington Peace Summit on 8 August, the Azerbaijan–Armenia normalization process and measures related to the peace agreement, the near-finalized draft of the U.S.–Azerbaijan Strategic Partnership Charter, as well as other bilateral and mutually interesting issues on the agenda.
The meeting also included an exchange of views on initiatives concerning Azerbaijan raised in Congress, and the importance of the repeal of Section 907 of the Freedom Support Act in relation to Azerbaijan was emphasized.