No:058/21, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan XİN-in Azərbaycan SSR-in Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin radikal erməni millətçilərinin aqressiv separatçılığına bəraət qazandıran bəyanatına dair şərhi
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan SSR-in Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin (DQMV) radikal ermənilərinin aqressiv separatçılığının əsasını qoyan 20 fevral 1988-ci il tarixli qeyri-qanuni qərarını dəstəkləyən bəyanatı Ermənistanın hələ də məsuliyyətli davranışdan və beynəlxalq hüququn aliliyi əsasında münasibətlər qurmaqdan uzaq olduğunun göstəricisidir.
Xatırlatmaq istərdik ki, sözügedən qondarma qərar SSRİ Konstitusiyasına, DQMV haqqında 1981-ci il Qanununa, habelə bütün digər müvafiq normativ hüquqi aktlara ziddiyyət təşkil edirdi.
Aqressiv erməni separatçılarının Ermənistan tərəfindən dəstəklənməsi və sonuncunun Azərbaycana qarşı açıq ərazi iddiaları və təcavüzkar siyasəti bölgədə onilliklər ərzində davam edən hərbi işğal, qanlı etnik təmizləmə, bir milyon insanın fundamental hüquqlarının pozulmasına və böyük dağıntılara gətirdi. Bu vəziyyət bölgənin uzun illər ərzində dayanıqlı inkişafına, sülh, təhlükəsizlik və tərəqqiyə ciddi əngəl törətdi.
Hazırda beynəlxalq hüququn bərqərar olunduğu, işğal faktorunun aradan qaldırıldığı və hərbi əməliyyatlara son qoyulması ilə bağlı razılıq əldə olunduğu bir vaxtda rəsmi Yerevanın yenidən xalqlararası nifaqı qızışdıran açıqlamalarla çıxış etməsi Ermənistan rəhbərliyinin dağıdıcı təfəkkürünün göstəricisidir.
Ermənistan tərəfinin öz üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl edərək iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşması, bölgədə sülh şəraitində birgə yaşayışın təmin olunması istiqamətində əməli addımlar atmaq əvəzinə düşmənçiliyi təşviq etməsini qətiyyətlə qınayırıq. Bu yanaşmanın heç bir gələcəyi yoxdur və Ermənistan xalqının uçuruma aparılmasından başqa bir şey deyil.

No:058/21, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia justifying the aggressive separatism of radical Armenian nationalists of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast of the Azerbaijan SSR
The statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia in support of the illegal decision of February 20, 1988, which marked the beginning of the aggressive separatism of the radical Armenians of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (NKAO) of the Azerbaijan SSR, indicates that Armenia is still far from responsible behavior and building relations based on the rule of international law.
We would like to remind that this so-called decision contradicted the Constitution of the USSR, the Law on NKAO of 1981, as well as all other relevant normative legal acts.
Armenia's support for aggressive Armenian separatists and its outspoken territorial claims and aggressive policy against Azerbaijan has led to decades of military occupation, bloody ethnic cleansing in the region, violation of the fundamental rights of one million people and great destruction. This situation has seriously hampered the region's sustainable development, peace, security and progress for many years.
At a time when international law has been established, the occupation factor has been eliminated and an agreement has been reached on the cessation of hostilities, official Yerevan again comes out with statements inciting ethnic strife, which is an indicator of the destructive thinking of the Armenian leadership.
We strongly condemn the fact that the Armenian side, instead of fulfilling its obligations and taking practical steps towards normalizing relations between the two states and ensuring peaceful coexistence in the region, encourages enmity. This approach has no future and is nothing more than leading the Armenian people into the abyss.